Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Bebeklerde Bağırsak Düğümlenmesi

bağırsak düğümlenmesi

Bebeğiniz ayaklarını karnına çekerek ağlıyor yada kusuyorsa bağırsak düğümlenmesi sorunu ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Bebeğiniz ayaklarını karnına çekerek ağlıyor yada kusuyorsa bağırsak düğümlenmesi sorunu ile karşı karşıya olabilirsiniz. Çocuk Cerrahisi, Op. Dr. Agil Abilov, çocuklarda bağırsak düğümlenmesi ve tedavi yöntemleri hakkında bize bilgi verdi.

Genellikle 1 yaşın altında sık görülüyor

Halk arasında “bağırsak düğümlenmesi” olarak da bilinen “invajinasyon”, bir bağırsak bölümünün diğerinin içine doğru girmesi sonucu oluşan bir bağırsak tıkanıklığı tablosudur. Yenidoğan döneminde ise nadirdir, çocuklarda en sık 6 ay arası gözlenir ve olguların %70’inde bir yaş altında tanı konmaktadır.

Ancak her yaşta görülebilmektedir. Karın ağrısı nedeniyle ameliyat edilen 1 yaş altındaki çocukların en önemli ameliyat nedenlerinden biri bu hastalıktır. İnvajinasyon aynı zamanda çocuklarda 6 ay ile 18 ay arası görülen en sık alt makattan olan kanama nedenlerinden de biridir.

Dikkat edilmesi gereken belirtiler

Kolik ağrı:

İnvajinasyonlu hastalardaki en önemli belirti şiddetli karın ağrısıdır. Ağrının tipik özelliği kolik (kramp) tarzında oluşudur. Kolik tarz ağrı genellikle 2 ile 3 dakika kadar sürer. Bu dönemde bebek huzursuzdur ve ağlar, ayaklarını karnına çeker vede spazm sonrası rahatlar. Bu ağrılar 20 ile 30 dakikalık aralıklarla tekrarlar.

Kusma:

İnvajinasyonlu olgularda başta bir refleks olarak kusma gözlenebilir; ancak mide boşaldıktan sonra genellikle tekrarlanmayacaktır. Tanıda gecikilen olgularda tıkanıklığa bağlı safralı kusma geç dönemlerde ortaya çıkar.

Kanlı gaita:

Bu hastalarda en sık gözlenen belirtilerden biri ise, genellikle çilek jölesi kıvamında tarif edilen makattan kanamadır. Hastalarda invajinasyonun ilk aşamalarında normal dışkı da olabiliyor.

Vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız

Karın muayenesinde bir kitlenin ele gelmesi ile tanı konabilir. Tanıda yardımcı olan, uygulaması en kolay yöntem ultrasonografidir. Ultrasonografik incelemede iç içe girmiş bağırsaklar görülebilmektedir.

Modern tedavi yöntemleri ile şikayetler ortadan kaldırılıyor

Eskiden tek tedavi yöntemi açık cerrahi olan invajinasyonda ise günümüzde farklı tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Özellikle erken tanı durumunda ve altta yatan başka hastalık olmadığında havayla redüksiyon yöntemi başarılı sonuçlar vermektedir.

Bu yöntemde, ameliyathanede hafif bir anestezi ile skopi altında makattan özel bir sistem ile hava verilerek iç içe geçmiş bağırsaklar çözülür. Tecrübeli ellerde başarı oranı %90 ile %95’leri bulmaktadır. Bu yöntem ile sonuç alınamayan vakalarda cerrahi girişim uygulanır. Tanı ve tedavi için geç kalınmış hastalarda, bağırsak kanlanması bozulabildiği için bağırsağın o bölümü çıkarılabilmektedir.

Havayla redüksiyon yönteminin avantajları:

  • Çocuk açık ameliyat olmayıp, genel anestezi almamış olur.
  • Karın boşluğu açılmadığı için ileride bağırsak yapışıklığı görülme riski azalır.
  • Hastanede kalış süresi daha kısadır.

Bu yöntemin başarı oranı çok yüksek

Günümüzde ise; gerek komplikasyon sıklığının azlığı, gerekse hasta konforu açısından tüm dünyada artarak uygulamaya giren pnömotik redüksiyon yöntemi sayesinde hastaların %90’dan fazlasında işlem başarı ile gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlemin yapılabilmesi için en önemli kriter ise özellikle erken tanıdır.