Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Stresli annelerin erkek bebeklerini bekleyen risk

Gebeliğin erken dönemlerinde stres yaşayan annelerden doğan erkek çocuklarının ilerideki yıllarda daha az sperme sahip oldukları ortaya çıktı.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, yaptığı araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:

“Gebeliğin ilk 18 haftası içinde zorlayıcı hayat koşulları olan (yakın akrabanın kaybı, eşle olan ciddi sorunlar) ve yoğun stres çeken gebelerin erkek çocuklarının sperm sayısı ve hareketlerinde problemler gelişiyor.

Çünkü gebeliğin erken dönemleri, erkek üreme organlarının gelişiminde önemli bir zaman dilimini oluşturuyor. Bu dönemde yaşanan stresli periyodun uzun dönemde üreme ile ilgili olumsuz sonuçları ortaya çıkığını düşünüyoruz. Bu da erkek üreme sisteminde hassas bir periyod olan erken gebelik dönemlerinde yoğun strese maruz kalan hamilelerden doğan erkek çocuklarında uzun dönemde kısırlık sorunlarının gelişebileceğini göstermektedir.

Geç gebelik döneminde yaşanan yoğun stresin ise bu konuda bir etkisi saptanmamıştır.

Anne karnında yaşanan stresli dönemin yanında aşırı kilo, sigara ve alkol kullanımı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve varikosel de sperm kalitesini ve sayısını önemli ölçüde etkiler.” diye açıklama yaptı.

mynet.com