Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Astroloji ve Günlük Burç Yorumları

Yay, Akrep, Yengeç, Terazi, Oğlak veya Balık… Hangi burç olursanız olun her gün gazetede, dergide veya sosyal medyada takipçisi olduğumuz bir konu var: Günlük burç yorumları… Böylesine merakla okuduğumuz ve takip ettiğimiz yorumlar ne anlama geldiğini, günlük burç yorumlarının nasıl oluşturulduğunu merak edenler burç yorumlarını okumadan önce bu yazı ile bilgi sahibi olacaklar.

İlk olarak, astrolojinin ne olduğundan, nasıl ortaya çıktığından, Zodyağın 12 burcunun özelliklerinden ve burçların element sınıflarından bahsederek konuya başlamamız gerekir. Yıldız anlamına gelen “astro” ve bilgi anlamına gelen “logos” kelimelerinden türemiştir astroloji, kısaca Güneş, Ay, gezegen ve yıldızların konumlarının yeryüzündeki olaylarla ilişkilendirilmesidir aslında.

Astroloji, geçmişi yazılı tarihin çok öncesine dayanan bir kültür birikimi ve gökyüzü dili olarak da tanımlanabilir.
İlk çağlardan bu yana insanlar yeryüzünde karşılaştığı pek çok sorunun cevabı için gökyüzüne bakmışlardır. Işığın çok az olduğu karanlık zamanlardan bu yana, gökyüzünü aydınlatan ay ve yıldızlar pek çokları için yol gösterici oldu.

Astrolojik haritaların en önemli göstergesi Güneştir. Dönemin ışığını, enerjisini ve motivasyon şeklini gösterir. Güneş ile birlikte Ay ve diğer tüm gezegenler kendi etraflarında ve Güneş’in etraflarında döner böylece tüm astrolojik göstergeler bu hareketlere göre değerlendirilir.

Zodyak, başka deyişle burçlar kuşağı sırsıyla; Koç burcu, Boğa burcu, İkizler burcu, Yengeç burcu, Aslan burcu; Başak burcu, Terazi burcu, Akrep burcu, Yay burcu, Oğlak burcu, Kova burcu ve Balık burcu olmak üzere 12 burçtan oluşur. İlk 6 burç biraz daha bireysel ve kendine dönük olmasına rağmen, diğer 6 burç ise daha toplumsal, evrensel burçlar olarak bilinir.

Zodyağın ilk burcu Koç burcu en katıksız, saf, doğal ve son burcu Balık burcu ise ardındaki 11 burcun tüm özelliklerini üstüne almış ve dolu olarak bilinir.


Zodyağın 12 burcunu Astrolojide; Öncü, Sabit, Değişken olarak 3 nitelik grubuna ayrılır. Koç Burcu, Terazi Burcu, Oğlak Burcu ve Yengeç Burcu öncü astrolojide niteliktedir. Bu burçlar lider, ne istediğini bilen, yolundan döndürülemeyen özellikler taşırlar. Boğa Burcu, Akrep Burcu, Aslan Burcu ve Kova Burcu ise sabit niteliktedir. Bu burçlar, kolay kolay fikir, yer, ortam, eş, arkadaş değiştirmezler. İkizler Burcu, Yay Burcu, Başak Burcu ve Balık Burcu ise değişken niteliktedirler. Uyum kabiliyetleri yüksektir, her türlü değişime açıktır ve kolay adapte olurlar.

BURÇLAR 4 AYRI ELEMENT SINIFINDA DEĞERLENDİRİLİRLER

Burçların tümü, 4 ayrı element sınıfında değerlendirilir. Koç, Aslan ve Yay burcu “Ateş” elementinden olan burçlardır. Ateş aslında ataklık, cesaret, dinamizm ve güçle ilişkilidir. Boğa, Başak ve Oğlak burcu “Toprak” elementindendirler. Toprak aslında sağlamlık, dayanıklılık, uzun ömür ve sabırla ilişkilendirilir. İkizler, Terazi ve Kova burcu “Hava” elementinden oluşan burçlardır. Hava aslında akıl, zekâ, beceri, kıvraklık ve hareket getirir. Yengeç, Akrep ve Balık burcucu ise “Su” elementindendir. Su aslında duygusallık, derinlik, hassasiyet, sezgi getirir.

Burçların özellikleri bu 4 sınıfa göre değerlendirilir. Burcunuzun özelliklerini ayrıca merak ediyorsanız; “burç özellikleri” sayfasını ziyaret etmenizde fayda var. Astroloji, gökyüzü görünümleriyle yaşanan anın genel şartlarına ışık tutar ve esaslarını “gökyüzünde ne varsa, yeryüzünde o vardır” felsefi görüşünden alır aslında. Astroloji gerek bireysel psikoloji anlamında gerekse de toplumsal ilişkiler, meslek ve kariyer açısından önemli bir destek aracı olarak görülür.

Günlük burç yorumları ise astrologların gezegenlerin günlük hareketlerini inceleyip bu hareketlerin burçlara etkilerini yorumlamasıyla oluşur. Günlük haritalarda yükselen burç yaklaşık iki saatlik zaman diliminin genel havasını gösterir bize. Bu burç içinde yer alan gezegenlerin nitelikleri ve özellikle de bu gezegenlerin iyicil, kötücül yönlerini belirleyicidir. Zodyağın, (burçlar kuşağı) 12 burcu için gezegen hareketleri incelenip oluşturulan günlük burç yorumları “Anne Çocuk Bilgisi Astroloji” sayfasında sizleri bekliyor.