Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Göbek ve Karın Yağlarını Nasıl Engelleriz?

Göbek ve karın yağlarını engelleyebilmeniz için yapmanız gerekenler

Yeterince uyku almamanın kilonuzu etkileyebileceğini biliyor muydunuz? İyi uyumadığınız zaman, vücudunuz yemek yerken doyduğunuzu bildiren hormonu daha az salgılıyor.

Karın yağlarını kimse sevmez ancak herkesin başına mutlaka gelebilir. Siz de karında yağ birikimi nasıl engellenir diye soruyorsanız, okumaya devam etmelisiniz!.

Çoğu insan sürekli olarak karın yağları ile savaşıyor, çünkü vücudun bu bölgesinde yağ çok kolay birikir ama onlardan kurtulmak o kadar da kolay değildir.

Karında Yağ Birikimi Nasıl Engellenir?

Karın, vücudun en çok değişen bölgelerinden biridir ve oranın yağlanması vücuda olumsuz etki etmektedir. 

Araştırmacılar, karın yağlarının sadece estetik bir problem olmadığını, aynı zamanda kemik yoğunluğunda kayba, kemik erimesine ve astım gelişimine de yol açtığını belirtmiştir.

Bu yüzden karın yağlarının birikmesine nelerin neden olduğunu bilip, bu duruma karşı en iyi çözümleri benimsemeniz sağlığınız için oldukça gereklidir.

Genetik etkenler

Stanford Burnham Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, yağların vücudun farklı yerlerinde birikmesinin nedenlerinden birinin genetik olduğunu ortaya koymuştur.

Diğer çalışmalarda ise, insanların kendilerini tok hissetmeleriyle genetiğin rolünün doğru orantılı olduğunu göstermektedir.

Genetik olarak yeme eğilimi olan insanlarda karında yağ birikimi olayı çok daha yüksek. Ve ailenizin diğer üyeleri de bu sıkıntıyı yaşıyorsa, karında yağı birikimi sizin de başınıza gelebilme oranı yüksek!

Yeterince uyumamak

Yeterince uyumayan insanlar daha az kalori harcar; daha çok karın yağı biriktirirler.

Uykusuz kaldığınız zaman leptin hormonunu azalırken ve ghrelin seviyeleri artar ve bunların ikisi de kilo almaya sebep olur.

Bazı çalışmalara göre, günde 6 saat uyuyan insanların obez olma olasılığı, günde 9 saat uyuyanlara oranla %27 daha fazla.

Stres faktörü

Uykusuzluk veya az uykuda olduğu gibi, stres te kilo almanıza neden olan hormonal değişiklikler yaratır.

Beslenme uzmanı Patricia Ramirez’e göre, stres zamanlarında adrenalin bezlerimiz adrenalin ve kortizol gibi hormonlar salgılıyor.

Kortizol seviyeleri arttıkça özellikle de karın bögesinde, vücudun yağ depolama eylemi tetikleniyor.

Egzersiz yapmamak

Düzenli egzersiz, metabolizmayı aktif tutmak ve yağ yakmak için çok gereklidir.

Maryland Baltimore eyaletinde yer alan John Hopkins Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar, ideaal kiloya ulaşma ve bunu korumada, egzersizin çok önemli olduğunu çünkü karın yağlarının sadece bir görüntü probleminin ötesinde sağlık için de önemli olduğunu vurgulamışlardır.

Egzersiz sırasında yağ yakmak, kardiyovasküler sağlığı korumak ve garantilemek için en iyi yollardan biri.

Zayıf beslenme

Karbonhidrat ve yağ açısından zengin yiyecekler tüketmek, karın yağları biriktirmenin diğer nedenlerinden biri oluyor.

  • İşlenmiş yiyecekler
  • Kırmızı et (antibiyotikle kitlesel olarak beslenen büyükbaşlar)
  • Beyazlatılmış un
  • Tenekede gazoz ve şekerli diğer içecekler dahil

Bu yüzden kendiniz için meyveler, sebzeler, tam tahıllar, yağsız et ve bol suyun olduğu bir diyet programı hazırlayıp uygulamalısınız.

sağlıgabiradım.com