Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Ünlüler Anne Olmakla İlgili Neler Söyledi?

Ünlü anneler anne olmak ve annelik ile ilgili duygularını paylaştı

Anneliğin kutsal bir duygu olduğunu hepimiz zaten biliyoruz. Ancak bazen davulun sesi uzaktan hoş geliyor. Her işin türlü zorluğu olduğu gibi anneliğin de mutlaka var. Yaşayan bilir öyle değil mi? Peki, ünlülerimiz anneliğe adım attıkları yolda neler söylemişler, neler hissetmişler acaba?

1. Çağla Şikel: Korktum ama müthiş bir deneyimdi!

çağla şikel

“Doğumla ilgili okuduğum kitaplar ve birkaç arkadaşımın tecrübeleri dışında hiçbir fikrim yoktu zaten. Bir kadın olarak normal yollarla bebeğimi dünyaya getirebilmeyi ve bizlere bahşedilen bu mucizevi duygunun her anını hissederek bebeğimi kucağıma almayı istedim her zaman.

Hamileliğimi öğrenir öğrenmez ilk andan itibaren normal doğum olmasını çok istedim ama endişelerim de vardı tabi ki. Doğum günü gelip çattığında korkunun yerini çok büyük bir heyecan aldı.

Doğum öncesi ve sırasında, doğum koçum Ayşe Öner bir an olsun yanımdan hiç ayrılmadı. Beni doğuma ruhsal ve bedensel olarak gayet güzel hazırladı. Sonunda müthiş bir deneyim yaşadım.

Doğum öncesi Epidural anestezi aldım ve ağrı çekmedim. Hamile arkadaşlarıma kesinlik ve kesinlikle normal koşullarda, normal doğumu öneriyorum. Yeniden doğum yaparsam, tıbbi bir engelim olmazsa yine aynı yolu tercih ederim.”

2. Pınar Altuğ: 12 saat sancı çektim hiç pişman değilim!

pınar altuğ

“Hamileliğimi öğrenir öğrenmez normal doğuma hazırladım kendimi. Tercih ettim, çünkü doğru ve doğal olanı buydu. Sonuçta sezaryen bir müdahale ve ameliyat. Hamilelik kursuna giderek hazırlandım doğuma. Normal doğum büyük avantaj çünkü doğurduğun an doğumla ilgili konu kapanıyor ve bitiyor.

12 saat boyunca sancı çektim, doğumhaneye girdiğimde sancım bitti. Maalesef bu nedenle suni sancı verildi bana. Ardından sadece yarım saat epidural anestezi uygulandı. Yine de, 10 kere daha doğuracak olsam normali tercih ederdim.”

3. Demet Şener: Hiç bağırmadım!

Demet Şener

“Saat yedide başlamıştı sancılarım, gece on ikiyi on geçe İrem’i doğurdum. yedi saat sancı çektim, iğne de yaptılar suni sancı vermek için o felaket bir şeydi. Keyfim yerindeydi ama sancı birden geldiğinde yüzüm ateş gibi oluyordu ve böyle bebek gibi büzülmek istiyordum. Kocaman karından dolayı bacaklarını kendine çekemiyorsun. Düzgün nefes alamaya çalışarak rahatlamaya çalışıyordum. Yoga hocam da gelmişti zaten yanıma.

Sonunda beni içeriye aldılar, doğum başlamıştı. İbrahim doktor önlükleri giydi, doğuma girdi. Ve yarım saat içinde doğurdum. Hiç sesim çıkmamış, hiç bağırmadım gerçekten de.

İrem çıkar çıkmaz, benim kucağıma yatırdılar, İbrahim kocaman eldivenlerle başımda bekliyordu çünkü kordonu o kesecekti. Hatta korktu, heyecanlandı sanki canını acıtacakmış gibi geldi ona.”

4. Nurgül Yeşilçay: Dünyanın en güzel sineması gibi devamlı ona bakmak istiyorum!

nurgül yeşilçay

Dünyanın en güzel şeyini yaptım ben. İyi ki de yaptım. Çok sağlıklı bir bebek dünyaya getirdim. Nasıl oldu bilmiyorum. Gerçekten suyun ağrıları aldığını düşünenlerdenim. Cem’e de büyük katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum.

Aslında çok rahat bir doğum oldu benim için. Yaklaşık 20 saat kadar bir sancım oldu zaten. Sonunda sağlıklı bir bebek doğdu. Hep onu seyretmek istiyorum. Dünyanın en güzel tablosu ve en güzel sineması gibi sürekli ona bakmak istiyorum.”

