Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Selülitten kurtulmanın kolay yolu kuru fırçalama! İşte faydaları

Selülitsiz bacaklar her kadının hayali olsa gerek. Evde yapabileceğiniz kuru fırçalama ile pürüzsüz bacaklara kavuşabilirsiniz.

Diyetisyen Fulya Bozdemir bu haftaki yazısında kuru fırçalamanın faydaları hakkında bilgi verdi.

Kuru fırçalama, ayurveda tedavi sisteminde zaten yüzyıllardır kullanılıyor. Sağlık için birçok yararı olduğu da biliniyor. Kuru fırçalama vücudunuzun toksinleri serbest bırakmasına ayrıca rahatlamanıza yardımcı olur. Kuru fırçalamanın faydalarını destekleyen çok az veri vardır, ancak herhangi bir zararı da şuana kadar görülmemiştir. (istisna durumlar hariç).

Lenfatik sistem vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı oluyor. Sıvılar sistemden akar böylece lenf bezlerinden süzülür. Hastaysanız veya çok aşırı toksine maruz kalırsanız, sistem tıkanabilir. Kuru fırçalama ile sadece lenfatik sisteminizi uyarmış olursunuz.
Cildinizin pul pul dökerek daha pürüzsüz hale gelmesini sağlar.

Selülit, genellikle kadınları etkileyen bir durumdur. Selülitten etkilenen cildinizdeki alanlar, dalgalı şekilde görülür.
Masaj, selülit görünümünü sadece geçici olarak azalttığı görülmüştür. Kuru fırçalama da selülit görünümünü azaltıyor, bu fırçalama yöntemi vücut üzerinde masaj etkisi yapar.

KURU FIRÇALAMANIN OLASI RİSKLERİ NELERDİR?

Kuru fırçalama her birimiz için uygun olmayabilir. Hassas cildiniz ya da sedef hastalığı gibi bir cilt rahatsızlığınız varsa, kuru fırçalamadan önce doktorunuzla konuşmalısınız.
Bazı insanlar kuru fırçalamaktan kaçınmalı ya da dikkatli ilerlemelidir. Egzema ve sedef hastalığı olan insanlar ise, açık veya iltihaplı cilde sahip kişiler iltihaplı bölgeye kuru fırçalama yapmamalıdır. Açık bir yara üzerine kuru fırçalamadan da özellikle kaçınmalısınız. Enfeksiyona yol açabilecek yaraya bakteri bulaşabileceğini unutmamalısınız.

KURU FIRÇALAMA NASIL UYGULANIR?

Bir fırça yardımıyla, aşağıdan yukarıya olacak şekilde fırçalama yapıyorsunuz.
Ayaklardan bacaklara doğru olacak şekilde.
Cildinizi geniş, dairesel, saat yönünde hareketlerle fırçalamaya özen gösterin.
Ayaklarınızı, bacaklarınızı ve orta bölümünüzü fırçaladıktan sonra kollarınızı da fırçalayın. Koltuk altlarına doğru fırçalamalısınız.
Kuru fırçalamadan sonra soğuk bir duş almalısınız.
Duştan sonra kurulanın ve cildinizi nemlendirmek için zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı gibi doğal bitkisel yağ sürmeyi unutmayın.
Kuru fırçalamaya ilk başladığınızda, hafif fırçalamaya başlamak en iyisi olacaktır. Alıştıkça, basıncı git gide arttırabilirsiniz.

Dyt. Fulya Bozdemir
https://www.instagram.com/dytfulyabozdemir/

mynet.com