Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

3 Muhteşem Cilt Maskesi

Bilmeniz gereken 3 muhteşem cilt maskesi

Yazın gelmesiyle birlikte kavuştuğumuz ve dolayısıyla mutlu olduğumuz güneşten çok kısa bir süre sonra sıkılanlardan, hassas bir cildi olduğu için sürekli gölge yer aramaktan, cildinde çıkan güneş lekeleriyle baş etmek zorunda kalanlardan biriyseniz hiç endişe etmeyin, çünkü asla yalnız değilsiniz.

Güneş lekeleri bir yana dursun, bir de plajda geçirilen saatlerin acısının çıkmasına neden olan güneş yanıkları var ki, sormayın gitsin…

“Oysa doğru ve doğal malzemeleri bir araya getirerek cildimize destek olmak da elimizde” demek için huzurlarınızdayız bu kezde. Yaz için cilt maskesi düşünenler, yazın yapılacak yüz maskelerini keşfetmek isteyenler hemen aşağıdaki cilt maskesi tariflerinde soluğu alabilirler.

Tabii cilt tipinize ve yaşadığınız soruna en çok hangi tarif etkili olur seçmek size kaldığını unutmayın.

Minik bir not daha: Eğer ciddi bir cilt sorunu yaşıyorsanız, cildinizde açık bir yara varsa veya bu cilt maskesi tariflerinin içinde size alerji yapabilecek bir malzeme bulunuyorsa kullanmamalı, doğal malzemelerle hazırlanmış olsa da tedbiri elden bırakmamalı ve ilgili alanda uzman doktorunuza danışarak fikirlerini almalısınız, uyarmadan geçmeyelim.

Cildiniz nemlensin diye Salatalık ve yoğurt maskesi

Yazın sıcaklar dolayısıyla vücudumuz daha çok susuz kalıyor, bu da özellikle kuru bir cildi olanlar için zorlu bir dönemin başladığı anlamına gelmekte. Siz de özellikle cilt bakımınızı önemsiyor ve cildinizin yaz mevsiminde nasıl sürekli nemli kalabileceğini düşünüyorsanız hemen yaklaşın bu tarafa doğru, anlatıyoruz!


Salatalık maskesi için gerekli malzemeler:
1/2 orta boy taze salatalık
1 yemek kaşığı ev yapımı yoğurt
1 yemek kaşığı yulaf ezmesi
1 tatlı kaşığı (silme) bal
Salatalık maskesi nasıl yapılır ve nasıl kullanılır?
Salatalığı ince ve küçük dilimler halinde doğrayın veya rendeleyin. İçine diğer tüm malzemeleri karıştırıp homojene yakın bir kıvam elde edine kadar devam edin. İşte bu kadar basit!
Hazır olan karışımı güneşe uzun süre maruz kalmış cildinizde istediğiniz tüm bölgelere uygulaya bilirsiniz. Malzeme miktarı az gelirse aynı oranda her birini artırmanız yeterli olacak. Salatalık maskesini uyguladıktan sonra en az 30 dakika beletmeniz ve hemen ardından çok ovalamadan, ılık suyla temizleyerek, cildinizi maske kalıntılarından da arındırmanız gerekiyor.

Kırışıklık olmasın diye Muz maskesi

muz maskesi

“Cildim nemlensin ama güneşin zararlı ışınlarının yol açtığı kırışıklıklardan da korunayım” diyorsanız sizi hemen böyle alabiliriz.


Muz maskesi için gerekli malzemeler:
1 adet küçük boy muz (Büyük boy muzların yarısını kullanmanız da yeterli olacaktır)
1 yumurtanın akı
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
Muz maskesi nasıl yapılır ve nasıl kullanılır?
Muzun kabuklarını soyun vede bir kaseye alıp çatalla güzelce ezin. Ardından 1 yumurtanın sarısını akından ayırın ve ak kısmını muz püresinine içine ilave edin. Zeytinyağını da karışıma ekleyip güzelce karıştırın ve homojen bir kıvam elde edene kadar devam edin. İşte! Maskeniz hazır.
Nasıl kullanıldığına gelecek olursak, kirden ve makyaj kalıntılarından arındırdığınız cildinize bu maskeyi güzelce yayın ve 20 veya 30 dakika kadar bekletin. Yumurta akı sayesinde kolayca kuruyacak ve cildinizi gerecek bu karışımı, maske yüzünüzde tamamen kuruduktan sonra ılık suyla dikkatlice çıkarmalısınız. Düzenli kullanımında faydalarının çok kısa sürede fark edildiği biliniyor, eklemeden geçmeyelim.

Cildiniz aydınlansın, lekeler yok olsun: Yulaf maskesi

yulaf maskesi

Güneşle ilgili en büyük sıkıntınız cildinizin yanması ve lekelerin oluşmasıysa bu maske tam da size göre! Çünkü bu tarifte yer alan tüm malzemeler el ele veriyor ve hem cildi nemlendiriyor, hem düzenli kullanımda cildin rengini açıp aydınlatıyor ayrıca lekelerin yok olmasını sağlıyor. Daha ne olsun?


Yulaf maskesi için gerekli malzemeler:
2-3 yemek kaşığı yulaf ezmesi
1 tatlı kaşığı karbonat
Su
1 tatlı kaşığı bal (sadece kuru ciltliler için)

Yulaf maskesi nasıl yapılır ve nasıl kullanılır?
Yulaf ezmesini robottan geçirip tanelerinin biraz ufalmasını sağlamalısınız. (Vaktiniz yoksa bu aşamayı doğrudan atlayabilir ve yulaf ezmesini direkt kullanabilirsiniz) Daha sonra bir kaseye alıp içine karbonatı ilave edin. Son olarak da karışıma azar azar su ilave ederek sürekli karıştırarak maskenizin macun gibi bir kıvama gelmesini sağlayın. Eğer çok kuru bir cildiniz varise karışıma 1 tatlı kaşığı bal ilave etmeyi de unutmayın.
Hazır olan maskenizi cildinizde etki görmek istediğiniz her alana uyguladıktan sonra 30 dakika bu şekilde bekleyin. Hemen ardından ılık veya soğuk bir suyla cildinizi güzelce durulayın ve işte bitti!