Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Anne Karnında Bebeğinizi Doğuma Hazırlayın

Bebeğin anne rahmine düştüğü andan itibaren; Klasik müziğin, bebekle konuşmanın, rahatlatıcı yoga egzersizlerinin, İskandinav yürüyüşünün, yüzmenin, dansın, özel yapılmış yastıkların, lezzetli besinlerin anne adayında ve doğmamış bebeğinde olumlu etkileri vardır.

bebeğinizle konuşun

Yapmanız gereken bebeğinizin rahminize düştüğü andan itibaren onu istediğinizi ve özel olduğunu ona hissettirin. Bunun için etkisi ispatlanmış bir takım uygulamalar var ve bunları inceleyebilirsiniz. Mesela; Klasik müzik dinletmenin, bebekle konuşmanın, rahatlatıcı yoga egzersizlerinin, yüzmenin, İskandinav yürüyüşünün, dansın, özel yapılmış yastıkların, lezzetli besinlerin anne adayında ve doğmamış bebeğinde olumlu etkileri vardır. Bu uygulamalar bebeği anne karnında rahatlatarak dış dünyaya hazırlar.

Müzik dinletin…

Gebeliğinizin 4. ayından itibaren bebek bulunduğu ortamdaki sesleri duymaya başlıyor. 24. haftadan sonra ise dış ortamdaki sesleri de duymaya başlayacaktır,

Gebelikte özellikle klasik müzik, anne karnındaki bebeğin gevşemesi ve yatışması için harika bir yol olduğunu aklınızın bir köşesinde bulundurmalısınız. Anne karnında dinlediği klasik müziği doğduktan sonrada dinlemesi durumunda bebek kendini anne karnındaki gibi güvende hissettiği düşünülmektedir. Buda bebeğin sakinleşmesine yardımcı olacaktır.

Ayrıca klasik müzik dinletilen bebeklerin matematik zekasının daha iyi olduğu ve sosyal yönlerinin de geliştiği biliniyor. Doğum öncesi de yine klasik müzik dinlemek anne adayında oluşan korku ve stresi azaltarak, bebeği doğuma hazırlar.

Bebeğinizle sık sık konuşun

32. Haftadan itibaren duyduğu sesleri hatırlamaya başlayan bebek anneye bilinçli olarak tepki vermeye baslayacak. Anne karnındayken bebeğinizle çevre gürültüsünden uzak bir ortamda sakin bir ses tonuyla konuşabilirsiniz. Bu konuşma bebeğin sakinleşmesine, yaşayacağı doğum stresini azaltmasına ve mutlu olmasına yardımcı olacaktır.

Spor yerine Yoga egzersizleri bebeğinizi ve sizi rahatlatır

Yoga egzersizlerini gebeliğin her döneminde yapabilmek mümkündür. Yoga egzersizleri gebelikte oluşan sırt ağrılarını, mide bulantısını ve yorgunluk şikâyetlerini azaltarak rahatlamanıza ve sakinleşmenize yardımcı olur. Ayrıca, kendinize vede bebeğinize odaklanmanızı sağlar.

Yoga egzersizleri, doğum esnasında daha iyi nefes almanıza yardımcı olarak, gerekli olan esnekliği, gücü, motivasyonu sağlayarak hem anne, hem bebek için sağlıklı bir doğumun gerçekleşmesine yardımcı olur.

İskandinav yürüyüşünü deneyin

İskandinav yürüyüşü olarak bilinen nordic walking, özel tasarlanmış sopalarla yapılan uzun adımlı tempolu bir yürüyüş biçimidir. Normal yürüyüşle karşılaştırıldığında üst beden kaslarını (karın ve sırt) daha fazla çalıştırır, enerji tüketiminde %46’ya varan bir artış sağlar. Bu tur egzersizler gebeliğe bağlı seker hastalığını önlemekle beraber, bebeğin anne karnında daha sağlıklı gelişmesini ve uygun kiloda olmasını sağlar. Yine anne ve bebek için daha rahat bir doğumun gerçekleşmesine yardımcı olur.

Bebeğinizle birlikte dans edin

Dans ile fiziksel ve ruhsal gerginlikleri azaltabilirsiniz. Doğaçlama yapılan dans ile kendinizi ve bebeğinizi şımartmanızda bir sakınca yoktur. Dinlenme aralarında doğmamış bebeğinizle irtibata geçip konuşabilirsiniz. Bu bebeği rahatlatmak açısından çok etkili bir yöntemdir.

Gebeliğin 28. Haftasından sonra sol yana yatın

Gebeliğin 28. haftasından sonra gebelikte en rahat uyku pozisyonu sol yana yatarak bacakların karna doğru hafif çekildiği pozisyondur. Sol yana yatarken sırtınızın arkasına konulan özel yastıklar daha rahat etmenizi sağlarken uykudayken sağa dönmenizi engeller.

Sol yan pozisyon ile annenin sağ tarafında bulunan büyük damarlara rahmin baskısı azaltılacağı için bebeğe giden kan akımında artış oluryor. Dolayısıyla bebeğe daha fazla besin ve oksijen iletilmiş olsunuz. Doğum sancısı çekerken annenin sola doğru yatması bebeği için daha faydalı olacaktır.

Çikolata ile haftada 2 veya 3 kez kendinizi ve bebeğinizi ödüllendirin

Annenin severek yediği besinler vardır örneğin; çikolata mutluluk hormonu (endorfin, serotonin) salgılanmasına neden olmaktadır. Bebeğe gecen bu hormonun etkisi ile bebek daha hareketli ve mutlu olacaktır. Bebeğiniz size daha çok gülecektir. Özellikle bitter çikolatada bulunan teobromin maddesinin gebelik zehirlenmesini (preeklampsi) azalttığı biliniyor. Çikolata yüksek kalorili bir besindir ve içerdiği kafein nedeniyle aşırı tüketilmesi tabi ki önerilmez. Ancak haftada 2 yada 3 kez az miktarda bitter çikolata ile kendinizi ve bebeğinizi ödüllendirmenizde herhangibi bir sakınca yoktur.