5. Gülben Ergen: Hissetmeyi anbean istedim!

Gülben Ergen

“Sabaha karşı 04:30’da beni uykumdan uyandıran olağanüstü duyguydu, 9 aydır iç içe yaşadığımız yolculuğun son saatleriydi. 8 saat sürdü büyük mücadele, kavuşabilmenin dualı mücadelesiydi bu..

“Niçin sezaryen olmadın?” diyenlerle doluydu her yer. Ben istedim hissetmeyi anbean, ayık olmayı, yaşamayı, acıysa adı acımayı da… Yeter ki hissetmeyi istedim vede hissettim.

13:45’te ağlamaktan şişmiş gözlerim oğlumu gördü. Sol omzum kutsal oldu, her yer mis koktu adeta.”

6. Şeyma Subaşı: Rahat bir anneyim!

şeyma subaşı

“22 yaşında hamile kaldım, 23 yaşında anne oldum. Bir de normal doğum yaptım. Şu anda daha cesaresizim aslında. O zaman Allah bana nasıl cesaret vermişse artık…

Ben Melisa’ yı ne anneme ne dadıya kimseye yıkatmadım bile. Sürekli ben ilgilendim. Rahat bir anneyim aslında. Ağladı diye panik olmadım hiç. O da çok rahat bir bebekti zaten.”

7. Deniz Akkaya: Kızıma anlatacak bir hikaye!

Deniz Akkaya

“Normal doğum yaptım. 18 saat sancı çektim, sonrasında epidural oldum. Doğumun başladığı akşam iki kız arkadaşımla yemekteydim. Eve geldim, havluyu yere düşürdüm ve o anda suyum geldi.

Doğuma normalde 10 gün vardı. Doğum koçumu aradım, Vivien’i. “Evet, doğuruyorsun.” dedi. Arkadaşlarım arabayı o panikle o kadar hızlı sürüyorlardı ki polis durdurdu bizi. Hamile olduğumu görünce ambulans çağırdılar, apar topar götürdüler hastaneye beni.

O ana kadar her şey heyecanlı gidiyordu, “kızıma anlatacak bir hikaye” diye düşünüyordum ama sancı dört dakikada bir gelmeye başlayınca işin eğlencesi kalmadı biti.

Doktor kontrol ederken, “Bebeğin kafası görünüyor”. dedi. Ayşe’nin bir omzu ve kafası çıkmıştı, doktor bana, “Hadi sen al, çıkar geri kalanını.” dedi. Vivien videoya çekti. 3 dakika sürmedi doğumum zaten.”

8. Sibel Can: İnanılmaz bir duygu!

Sibel Can

“Normal doğumdan inanılmaz korkan biriyim ben. Benim canım çok tatlıdır. Çok korktuğum için ilk doğumlarım da sezaryeni tercih ettim ama Emir’i epidural sezaryenle doğurdum. Doğumu ilk defa hissettim, inanılmaz bir duyguymuş. Keşke Engincan ve Melisa’da da böyle bir şey olsaydı.dedim”

9. Arzum Onan: Çocuk insanın hayatında tam anlamıyla milat!

Arzum Onan

“Çok istememe rağmen erken doğacağı için doktorumuz Umur Çolgar normal doğum önermedi bana. Zaten çok meşakkatli bir bekleyiş olduğundan ve bebeği de yormamamız gerektiğinden sezaryenle doğum yaptım.

Ruhen hazır olmak ve beklemek, pratikte yetmiyor. Tahminlerimin çok daha üstünde bir sorumluluk ve müthiş bir mutluluk yaşadım, halen yaşıyorum…

Çocuk insanın hayatında tam anlamıyla “milat” diyebilirim. Kendi şartlarıyla geliyor ve hayatınızın tam merkezine birden bire yerleşiyor. Ondan sonra her şey onun etrafında dönmeye başlıyor ve tabii ki anne olmak, anneliği daha iyi anlamaya muktedirdir her zaman…”

10. Esra Erol: Anne olmak şuursuzca bir mutluluk!

Esra erol

“Ayaklarım yerden kesilip de “Aman Allah’ım, anne oluyorum.” demedim. Aklıma gelen ilk şey kariyerim oldu. Belki de çalışan her kadın önce bu duyguyu hissediyor, çünkü bir taraftan televizyon programı yapıyorum, bir taraftan benimle beraber yürüyen bir ekip var, kafam karma karışık olmuştu.

Fakat Ali’ye bunu söylediğimde olayın şekli değişti, yani hamile olduğumu duyduğum an ile bunu Ali’ye söylerken hissettiklerim arasında dağlar kadar fark vardı. Çünkü bu bizim çocuğumuz. “32 yıllık hayatınızın en mutlu anı neydi?” diye sorsanız İdris Ali’ye hamile olduğum zaman diyebilirim.” sizlere.

anneyse.com