Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Evliliği Yürütmek için 40 İpucu

Evliliği Yürütmek için yapmanız gerekenleri sizin için sıraladık

Zor olan evlilik değildir. Evliliği zorlaştıran bizleriz aslında. İstiyoruz ki, evlendiğimiz insan bizim kurallarımızla yaşasın bizim istediğimiz gibi davransın. İstiyoruz ki, biz evlenmeden önceki hayatımızı sürdürelim ama evlendiğimiz kişi bize ayak uydursun. Sanıyoruz ki, evlenince hedefimize ulaştık. Hayır, hedef evlilik değil, evliliği yürütebilmektir. Evlilik bir son değil, bir başlangıçtır. İşte size evliliği yürütmenizi sağlayacak 40 önemli ipucu…

1) Evliliğin aynı zamanda bir hayat ortaklığı olduğunu sakın unutmayın. Ve ortağınıza hiçbir konuda asla ve asla yalan söylemeyin.

2) Siz birbirinizin düşmanı değilsiniz, olmamalısınız. Tartışmalarınız olabilir ama kin tutmayın, birbirinizden intikam almaya sakın kalkışmayın.

3) Sizin için önemsiz olan bir şey eşiniz için çok önemli olabilir unutmayın. Onun önemsediği şeylere saygı gösterin, bu konuda konuşursa mutlaka onu dinleyin.

4) Gün içinde eşinizin hatırını, ne yaptığını mutlaka birkaç kez sorun. Bu, ona verdiğiniz değeri ve önemi gösterecektir.

5) Eşinizin beğenilerini aklınızda tutun, unutmayın. Bu beğenilere uygun küçük sürprizler hazırlamaya çaba gösterin.

6) Bağlılığınız evlilik kurumuna değil, eşinize yani birbirinize olsun. Zaten ancak kendinizi eşinize bağlı hissederseniz evliliği yürütebileceğinizi unutmayın.

7) Evliliğinizle ilgili en küçük bir sorunda bile ilk seçenek olarak boşanmayı aklınıza getirmemelisiniz. Bu sorunu çözecek birçok yol olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

8) Evlilikte “Biz” vurgusu oldukça önemlidir. “Benim evim”, “Benim arabam” gibi bencilce tamlamalardan özenle kaçının. “Biz” sözcüğünü ne kadar kullanırsanız, eşinizin size güveni o kadar artacaktır.

9) Her konuda her zaman aynı şekilde düşünmek zorunda asla değilsiniz. Fikir ayrılığınız bir problem değil, sizin zenginliğiniz olmalıdır.

10) Tartışma sırasında kullandığınız kelimeleri iyi seçmelisiniz. Ayrıca vücut dilinize de çok dikkat edin. Yüzünüzün ifadesi eşinizden “nefret eder” gibi olmasın.

11) Zamanla eşler arasında özel bir dil gelişiyor. Bu, kimsenin bilmediği bir dildir ama sizin ortaklığınızı, bağlılığınızı yansıtır, git gide arttırır. Bu dili koruyup, geliştirin mutlaka.

12) Eşler birbirlerinin hatalarını anında yüzlerine söylerken, birbirleri hakkında düşündükleri iyi şeyleri söylemezler veya söylemeyi ertelerler. Eşiniz hakkında iyi bir şey söylemek istiyorsanız bundan kaçınmayın, üstelik bunu aklınıza geldiği o anda söyleyin.

13) Hayatın içinde türlü türlü zorluklar her zaman vardır. Evli çiftler bu zorluklar karşısında güç birliği yapmalıdırlar. Zaten aslında evliliğin bir amacı da budur. Zor günlerinde asla eşinizi yalnız bırakmamalısınız.

14) Birbiriniz hakkındaki olumsuz düşünceler bir süre sonra evliliğinizi yıpratmaya başlar. Bu olumsuz düşünceleri yok etmek için çaba göstermelisiniz. Bunun ilk adımı da eşinizi “anlamak” tan geçer.

15) Eşinizin ailesi sizin yeni akrabalarınız olacaktır. Kendi akrabalarınızla nasıl iyi ilişkiler kuruyorsanız, eşinizin ailesiyle de kurmayı denemelisiniz. Fakat birincil önemdeki ailenin eşiniz ve sizin kurduğunuz yeni aile olduğunu sakın unutmayın.

16) Kendi geleceğinizle ilgili kararları ortak şekilde vermelisiniz. Buna tatil planınız da dahildir. Ve kararlarınızı alırken buna sizin ve eşinizin ailesi de dahil, kimseyi ortak etmeyin.

17) Eşiniz, hayatta güvenebileceğiniz ilk ve en önemli kişidir unutmayın. Bu nedenle başka herkesten daha değerli olmalıdır. Bunu ona da hissettirmelisiniz.

18) Evliliğin içinde yaşayacağınız sıkıntılarda da size ilk yardımcı olacak kişi eşiniz olmalıdır. Yani, eşinizle ilgili bir sıkıntınız varsa ilk yardımı yine ondan istemelisiniz.

