Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çocuğu dudaklarından öpmek “fazla seksüel”

Uzmanlara göre, çocuğunuzu dudaklarından öpmek “fazla seksüel”

Anne babalar artık ebeveyn oldukları zaman uzman tavsiyeleri, uzman uyarıları ya da dost tavsiyeleri duymaya başlarlar. Bunlardan bazıları tuhaf, bazıları yanlış gelebilir onlara. Bazıları da bir çok kez doğrudur.

Mesela, meme karışıklığını önlemek için bebeklere emzik ve biberon vermemek çoğunlukla bir dost tavsiyesidir. Bunun doğru mu? yanlış mı? olduğu bilinmezken ortada bir yığın tavsiye ve uyarı döner durur.

Çocuğunuzu dudaklarından öpmek ise işte bu başlıklardan birisidir. Amerikan Çocuk Psikoloğu Dr. Charlotte Reznick, çocuğu dudaklarından öpmek uyarıcı olabilir uyarısında bulundu.Reznick, çocuklar anne ve babanın arasındaki romantik bir öpüşmeyi ilişkilendirebilir ve yanlış anlaşılmalara yol açabilir diye ifade etti. Psikolog, dudaklar erojen bölgedir diye de not düşütü.

Psikolog Reznick’e göre, “Dudaklarından öpücük uyarıcı olabilmekle beraber, çocuk için fazlasıyla akıl karıştırıcıdır. Anne ve baba öpüştüğünde bunun anlamı nedir? Neden küçük kız veya oğullarına da aynı şeyi yaparlar? Çocuklarınızı dudaklarından öpmekten ne zaman vazgeçmeniz gerektiğini söylemek zorunda olsam, hemen şimdi derdim.”

Ancak Sydney merkezli bir klinik psikoloğu Heather Irvine-Rundle, çocuğu dudaktan öpmenin cinsel bir eylem olmadığını bu iddiaların ”çirkin” olduğunu ifade etti.

Bir anne ayrıca yazar olan Sabrina Rogers-Anderson, bu iddiaya şöyle karşılık veriyor: “Durumu açıkça ortaya koyalım: İki yaşındaki oğlum sulu bir öpücük için yüzüme eğildiğinde, onun melek yüzünü itip, uygunsuz davrandığını mı ona söylemeliyim? Bunu kızıma eteğinin fazla kısa olduğunu veya hafif meşrep Rihanna’nın şarkılarını artık dinlememesini istediğimi söylemem mi takip edecek?”

Dr, Paul Hokemeyer, Yahoo Parenting’e yaptığı açıklamada ise, “Ebeveynlerin çocukları ile arasında sınır oluşturması ve bunları muhafaza etmesi elbette önemli, ama sevgiyi ifade açısından bu normal şartlarda oldukça doğaldır.” dedi.

Çocukları dudaklarından öpmek akıllarını karıştırmaz!

Farklı kültürlerde, sadece ebeveynler çocuklarını dudaklarından öpmez, bunu arkadaşlar da yaparlar. Dr. Psych Mom olarak bilinen Samantha Rodman, “Bir çocuğun ebeveynleri ile yaşadığı pozitif fiziksel deneyimler, onların fiziksel sevgi verip alırken rahat davranmalarının temelini oluşturur ki bu da ilişkilerinde fiziksel aşk hakkında bilinçaltlarında olumlu duygular depolamalarına sebep olur” diyor.

Dudaklarından öpmek acaba çocuklarınızın aklını karıştırmaz mı? Hayır! Psikolog ve dört çocuk annesi olan Sally-Anne McCormack göre, “ Küçük bir çocuğun dudaklarından öpmek onun aklını hiçbir şekilde karıştırmaz. Bu emzirmenin kafa karıştırıcı olduğunu iddia etmekten faksızdır. Bazı insanların konuyla ilgili sorunları olabilir ama durum bir bebeğe sırt masajı yapmaktan daha seksi değildir.”dedi.

Öte yandan, bazı ebeveynler çocuklarının dudaklarını öpmekten büyüdüklerinde de vazgeçmeyebiliyorlar. “Çocuğunuz kendiliğinden buna bir son vermenizi söyleyebilir çünkü diğer insanların bunu yapmadığını fark edecektir” diyor. McCormack.

Sevgi, çocuklar için çok önemlidir vede bir bebeği dudaklarından öpmek oldukça basit, sevimli ve masum bir sevgi ifadesidir. Modern toplumda her şey sıklıkla ne yazık ki cinselleştirilir. Duygusal yakınlık, birisine onu sevdiğinizi göstermenin fiziksel yoludur, bir çeşit ürpertici, uygunsuz eylem asla değildir.

Hollywood yıldızı Harry Connick‘in sekiz yaşındaki kızının dudaklarını öpmesi ateşli bir tartışmaya yol açtı zamanında. Bir grup bunun dünyanın en masum eylemi olduğunu savunurken, bir grup ise bunun rahatsızlık verici olduğu görüşünde tartışmalara yol açmıştı.

Kaynak:milliyet.com