Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Banyo Küflerinden Kurtulma Yöntemleri

Banyoda küflerin oluşması, ortamdaki yüksek nem oranı sebebiyle sık yaşanan bir problemdir. Eğer banyonuzda küf varsa, odayı iyice havalandırmaya özen göstermelisiniz ve nem kaynaklarını tespit edin. Basit ve pratik hileler ile banyonuzdaki küfleri ortadan kolaylıkla kaldırabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı

Malzemeler:

  • 2 yemek kaşığı çay ağacı yağı
  • 2 bardak su

Çay ağacı yağı çözeltisini bir sprey şişesine aktarın ve yukarıda verilenlere benzer şekilde küflü bölgeye uygulayın. Sadece birkaç dakika içinde, zemin üzerindeki küfün kaybolmaya başladığını gözlemleyeceksiniz. Bu aşamadan sonra, duvarı yeniden boyaya bilirsiniz.

Hidrojen peroksit

Bu yöntem önceki çözeltiler kadar güçlü olmayacaktır ancak, yine de hidrojen peroksitin antibakteriyel özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Üstelik, ufak lekeleri temizlemeye çok elverişli bir bileşendir.

Nasıl uygulanır? 

Bir sprey şişesini hidrojen peroksit ile doldurun ve direk küflü yüzeye püskürtün. Daha sonra, yaklaşık 15 dakika bekleyin.Son olarak, küf kalıntılarını temizlemek için yüzeyi fırçalayın. Bu işlemi istediğiniz miktarda tekrarlayabilirsiniz.

Banyonuzu düzenli olarak temizleseniz dahi, küflerin oluşma olasılığı oldukça yüksektir. Bazı küf çeşitleri son derece toksik olup sağlığınıza zarar verebileceğini unutmayın. Banyodaki küflerden kurtulmak için paylaştığımız basit ve pratik yöntemleri mutlaka denemelisiniz.

Sirke ve boraks karışımı

Malzemeler:

  • 2 yemek kaşığı boraks
  • 1/4 su bardağı sirke
  • Sıcak su

İlk önce, bütün malzemeleri bir sprey şişesinde birleştirin ve karışımı, küfün olduğu bölgelere püskürtün. Daha sonra, nefes yolunuzu korumak için eldiven giyin ve maske takın; bir süngerin kalın tarafıyla küflü yüzeyi temizleyin ve durulayın. Devamında, çözeltiyi küflü bölgenin üzerine tekrar püskürtün. Son olarak, banyoyu havalandırarark ve temizlediğiniz alanın kurumasını bekleyin.

Bu yöntemleri kullanarak banyo küflerinden tamamen kurtulabilirsiniz.