Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

uzun saçlı kadınalr

İşte! Erkeklerin Dikkatini Çeken Özelikler?

işte! Erkeklerin Dikkatini Çeken Özelikler

Bir erkeğe, bir kadında ilk neye dikkat edersiniz diye sorulduğunda cevaplar muhtemelen göğüsler, kalçalar, bacaklar ya da gülümseme olacaktır. Aslında bu cevaplar çoğunlukla stereotip yani çok klişedir. Kadınların karşı cinsi etkilemek için başka özellikleri vardır ve birçok araştırmacı tarafından kanıtlanmıştır.

Dahası, bu çekicilik, basit bir yüzey algısından değil, derin biyolojik süreçlerden kaynaklanır. Bakın gerçekte erkekler kadınlarda neye dikkat ediyor?

Uzun saç

Araştırmaya göre, erkekler uzun, kalın ve parlak saçları olan kadınları tercih ediyorlar. Bu tercih, bilinç altında sağlık, yaşamsal enerji ve hatta bir doğurganlık belirtisi göstergesi oluyor.

uzun saçlı bayanlar

Ancak siz kendinizi kısa saçla daha iyi ve daha çekici hissediyorsanız çoğunluğun düşüncesine güvenmeyin, istediğinizi yapın. Sonuçta her kuralda her zaman istisnalar olabilir, olabilmeli.

Özel bir koku

Çoğumuz vücudumuzun feromon salgıladığını biliyoruzdur. Çalışmalar, feromonların, bağışıklık sisteminin sağlığıyla ilgili olan bir kişi hakkında çeşitli bilgileri ortaya koyduğunu göstermektedir.

Bu sebeple erkekler, bağışıklık sistemi iyi olan kadınları kokularının yardımıyla belirleyebilirler. Kadınlar ise feromonlara göre bir erkekte testosteron düzeyini belirleyebilir. Tüm bu gibi özellikler gelecekte doğacak olan bebekler için gereklidir.

Yüzün simetrisi

Yüzün simetrisinin, kadınların çekiciliğini belirlemede çok büyük bir önemi vardır. Hatta birkaç hile yardımıyla ile hesaplanabilir. Erkekler bu kriterlere bilinçli olarak dikkat ederler çünkü bu yüz özellikleri iyi genlerin bir göstergesidir. Aksine, asimetri, kötü sağlık, kötü genler ve hatta üreme organlarındaki anormallikler ile ilişkilidirler.

yüz simetrisi

Vahşi hayvanlar bile simetriye dikkat ediyorlar. Mesela, dişi kırlangıçlar, simetrik kuyrukları olan erkek kırlangıçları tercih eder, çünkü bu, iyi bir genetik belirtisidir.

Dişlerin rengi

Bir kişinin gülümsemesinin çekiciliğine olan etkisini anlamaya çalışırken, bilim adamları dijital manipülasyonlar yardımıyla fotoğraftaki dişlerin durumunu ve mesafesini değiştirip, araştırmaya dahil olan bir grup erkek katılımcıya gösterdi.

diş rengi

Neticede, kadın dişinin durumunun erkek cinsiyetinin temsilcileri için önemli bir rol oynadığı ortaya çıktı. Neyse ki, dişleri iyileştirmek ve beyazlatmak için pek çok yöntem var, ancak yine aşırıya kaçmamak çok önemlidir. Asıl yapılması gereken ise dişlerin sarı olmasına izin vermemektir.

Uzun kollar

Evet, erkekler tarafından uzun bacaklar değil uzun kollar daha çekici bulunuyor. New South Wales Üniversitesi’nden bilim adamları tarafından yapılan araştırmada, bir grup erkek 20 ila 49 yaş arasındaki 96 kadının videosunu izledi.

uzun kol

Videoyu izledikten sonra, gördükleri kadınlara birer not vermeleri istendi. Sonuçlar, uzun kollara sahip kadınların her seferinde daha çekici olarak derecelendirildiğini göstermekteydi. Bilinenin aksine bacak uzunluğu ise notu önemli ölçüde etkilemedi.

Tiz ses

Yapılan araştırmalar erkeklerin daha genç ve kadınsı algıladıkları için ince sesli kadınlara daha ilgili olduklarını ortaya koyuyor. Tiz sesli kadınların vücutlarının daha küçük olduğu düşünülüyor. Kalın ses ise erkeklerde bilinç altında büyük bir kadın hayali oluşturuyor.

Omurga esnekliği

Erkekler kadınların omurga kıvrımlarına aşık oluyor!

Erkeklerin kıvrımlı ve balık etli kadınları sevmesi bir sır değil zaten. Ancak, bu soruya daha yakından bakmak, her şeyin aslında o kadar basit olmadığını göstermekte. Psikolog David Lewis bu konu hakkında iki deney gerçekleştirdi.

İlk deneyde, dişilerin sırtlarındaki gerçek açıyı/eğimi etkileyen önemli bir özellik olan omurga desteğini inceledi. Araştırmada kullanılan 100 erkek denek, doğal bel eğikliği spektrumunda değişen açılarda bulunan kadın fotoğraflarını çekicilikle ilişkilendirdiler. Erkeklerin büyük bir kısmı, muhtemelen en uyumlu olarak görülen 45 derecelik açıda bel eğikliğine sahip olan dişileri çekici bulduklarını belirttiler.

İkinci deneyde ise, erkeklerin bu açıya sahip kadınları seçme nedeninin kalçaları daha büyük göstermesinden mi, yoksa doğrudan omurga açısının görünümünden mi kaynaklandığını ortaya çıkarmayı hedefliyordu. Bu nedenle 200 denek erkeğe, çeşitli kalça büyüklüklerine ve omurga desteğine sahip kadın fotoğrafları gösterildi. Gösterilen fotoğrafların
hepsinde, dişilerin omurga eğikliği 45.5 dereceydi. Erkeklerin büyük bir kısmı, kalça büyüklüğünden bağımsız tercihlerde bulundukları gözlemlendi.

Araştırma sonucu çıkan sonuç ise, “Bu araştırma, erkeklerin kalça büyüklüğünden ziyade omurga eğimi yönünde tercih yaptıklarını net bir şekilde göstermemizi sağladı.” oldu.

mynet.com