Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çocuğunuzun Gelişimini Destekleyici Aktiviteler

Çocuğunuzun sağlıklı bir gelişim gösterdiğinin düşünülmesi için dil-bilişsel, kaba motor, ince motor ve sosyal becerilerinin yaş gelişimine uygun bir özellik sergilemesi beklenir. Her yaş dönemine uygun olarak yapılan aktiviteler ve oyunlarla bu gelişimlerinin desteklenmesi gerekmektedir.

Koruyucu kollayıcı anne ve baba tutumu çocukların bu gelişim özelliklerini sergilemesine büyük bir engeldir. Mesela, mutlu olması için oyun parkına götürülen bir çocuğun kaydıraktan düşebileceği endişesi ile kaydırağa bindirilmemesi, elinden tutularak kaydırılması veya makas kullandığında bir yerine zarar verilebileceği endişesi ile eline makas verilmemesi çocuğun motor becerilerinin gelişmesini engelleyecek, kendisine güveni yetersiz bir birey oluşma sürecini başlatacaktır.

Bu sebeple okul öncesi dönemde çocuğunuzun yaş dönemine uygun olarak gerekli olan tüm becerileri kazanmasını sağlayacak aktiviteleri birlikte yapmalısınız.

Okul Öncesi Dönem

Okul öncesi dönemde çocuğunuzun gelişiminin desteklenmesi için oyuncak mağazalarına gittiğinizde onlara en çok yararlı olabilecek oyuncağı seçmek için çok çaba gösteriyor, oyuncakları tek tek inceliyor, bunun için büyük zaman ve para harcadığımız da bir gerçek.

Anne ve babaların tüm bunlara rağmen “Acaba çocuğum için iyi bir oyuncak aldım mı? Onun için yeterli bir oyuncak mı ki bu? Bu oyuncak çok pahalı fakat ona bir şey kazandırabilir mi?” gibi endişeleri ise hala duyabiliyoruz.

Oyuncaklar çocuklarınızın sağlıklı gelişmesi için elbette ki çok önemli, okul öncesi dönemi  (0-6 yaş) çocuğunuz için “ oyun çağı” olarak değerlendirilir bu sebeple doyasıya oyun oynamalıdırlar. Fakat bu oyunu sadece mağazadan satın alınan oyuncaklarla sınırlandırmak doğru bir düşünce tarzı olmayacaktır.

Oynanan oyunların çocuğunuzun bilişsel becerilerini arttıracak, onu bazen düşünmeye sevk edecek, yaratıcılığını destekleyecek, ince ve kaba motor becerilerini kuvvetlendirecek nitelikte olması çok önemlidir. Çocuğunuzun eline verilen bir gazeteden veya dergiden sevdiği resimleri kesmeye çalışması, bu kestiği parçalardan bazılarını elindeki renkli kalemlerle boyaması, boyadığı parçalara bir ip, düğme ( yutmayacağı büyüklükte) yapıştırmaya çalışması, oluşturduğu nesnelerden bir hikâye oluşturması vede bu hikâyeyi size anlatması çocuğunuzun motor becerilerini, dil- bilişsel becerilerini, yaratıcılığını çok daha iyi destekleyecektir.

Bu sebeple çocuklarınızla birlikte bu tür eğlenceli kesme, yapıştırma yada boyama aktivitelerini daha fazla yaparak hem gelişimlerini daha fazla destekleyebilir hem de onları daha fazla mutlu edebilirsiniz.