Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Vegan ve Vejetaryen Arasındaki fark Nedir?

Başkasının yaptığı bir eylemi tartışmayı genellikle severiz ya insanlık olarak, işte veganlık ve vejetaryenlik bu tartışmaların vazgeçilmez iki grubudur.

Aslında aynı cephede olması gereken vegan ve vejetaryen de zaman zaman aralarındaki farklar nedeniyle tartışmalara dahil olurlar.

Peki vegan ve vejetaryen arasındaki farklar nelerdir?

Bu soruyu cevaplamadan önce gelin vegan ve vejetaryenin kim olduğuna bir bakalım: Vejetaryen, temelde et yemeyen insanın, geri kalan insanlık tarafından bilinen kod adıdır aslında. Hayvanların öldürülmesine karşı oldukları için etten uzak durabildikleri gibi lezzetini sevmediği için et yemeyen birine de  vejetaryen denilebilir.

Vejetaryenler kendi arasında üç gruba ayrılırlar. Hayvansal gıda olarak yalnızca yumurtanın tüketildiği ovo vejetaryenler, potansiyel bir cana kıyıldığı düşüncesine sahip olup yumurta tüketmeyenler, hayvansal gıda olarak yalnızca süt ve süt ürünleri tüketen lakto vejetaryenler ve her ikisini de tüketebilen “çoğunluk grubu” lakto ovo vejetaryenlerdir.

Vegan ise genel algı itibarıyla vejetaryenin çok daha katı ve gelişmiş versiyonudur aslında. Et endüstrisine tamamiyle karşıdırlar. Hayvanlar üzerinde deney yapılarak elde edilen ilaç, makyaj ürünleri, kürk, deri ve yün gibi ürünleri asla kullanmazlar.

Bir hayvanın öldürülmesine karşı olmakla birlikte, kökü olup meyve vermeyen sebzelerin tüketilmesini de reddederler. Çünkü onlara göre kökü olan sebzeyi topraktan koparmak da bir cinayet sayılır.

Bütün bu bilgiler ışığında vegan ve vejetaryen arasındaki farkı özetlemeye çalışırsak: Vejetaryen beslenme biçiminde değişiklik yapmış, bir nevi diyette olduğunu düşündüğümüz kişidir. Vegan, 24 saatini etkileyen bir seçimin içindedirler. Vejetaryenlik bir beslenme iken veganlık bir yaşam biçimidir.