Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

uzun evlilikler

40 yıllık evlilikte her çiftin bilmesi gerekenler var

40 yıllık evliliğini kutlayan terapist, her çiftin bilmesi gereken gerçekleri bizimle paylaştı

Birçoğumuz, evliliğe adım atarken sonsuz mutluluk umuduyla dolu oluyoruz. Çok saf, genç ve iyimseriz ve sevginin her zaman bir yolunu bulacağından eminiz adeta. Fakat unutmayalım ki, evlilikte çaba sarf etmeniz, oldukça zor yollardan geçmeniz gereken yollar da var. Bu yüzden, bazen yaşam deneyimlerini paylaşmaya hazır olan birilerini dinlemek yararlı olabiliyor. Bir çift terapisti olan Winifred Reilly 40 yıllık evliliği boyunca kocasıyla birlikte öğrenmek zorunda oldukları birçok şey hakkında konuşuyor.

40 yıllık evlilik

Evliliğinizin kölelik değil bir ortaklık olduğunu her daim aklınızda tutmalısınız. İstediğini elde etmek harika olabilir, ama eşin bütün isteklerini ve hayallerini gerçekleştirmesi gerekmiyor. Ve ikiniz de bunu kabul etmelisiniz ve çalışmasını sağlayacak bir yol bulmalısınız.

İkinizin de farklı olduğu gerçeği olası seçeneklere yol açıyor. Bu farklılıklar sizi heyecanlandırabilir veya ikinizi de delirtebilir. Eğer yeterince esnek ve açık fikirli iseniz evliliğinizi heyecan verici bir yolculuğa dönüştürebilirsiniz.

uzun evlilikler

“Bir şey yapmak istemiyorsa, neden yapmalıyım?” sözlerini unutmalısınız. Bu sizin ilişkide sıkışıp kalmanıza neden olacak. Eğer eşinizi yeterince önemsiyorsanız siz bir adım atın. O da sizi önemserse mutlaka sizi takip edecektir.

Tartışmalarınıza büyüme fırsatı olarak bakmalısınız, çünkü gerçekte neye ihtiyacınız olduğunu ve güçlü ve zayıf yönlerinizi söyleyebilirler. Kirli bulaşıklar için tartışmayı büyütmek ne kadar doğru sizce? Eğer bir işi beraber yapmak istiyorsanız soru sorma yöntemlerinizi değiştirmelisiniz.

Yoğun bir görüşme yaparken eşinizin fikrini isteyin mesela. “Bu konuda ne düşünüyorsunuz?” sorusu, soruyu serinletmenize ve duruma başka bir açıdan bakmanıza yardımcı olacaktır. Eminim eşiniz de daha iyi hissedecektir, kendisinin dikkate alındığı hissi oluşacaktır. Ancak onun düşüncesini sorduğunuzda, sadece bunu yapmak uğruna yapmayın. Söyleyeceklerini dinlemelisiniz unutmayın.

Kimin hatalı olduğunu kanıtlamaya çalışmak size fayda sağlamaz bunun yerine, paylaşacağınız mutlu anlara yer açın.

Bağışlama, af etme öğrenmeniz için çok önemli bir şeydir. Affedilmesi gereken hiçbir şey olmadığını asla düşünmemelisiniz. İkiniz de yanlışlar yapacaksınız ve yapabilirsiniz.

Her ortağın her durumda ilişkiye eşit bir katkı yapması gerektiğine inanıyorsanız, bunu yeniden düşünmenin zamanı geldi bile. Bazen bir kişinin fazladan konuşması ya da başka şeylere daha fazla dikkat etmesi normaldir. Yine sorumluluk alın ve eşinizin tüm beklentilerinizi karşılamasını beklemekten vazgeçin.

Her ortağın her durumda ilişkiye eşit bir katkı yapması gerektiğine inanıyorsanız, bunu yeniden düşünmenin zamanı geldi demek ki. Bazen bir kişinin fazladan konuşması ya da başka şeylere daha fazla dikkat etmesi normaldir. Yine sorumluluk alın ve eşinizin tüm beklentilerinizi karşılamasını beklemelisiniz.

Bazen çok meşgul olduğunuzu farkedersiniz. Ama asla merhaba ve hoşçakal öpücüğü almayı unutmamalısınız. Bir hassasiyet anı, kıvılcımı canlı tutmaya yardımcı olacaktır. İnsanlar etraflarında olup bitenlere dikkat etmeyi çok severler. Ve başkalarının hayatları daha parlak ve bulutsuz görünebilir.

Ancak çim her zaman diğer tarafta daha yeşil değildir mutlaka, tüm çiftlerin zorlukların üstesinden gelmesi gerekir ve bu, ikinizde de yanlış bir şey olduğu anlamına gelmez. Sorunlar büyümenizi ve daha da yakınlaşmanıza yardımcı olurlar.

Bazen aşk yerine nefret hissedebilirsiniz ki çok normal. Tuhaf sonuçlara veya eylemlere acele etmeyin. Bu, ilişkinize bir göz atmak ve neyin yanlış gittiğini ve neyin bu kadar rahatsız hissetmenizi sağladığını anlamak için iyi bir zamandır aslında.

Her zaman bir seçenek olduğunu unutmayın sakın. Bir adım atmak veya aynı pozisyonda kalmak korkutucu olabilir, ancak kendiniz için ne istediğine karar vermek zorunda olan sadece sizsiniz.

Ne kadar süredir evli olduğunuz veya birlikte kaç şey yaşadığınız önemli değildir. Bazen kendinizi ikinize de bir şey ifade etmeyen aptal ve aptalca argümanlarla bulursunuz. Bu kararlarınızda çok da fazla önem ifade etmemeli.

Hayatımız bir göz açıp kapayıncaya kadar geçecek zaten. Ertesi günü hatırlamayacağınız şeylere ne kadar az zaman harcarsanız, günleriniz o kadar mutlu ve daha dolu dolu olacaktır.

mynet.com