Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Boğaz Ağrısını Rahatlatmanın 5 Yolu

Sık sık rahatsız olduğumuz, bizi çok rahatsız eden boğaz ağrısını rahatlatmanın 5 Yolu

Boğazdaki rahatsızlık hissi, soğuk algınlığının yaygın bir semptomu olabiliyor. Oldukça rahatsız edici olsa da, doğal yöntemlerle boğaz ağrısını hafifletmek oldukça mümkündür.

Şimdi, boğaz ağrısını rahatlatan bazı tariflerden bahsedeceğiz. Boğazdaki rahatsızlık hissi aniden ortaya çıkabilir vede oldukça ağrı verici olabilir. Bununla birlikte, oldukça yorucu da olan bu semptom, konuşma isteğinizi azaltabilir ve bir şeyler yapma motivasyonunuzu düşürebilir.

Boğaz ağrısı, soğuk algınlığının vede bazı diğer hastalıkların en belirgin semptomlarından bir tanesidir. Bu sedenle, daha büyük sonuçlar oluşmasını engellemek amacıyla boğaz ağrısını tedavi etmek önemlidir.

Boğazı rahatlatmaya yarayan bir çok ilaç vardır. Bununla beraber, kendi kendinize ilaç kullanmadan önce bir doktoran tavsiye almanız önemlidir.

Neyse ki, evde uygulayabileceğiniz bazı doğal yöntemlerle boğaz ağrınızı hafifletebilir hatta geçirebilirsiniz. Bunun için hazırlayabileceğiniz sıcak içeceklerden bahsedelim.

Bu içecekleri sağlıklıyken de içmek isteyebilirsiniz çünkü oldukça sağlıklıdırlar fakat küçük çocuklar için mutlaka bir hekime danışmak gerekir. Soda veya boş kalori aldırmaktan başka hiçbir faydası olmayan “enerji” içecekleri yerine, bu yazıda tarifini alacağınız içecekleri deneye bilirsiniz..

Boğaz Ağrısının Sebepleri nelerdir?

Eğer konuşurken veya şarkı söylerken ses tellerinize dikkat etmiyorsanız, boğazınız tahriş olmuş olabilir. Bu sebeple, sesinizi zorlamaktan ve bağırmaktan her zaman kaçınmalısınız.

Bununla beraber, boğaz ağrısına yol açabilen bazı hastalıklar da vardır. Soğuk algınlığı ve grip bu hastalıklara ilk örneklerdir. Eğer iklim değişikliğine maruz kaldıysanız veya hasta kişilerle aynı ortamda bulunduysanız, sizin de hastalanma riskiniz çok yüksektir.

Boğaz Ağrısını Rahatlatmaya Yarayan En İyi Sıcak ve Soğuk İçecekler

1. Su İçin

Sıcak veya soğuk fark etmeksizin, içebileceğiniz en iyi içecek kuşkusuz sudur. Su, boğaz ağrısının verdiği rahatsızlık hissini azaltmaya yardımcı olacaktır. Sağlıklı olmak ve vücudunuz için gerekli sıvı miktarını almış olmak için, günde en az sekiz bardak su içmeniz çok faydalı olacaktır.

Su içmenin bir alışkanlık haline gelmesi için, yanınızda her zaman bir su şişesi bulundurun ve su tüketin. Su her zaman ulaşabileceğiniz bir yerde olursa, içme ihtiyacı hissedeceksiniz.

2. Doğal Meyve Suları İçin

Meyveler, ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri bizlere sağlar. Daha fazlası, güçlü olmanıza ve vücudun yeterli miktarda sıvı almasına yardımcı olur. Böylece boğaz ağrınız hafifler.

Bununla beraber, meyve suyunu kendiniz sıkmaya özen göstermelisiniz çünkü paketli ürünlerde çok fazla şeker ve yapay tatlandırıcı bulunmaktadır.

Ananas, limon, portakal, misket limonu ve yaban mersini gibi meyveler, anti-inflamatuvar özellikleri bakımından harika seçenekler olacaktır. Bu meyvelerin suyunu içmek boğazınızdaki rahatsızlık hissini mümkün oldukça azaltır.

3. Çay İçin

Sıcak olması nedeniyle çay her daim iyi bir seçenektir. Bununla birlikte, boğaz kaslarını da rahatlatır. Çayı demlediğiniz ota, bitkiye bağlı olarak, ağrının azalması da mümkündür. Adaçayı, içerdiği anti-inflamatuvar özellikler sayesinde boğaz ağrısını rahatlatmak için en etkili bitkilerden bir tanesidir.

4. Ballı ve Limonlu Su Tüketin

Boğazdaki rahatsızlık hissini hızlıca ve etkili olarak azaltmak için bu yöntemi mutlaka deneyin. İyileştirici etkisini bir bardak içtikten sonra fark edeceksiniz.

Malzemeler

  • 1 bardak su
  • 1 yemek kaşığı %100 çiğ bal
  • 2 yemek kaşığı limon veya misket limon suyu

Hazırlanışı

  • İlk olarak suyu kaynatmalısınız.
  • Sonra, içerine balı ve limonu koyup karıştırın. Biraz soğumasını bekleyin ve için.
  • Bu karışımı içmenin yanı sıra, etkilerini daha iyi görmek için gargara olarak da kullanabilirsiniz. Gargara yapmadan önce mutlaka soğumasını bekleyin.

5. Tavuk Suyu Çorbası İçin

İçerisinde bol miktarda zencefil, limon, sarımsak ve soğan bulunan tavuk suyu ve sebzeler ile hazırlanmış bir çorba, boğaz ağrınıza oldukça iyi gelecektir.

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri denemeniz halinde halen boğaz ağrınız geçmemiş ise mutlaka doktora başvurmanız gerekir.