Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

kan gurubu diyeti

Bu Diyet Efsane mi? Gerçek mi?

KAN GRUBU DİYETİ EFSANE Mİ YOKSA GERÇEK Mİ?

“Her gün yeni bir diyet haberiyle güne başlıyoruz” diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Hilal Mutlu, “Yeni nesil diyetler, İsveç Diyeti, Hollywood Diyeti, South Beach Diyeti, Dukan Diyeti, Atkins Diyeti, Kan Grubu Diyeti. Say say bitiremiyoruz. Liste uzadıkça uzuyor.

Her gün yeni yeni diyet isimlerini ya çevremizden, ya da gazetelerden veya televizyonlardan duymaktayız. Tüm bu popüler diyetlerin ortak özelliği ise tek tip beslenmeye yönelik olmaları. Kimi protein ağırlıklı, kimi karbonhidrat bazısı ise yağ ağırlıklı oluyor. Böylelikle, sağlıklı ve dengeli beslenme sağlanamıyor” dedi.

“Herkesin parmak izi birbirinden farklı ise yapacağı diyet de farklı olmalıdır mutlaka” diyerek özellikle son dönemlerde adından sıkça söz ettiren kan grubu diyetinin efsane mi? yoksa bu diyet gerçek mi? olduğuna dair yaptığı araştırmayı paylaşan Diyetisyen Mutlu, son dönemlerde popüler olan kan grubu diyeti hakkında bilgiler verdi.

 

diyet

‘0’ KAN GRUBU ET VE BALIK İLE Mİ BESLENMELİ ?

Kan grubu diyetinin, diyeti ortaya çıkaran olarak ifade edilen Dr. Peter D’Adamo’nun ortaya koyduğunu hatırlatan Diyetisyen Hilal Mutlu, “Dr. D’Adamo göre avcı ve toplayıcı olan ilk insanlar ‘0’ kan grubu idiler.

Bu yüzden de “0 kan grubu” olan bireyler et ve balık ağırlıklı beslenmelidir. Süt ürünleri ve tahıllar armut, portakal, kivi gibi asitli meyveler bu grubun kilo almasını hızlandırırken, deniz yosunu, deniz ürünleri, iyotlu tuz ve muz, mango, kiraz, erik gibi meyveler ise kilo vermesini hızlandıracaktır.

A kan grubu, çiftçi kan grubu olarak da adlandırılmaktadır. Avcılıktan tarıma geçişten sonra ortaya çıkmıştır. Et ve süt ürünleri bu gruba hızlı kilo aldırırken, soyalı yiyecekler ve bitkisel ürünler kilo vermeyi hızlandıracaktır. Eti tamamen hayatlarından çıkarmamak gerekir, deniz ürünlerini ise çok az miktarda tüketmeliler.

B grubu ise, Himalaya Bölgesi’ne göç edenlerde ortaya çıkan göçebe gruptur. Kırmızı et faydalı iken beyaz et tüketiminden uzak durulması gerekir. Süt ve süt ürünlerini rahatlıkla tüketebilen tek grup B grubudur.

Pirinç ve yulaf rahatlıkla tüketebilirler fakat çavdar, mısır ve buğdaydan uzak durmalıdırlar. AB grubu ise, modern çağda ortaya çıkan kan grubudur, A ve B grubundaki yasaklar AB grubu için de geçerli olacaktır. Tofu, deniz ürünleri, yeşil sebzeler kilo vermeye yardımcıdır ve hindi eti dışında et ürünleri tüketilmemesinde fayda vardır” diye konuştu. Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Mutlu, sözlerine şöyle devam etti:

DİYET TIPKI PARMAK İZİ GİBİ KİŞİYE ÖZEL OLMALI

“Kan grubu diyetinin genel özellikleri bu şekildedir. Tüm grupların yasaklı yiyecekleri olduğu gibi tolere edebildikleri ve hiç tüketmemeleri gerekenler vardır. Sağlık otoritelerinin ortak görüşü diyet kişiye özel olduğudur; tıpkı parmak izi gibi, nasıl ki herkesin parmak izi birbirinden farklı ise diyeti de farklı olmalıdır. Milyarlarca insanı sadece 4 gruba ayırmak yetersiz ve dayanaksız olur.

Mesela; 0 kan grubunda, diyabet ve kolesterol hastasına bol bol et ye diyemezsek, hiç deniz ürünü yemeyen bir A grubuna da başka alternatifler üretmemiz gerekir. Uygulama açısından da kitapta bahsi geçen birçok besin ülkemizde üretimi olmayan, bulmakta zorlanılan besinlerdir ve ulaşılması zordur.

Bu yüzden sırf popüler olmak için çıkan kitaplarla aslında size hiç uygun olmayan diyetleri yapıp sağlığınızdan olmamalısınız, beslenme konusundaki tek uzman olan diyetisyene gidip cinsiyetiniz, boyunuz, kilonuz, yaşam şekliniz, alerjileriniz, varsa olası hastalıklarınız, beslenme alışkanlıklarınız gibi daha birçok faktörün ele alınıp size özel hazırlanmış diyeti uygulayın. Sizin gibi uygulayacağınız diyetiniz de özel olmalı. Unutmayın ki, hiçbir diyet ömrünüzü uzatmaz ancak kaliteli yaşamanızı sağlar.”

İHA