Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

İdrar Yolu Enfeksiyonları, Erken Doğum Sebebi…

gebelikte hastalıklar

Erken doğumun sebebi genellini idraryolu enfeksiyonları oluşturmakta. Erken doğum veya preterm doğum, 37 gebelik haftasının tamamlanmasından önce bebeğin dünyaya gelmesidir. Doğum sancılarının başlaması ise erken doğum tehdidi olarak adlandırılmaktadır. Erken doğumlar, tüm doğumların % 9-10’unu oluşturuyor.

Erken doğuma neden olan birçok risk faktöründen biri de, kadınlarda sık görülen idrar yolu enfeksiyonları ile vajinal enfeksiyonlardır. Enfeksiyon nedeniyle salgılanın bazı maddelerden dolayı, erken doğuma neden olabilmektedir.

Hastalıkları ve Doğum Doktoru, Op. Dr. Asena Ayar, erken doğumun sebepleri ve tedavi yöntemleri hakkında bize bilgi verdi.

Gebeliğin Son Dönemlerindeki İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Dikkat!

Özellikle de gebeliğin son dönemlerinde görülen idrar yolu enfeksiyonları ya da vajinal enfeksiyonlar salgıladıkları bazı maddeler ile erken doğuma neden olabilir. Yine bu tür enfeksiyonlar sonucu açığa çıkan bu maddeler amniyon zarının direncini düşürerek bu zarın vaktinden önce yırtılmasına yol açabiliyor. Zarların doğum eylemi başlamadan açılmasına “Erken Membran Rüptürü” adı veriliyor. Zarların açılması erken doğumların önemli bir sebebidir.

Erken Doğuma Neden Olabilecek Diğer Risk Faktörleri Nelerdir?

 • Gebeliğin son dönemlerinde ortaya çıkan ve yüksek tansiyon, idrarda protein kaybı, genel ödem ile kendini belli eden preeklampsi vakalarında ve plasentanın erken ayrıldığı dekolman plasenta durumlarında da erken doğum sıklığı artıyor
 • Erken doğum tehdidine neden olan bir diğer faktör de çoğul gebeliktir. Burada rahim fazla miktarda gerildiğinden sancılar erken başlayabilir. Polihidramniyos gibi amniotik sıvının fazla olduğu vakalarda da benzer mekanizma ile doğum vaktinden önce gerçekleşebilir.
 • Doğumsal rahim anomalileri geç düşüklerin ve erken doğumların bir başka nedenidir. Fakat rahminde bu tür bir şekil bozukluğu olan her kadın erken doğum yapacak anlamına gelmez.
 • Rahim ağzı yetmezliği erken doğumun önlenebilir sebeplerindendir.
 • Uterus myomları rahim içerisindeki hacmi azaltarak erken doğum sancılarını başlatabilir. Anne de gebelikte ortaya çıkan veya gebelikten önce var olan kansızlık (anemi) da erken doğumların özellikle ülkemizde önemli bir nedenidir.
 • Düşük sosyoekonomik düzeydeki hastalarda erken doğum daha fazla görülüyor.
 • Düşük vücut/ kitle endeksi olan(<19) yada gebeliğe başlangıç yaşı küçük olan gebelerde erken doğum oranları artmıştır.
 • Geçmişte birden fazla geç, düşük veya erken doğum öyküsünün bulunması da risk faktörleri arasında sayılırlar.
 • Erken doğuma yol açan nedenlerden en önlenebilir olanı sigara kullanımıdır. Erken doğum sigara kullanan anne adaylarını bekleyen önemli tehlikelerden bir tanesidir.

Erken Doğumun Gerçekleşeceği Nasıl Anlaşılabilir?

Doğumun olabilmesi için rahimde kasılma olması ve bu kasılmaların rahim ağzını açacak kadar şiddetli ve sürekli olması gerekmektedir. Fakat her kasılma ağrı olarak hissedilmeyebilir. Genelde belde ve kasıklarda adet sancısına benzer ağrılar hissedilebilir. Kişi bunu karnında bir sertleşme olarak algılayacaktır. Yine halk arasında Nişan adı verilen sümüğümsü bir tıkacın gelmesi veya normalden fazla sulu bir akıntı olması erken doğum tehdidini düşündürür. İstirahat ile geçmeyen bu tür sancılar olduğunda vakit kaybetmeden hekim ile temasa geçmek son derece önemlidir. Bebek aşağıya doğru bastırıyor gibi bir his genelde erken doğum tehdidi altındaki pek çok kadında görülüyor.

Erken Doğum Belirtileri Görüldüğünde Ne Yapılmalıdır?

 • Belirtiler başladığında ne yaptığınızı hatırlamaya çalışın.
 • Yaptığınız işi bırakın ve 3 veya 4 bardak sıvı alın.
 • Bir saat sol yanınıza dönerek yatın.
 • 1 ile 2 saat içinde belirtilerde gerileme olmaz ise doktorunuza haber verin.

Erken Doğum Tanısı Nasıl Konur?

Tanı vajinal muayenede rahim açıklığının saptanması, suların geldiğinin tespit edilmesi ve NST’de rahim kasılmalarının görülmesi ile konulur. Erken doğumdan şüphelenildiğinde ilk yapılacak iş vajinal muayene ile rahim ağzında bir açıklık olup olmadığının saptanması olacaktır. Aynı esnada zarların yırtılıp yırtılmadığı da kontrol etmek gerekir.

Daha sonra ultrasonografi ile bebeğin durumu değerlendirilmelidir. Eğer rahim açıklığı 3 santim veya daha fazla ise erken doğumu 24 ile 48 saatten daha fazla geciktirmek çoğu zaman mümkün olmamaktadır.

Tedavi Yöntemleri

Tanı konduktan sonra tedavi tıbbi olarak yapılıyor. Çok şiddetli durumlarda hastaneye yatırılarak damardan verilen ilaçlar yardımı ile kasılmalar durdurulmaya çalışılıyor. Bu sağlandığı taktirde daha sonra ağızdan alınan ya da fitil şeklinde kullanılan ilaçlar ile idame sağlanmaya çalışılıyor. Bu tedaviye “Tokolitik tedavi” adı veriliyor. Kasılmalar çok şiddetli değilse ve açıklık 3 santimetreden daha az ise ağızdan kullanılan ilaçlar denenebilir. Gebeliğin devam etmesinin anne veya bebeğin hayatını tehlikeye atacağının düşünüldüğü durumlarda tokoliz uygulanamaz.

Bu arada eğer saptanabiliyorsa doğum eylemini başlatan sebepler usulünce tedavi edilmelidir. Tokoliz masum bir tedavi tabiki değildir. Anne adayı açısından ciddi yan etkileri olabiliryor. Kullanılan her grup ilaç farklı yan etkilere sahiptir ve bu nedenle erken doğum tehdidi tanısının dikkatli konulması önemlidir. Eğer bebek gelişimini büyük ölçüde tamamlamış ise 37 haftadan küçük de olsa eylemin normal seyrine bırakılması önerilmelidir.