19) Unutmayın. Şüphe ve takip evliliği kemiren iki önemli olgudur. Eşinizin her hareketini takip altına alırsanız bunun altından kalkamazsınız.

20) Birbirinizin aileleri hakkında, akrabaları hakkında bazı olumsuz düşüncelere sahip olmanız mümkün. Ama bunu eşinize aktarırken seçeceğiniz kelimelere dikkat etmelisiniz, kötü, yaralayıcı hakaretamiz sözcükler kullanmayın.

21) Birbirinize duyduğunuz saygı, birbirinize duyduğunuz sevginin perçinleyicisi olabilir. İnsan sevdiğine saygı duymalıdır. Bu sebeple birbirinize hitap ederken yaralayıcı kelimeler kullanmayın.

22) Geçmişte yaşadığınız zorlukları aşıp evliliğinizi yeniden rayına oturttuysanız artık yeniden o kötü günleri anmayın, bırakın. Mümkün olduğunca yeni anılar biriktirmeye çalışın.

23) “Çocuk evliliği kurtarır” düşüncesi yanlıştır. Evlilik yolunda gitsin diye çocuk sakın yapmayın. Çocuğunuz varsa da bunun evliliğinizin olağan akışını mümkün olduğunca az şekilde etkilemesini sağlayın. Çocuğunuza duyduğunuz sevgiyi, eşinizden çalmayın.

24) Eşinizin sadakatini sınamak için sakın oyunlar oynamaya kalkışmayın. Bunu yaptığınız anda ortaya çıkacak sonuçtan siz sorumlu olacaksınız.

25) Sevgi sözcükleri konusunda cömert olun mutlaka. “Sevdiğimi biliyorsun ya” diyeceğinize “Seni seviyorum” deyin. Sevgiyi hem göstermek hem de söylemek gerekir.

26) Eşinizin incindiğini, kırıldığını bildiğiniz davranışları tekrarlamaktan kaçının. Onu kızdıracak sözcükleri kullanmamaya dikkat edin.

27) Her an her şeyi birlikte yapmak zorunda değilsiniz tabi ki. Ama kendiniz için ayırdığınız vakitte ne yapacağınız konusunda eşinizi en azından bilgilendirin.

28) Sizden daha eski ve mutlu çiftlerin öğütlerine kulak verin, onları dinleyin. Tahminlerle yol alacağınıza yaşanmışlıkları örnek alın.

29) Hayatınızı planlamaktan asla çekinmeyin. Çocuk yapmak, ev almak, otomobil almak gibi konuları bir plan dahilinde hayata geçirin.

30) Evlilik “katlanmak” demek değildir. İstemediğiniz hiçbir şeyi yapmayın. Eşiniz ısrar ederse, bundan hoşlanmadığınızı açıkça ona belirtin.

31) Karı ve koca olmak, sevgili olmaktan vazgeçmek demek değildir. Evlenmeden önce yaptığınız faaliyetleri, evlendikten sonra da pekala sürdürebilirsiniz.

32) Başkalarına karşı ne kadar nazikseniz, eşinize karşı da o kadar nazik olmaya özen gösterin. Hatta ona, diğerlerinden daha fazla nazik olun.

33) Eviniz sizin mabediniz dir. Mutlu bir evlilik, her köşesi mutlulukla döşenmiş evden geçmekte. Evinizi bir “yuva” haline çevirmek için özen gösterin.

34) Birbirinizi asla ve asla değiştirmeye çalışmayın. Farklılıklarınızı kabul edin ve bundan bir şeyler öğrenmeye özen gösterin. Değişirseniz ve ya değişmeye zorlarsanız büyük hata edersiniz.

35) Unutmayın, evliliği yönetmek, bir şirketi yönetmek gibidir. Ana hissedarları sizsiniz. Evliliğinizin sermayesini daima artırmalısınız. Bu sermaye emektir ayrıca çabadır. ilişkinize çaba göstermezseniz, şirketinizi halka açmak zorunda kalırsınız.

36) Eleştirilerinizi yalnızken yöneltmeye özen gösterin. Başkalarının önünde birbirinizi eleştirmekten kaçının. Hele hele birbirinizin ailesinin önünde çok daha dikkatli olmalısınız.

37) Cinsellik evliliğin yarısıdır. Karı ve koca arasında tabu olmaz. Cinsellik konusundaki sorunlarınızı mutlaka konuşun ve çözün.

38) Mutlu bir cinsel hayat, fantezilerle sağlanır. Birbirinize fantezilerinizi anlatmaktan çekinmemelisiniz. Rahatsız olduğunuz bir durum varsa bunu da eşinize belirtin.

39) Hem doyurucu bir cinsellik hem de mutlu bir evlilik için bakımlı olmanız da şart. Evlendiniz diye kendinizi mümkün oldukça salmayın.

40) Çözüm bulmak isterseniz, mutlaka bulursunuz. Olaylara her an pozitif yönünden bakın ve yapıcı olun. Bir evliliği kurmak zordur, yıkmak çok kolaydır.

kaynak:https://www.posta.com.tr/evliligi-yurutmek-icin-40-ipucu-164764