Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Bebeğinize İsim Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

isim

Bebeğinize koyacağınız isim, onun karakterini yansıtacağından bu konuda dikkat etmeniz gereken birkaç noktalar var. İşte! Bu noktaları sizler için araştırdık. Önem verilmesi gereken hususlar ise,

İsim kulağa hoş gelmeli

Bebeğin isminin kulağa hoş gelip gelmediği çok önemlidir. Bebeğinize koyacağınız ismi soyadınızla birlikte sesli bir şekilde söylemelisiniz. Kulağınıza hoş geliyorsa vede sevdiyseniz karar verdiğiniz ismi koyabilirsiniz.

Bilinen isim olması

Bebeğinize koyacağınız ismin bilinen bir isim olması, kolay anlaşılması bakımından ileri ki hayatında ona kolaylık sağlayacağını unutmamalısınız. Çünkü farklı olan isimler anlaşılabilir olmadığı için problem yaşatabiliyor. (Ör: Ayşe, Ali, Ahmet, Mehmet, Kuzey)

İsmin anlamının pozitif olması

İsmin anlamının pozitif olmasına dikkat etmenizde oldukça fayda vardır. Örneğin: Zehra

Uniseks isim konulması

Bazı isimler hem erkek hem de kızlara verilebiliyor. Cinsiyeti net olarak belli eden isimlerin verilmesi ileride yaşanabilecek yanlış anlaşılmaların önüne geçeceğinden dikkat edilmesi gerekir. (Ör: Deniz, Derya, Toprak, Arda)

Telaffuzun kolay olması

İsmin kolay telaffuz edilmesi de önemli kriterlerdendir. Çocuğunuzun ileride yurt dışına çıkma ihtimalini bir düşünün. İsminin kolay telaffuz edilmesi onun adına bir avantaj olacaktır. (Ör: Cenk)