Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

aşk ve sevgi

Aşk mısın? Yoksa Sadece Seviyor musun?

Aşk mısın? Yoksa Sadece Seviyor musun?

Aşk mı? Sevgi mi?

Aşk ile sevgi arasındaki fark bu yazıda irdeleyeceğimiz bir konu olacak.
Birine aşık olduğunuzda yerinde duramaz hale gelir ve genelde dizlerinizde bir zayıflık hissedersiniz.

Bu zayıflık fiziki bir zayıflık değildir tabi ki. Sadece artık bir zayıflığınızın olduğunu bilirsiniz. Kontrolün sizde olmadığı bir zayıflık.
Peki sevmek ile aşık olmak aynı şey midir? Elbette ki değildir. Biri diğeri olmadan da olur, ama diğeri öteki olmadan asla olmaz. Aşık olmadan sevebilirsiniz fakat sevmeden  aşık olmanız mümkün değildir.

Birbirini sevdikleri anlaşılan fakat aşık olup olmadıkları net olarak bilinemeyen örnek bir çift.

Sevmek bir seçimdir aslında. Anne ve babamızı severiz çünkü dünyanın sonuna kadar bizim yanımızda bizim için olacaklarını her zaman biliriz. Arkadaşlarımızı severiz çünkü onlarla sırlarımızı ve iyi ve kötü anlarımızı paylaşırız.
Erkek ya da kız arkadaşlarımızı severiz çünkü bizim her zaman yanımızda olurlar. Peki bu erkek veya kız arkadaşlarımızdan birine aşık olduğumuzu nasıl anlarız?


Bir sabah uyandığınızda yanınızda yatan kişiye aşık olmadığınızı farkedersiniz ve bunu ona açıklamak istediğinizde açıklamakta zorlanırsınız. Söyleyecek sözcük bulamazsınız. Çünkü neden bu şekilde hissettiğinizi siz de tam olarak bilemiyorsunuzdur.

Kendinize açıklayamadığınız şeyi başkasına nasıl açıklayabilirsiniz?.
Tek hissettiğiniz tatminsizliktir belki de o an. Bunu rasyonalize etmeye çalıştığınızda aslındao kişiye çok değer verdiğinizi görürsünüz. Ona saygı duyarsınız, güvenirsiniz ve hatta seversiniz ama ona aşık değilsinizdir. Günümüzde pek çok evlilik bu şekilde değil midir?zaten.
Bir kişiyi sevmek o insanın arzularını desteklemektir; bir kişiye aşık olmak o insanın arzularına destek olmanın yanı sıra o insana adeta tapmaktır.


Bir kişiyi sevmek bütün düşüncelerinizi onunla paylaşmaktır; bir kişiye aşık olmak ise bütün düşüncelerinizi onunla paylaşmanın yanı sıra, onunla birlikte olmadığınız anlarda bile gittiğiniz her yerde onu görmek, karşılaştığınız her insanda onu düşünmek ve duyduğunuz her kokuda onu hissetmektir aslında.
Bir kişiyi sevmek ona sarıldığında iyi ve huzurlu hissetmektir; bir kişiye aşık olmak ise ona sarıldığında iyi ve huzurlu hissetmenin yanı sıra onu her fırsatta memnun ve mutlu etmeye çabalamaktır.


Bir insana aşık olursanız sevgi otomatik olarak paketin içinde gelir zaten. Fakat bir insanı aşık olmadan da sevebilmeniz mümkün.
Bazen aşık olmak zordur ve bazen sadece sevgi yeterlidir insana. Günümüzde evliliklerin çoğu aşk ile başlarken ve sevgi ve saygı ile devam ediyor.
Aşık olmak genelde sevmekten sonra geliyor. Bir insanı önce seversiniz daha sonra aşık olursunuz. İlk görüşte aşk genelde filmlerde olsa bile gerçek hayatta da karşılaşılan bir durumdur bu.
Özetleyecek olursak;


Aşk ile Sevgi Arasındaki Fark
Birine aşık olduğunuzda o kişiyi sürekli yanınızda istersiniz. Birini sevdiğinizde ise o sadece kişiye ihtiyaç duyarsınız.
Birine aşık olduğunuzda o kişiye karşı hisleriniz her zaman çok yüksektir olur. Birini sevdiğinizde ise o kişiye karşı hisleriniz inişli ve çıkışlıdır.
Birine aşık olduğunuzda o kişiye ulaşmak için bir hedefiniz olur. Birini sevdiğinizde ise hedefe ulaşmak için çok acele etmenize gerek yoktur.


Birine aşık olduğunuzda o kişiye karşı hisleriniz her zaman çok yüksektir olur. Birini sevdiğinizde ise o kişiye karşı hisleriniz inişli ve çıkışlıdır.
Birine aşık olduğunuzda o kişiye ulaşmak için bir hedefiniz olur. Birini sevdiğinizde ise hedefe ulaşmak için çok acele etmenize gerek yoktur.