Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Bebeklerde Ortaya Çıkan Gaz Sancısı ve kolikler

gaz sancısı

Bebeklerde gaz sancısı günün her saatinde görülebildiği gibi özellikle akşam saatlerinde artış gösteremektedir.

Yenidoğan bebeklerde gaz sancısı günün her saatinde görülebildiği gibi özellikle akşam saatlerinde artış görülebilir. Sıklıkla da akşam saat 6’dan sonra bebeklerde gaz sancısı şikayetleri artacaktır. Bebeklerin 6. haftadan itibaren 3 saat gibi bir süre boyunca huzursuz olmaları gayet normaldir.

Ancak eğer bebek birkaç saat içinde sakinleşmiyor ve günün diğer kısmını huzursuz geçiriyorsa anne ve babaların en kısa sürede çocuklarını uzman bir doktora götürmeleri gerekmektedir. Uz. Dr. Elif Erdem Özcan bebeklerde gaz problemi ve önerileri hakkında bilgi verdi.

Gaz sancısı bebeklerin yaklaşık yüzde 25’inde görülür

Bebeklerin büyük bir kısmında görülen gaz sancısı bir hastalık değildir, bebeğinizin dış dünyaya uyum sürecinde yaşadığı fizyolojik bir olaydır. Tıbbi müdahaleler ile tedavi edilebilir bir hastalık olmamasına rağmen anne babaların en sık doktora başvuru nedenlerinden bir tanesidiri

Bebekler fonksiyonel olarak tam gelişmemiş bir sindirim sistemi ile doğuyorlar. Sindirim sırasında kullanılan birçok enzim bebeklerde tam olarak fonksiyon gösteremiyor. Bu da bebeklerde beslenme sonraları kramp şeklinde karın ağrıları ile kendini gösteriyor. Yaşamın ilk aylarında gördüğümüz bu gaz ağrıları haftanın en az 3 günü, en az 3 saat ve 3 haftadan uzun süredir devam ediyorsa bu durum infantil kolik olarak adlandırılıyor.

Karında şişlik ve sertlik gaz sancısı belirtisi varsa

Tipik olarak doğumdan 2 ile 3 hafta sonra ağlama nöbetleri başlamaktadır. Ağlama nöbetleri günün yaklaşık aynı saatlerinde ve sıklıkla akşamları olmaktadır. Bu yakınmalar bebek 4 ile 6 haftalıkken en yoğun seviyeye çıkar ve bebek genelde üç aylıkken kaybolur.

Gaz ağrısı sırasında bebekler bacaklarını karnına doğru çeker, yüzü kızarır ve ellerini yumruk yaparlar. Bebeğin yüzünde acılı bir ifade vardır. Karnı şiş ve serttir. Bu sırada bebek rahatlamak için emmek isteyecektir. Ancak emmeye başladıktan kısa bir süre sonra çığlık atarak memeden bebek ayrılır. Bu sırada bebek sürekli meme ile savaş halinde olur.

Sık emzirme bebekte gaz sancısını artırır

Genelde alama nöbetinin sonunda bebek sakinleşerek uyuyakalır. Ağlama nöbetlerinin gaz sancısına bağlanabilmesi için bebeğin kilo alımının yeterli olması ve sağlıklı olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bu sebeple gazı olduğu düşünülen bebeklerin çocuk doktorları tarafından muayene edilerek başka bir sağlık sorunu olmadığından emin olunması gerekmektedir.

Bebekte, idrar yolu enfeksiyonu, orta kulak iltihabı, inek sütü alerjisi, bağırsak düğümlenmesi ve fıtık gibi nedenler de aşırı ağlamaya neden olur ve infantil kolik ile karışabilir. Bebeklerin gaz ağrılarını azaltmak için bir çok davranış metodu vede ilaç denenmiş olsa bile hiçbiri bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Gaz sanıcısını azaltmak için neler yapılmalı?

  • Anne sütü ile beslenen bebekler mama ile beslenenler göre daha az gaz ağrısı çekiyorlar. Meme yada biberon ile beslenme sırasında bebeğin gaz yutmamasına özen gösterilmelidir. Her beslenme sonrasında bebeğin gazı mutlaka çıkarılmalıdır.
  • Anneler kendi beslenmelerine çok dikkat etmeli, gaz oluşturabilen kuru baklagiller, karnabahar, lahana, brokoli, süt ürünleri, baharatlı gıdalar, çay, kahve, gazlı içecekler, çikolata ve turunçgilleri dikkatli tüketmelidirler. Gaz ağrısı olan bebeklerin anneleri bu besin maddelerini diyetinden 7 gün süreyle çıkarmalı, sonrasında diyetine teker teker ve 4’er günlük aralar ile sokarak hangi besin maddesinin gaz yaptığını bulabilirler.
  • Gaz ağrısı nöbetleri sırasında anne baba endişelenmeden, sakince sadece bebeğini susturmaya çalışmalıdır. Kucakta veya bebek arabasında gezdirmek, hafifçe sallamak, bebeğe sarılmak, yumuşak bir battaniyeye sarmak, ninni söylemek, müzik dinletmek, araba ile gezdirmek, emzik vermek faydalı olabilmektedir.
  • Bebeğin karnına ılık havlu koymak, ılık yağ ile karnına masaj yapmak, ılık su ile de banyo yaptırmak etkili olabilmektedir.
  • Rezene içeren bitki çayları gaz ağrılarını azaltacaktır. Fakat bunların sık verilmesi beslenmeyi olumsuz etkileyebileceğinden dikkatli olunması, en önemlisi öncesine doktoruna danışılması gerekmektedir.
  • Gaz ağrılarını azaltmak için etkisi kanıtlanmış bir ilaç ne yazık ki yoktur. Hangi bebeğin hangi ilaçtan fayda göreceğini bilmek de neredeyse imkansızdır. Aile, bebeğe faydalı olduğunu düşünüyorsa ilaç tedavisine devam edilmelidir.