Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Kanser de Hangi Gıda Daha Etkili

lifli gıdalar

Kanser araştırmacıları, bol lifli gıda tüketiminin tedaviyi hızlandırabileceği ve güçlendirebileceğini, probiyotik ürün tüketiminin ise ters etki yapabileceğini açıkladılar. Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşen Amerikan Kanser Araştırmaları Vakfı konferansında son çalışmalara ilişkin bulguları paylaşan araştırmacılar yüksek oranda lif içeren diyetlerin bağırsak vede mide bakterilerini değiştirerek terapileri daha etkili hale getirebildiğini açıkladılar.

Probiyotik içeren hap, gıda desteği veya yoğurt ürünlerinin ise aksine terapi ve tedavileri yavaşlatabildiğini ve ayrıca etkisini azaltabildiği belirtildi.

Örneğin Araştırmacılar PD-1 adlı bağışıklık terapisi uygulanan Melanoma cilt kanseri hastalarını incelediklerinde, hastalardan meyve, sebze ve tahıl ağırlıklı bir diet uygulayanlardaki tedavinin düşük lifli gıdalar tüketenlere oranla 5 kat daha başarılı olduğunu görüldü.

Lifli gıdalar bakteri çeşidini artırıyor

Lifli gıdaların bağırsaklarda daha fazla sayıda bakteri çeşidi oluşmasını sağladığı bunun da PD-1 terapisinin sonuçlarına etki ettiği de fark edildi. San Fransisco’da bulunan Parker Kanser Imunoterapi Enstitüsü’nde görev yapan Christine Spencer yararlı bakteri içerdiği belirtilen probiyotik ürünlerin de bakterilerdeki çeşitliliği azalttığını ve bunun tedavinin etkilerini azalttığını gördüklerini kaydediyor.

“PD-1 terapisi gören hastaların yalnızca % 20 veya 30’u tümörlerinin büyümeyi durdurduğunu veya küçüldüğünü görür. Ruminococcaceae ailesinden olan bakterilerin artması halinde tedavilerin daha etkili olduğunu belirlemiş bulunuyoruz ancak neden bazı insanlarda bu bakteri ailesi daha fazla ve diğerlerinde daha az olduğunu anlamaya çalışıyoruz.”
Bağırsaklarda yaşayan bakteri, mantar ve diğer tür canlıları değiştirmenin bilinen en etkili yolu diyeti değiştirmek olacaktır. Bu nedenle Spencer ve ekibi 113 malonoma hastası ve bu hastaların diyetlerini ve dışkı örneklerini inceledi.

Et ve şeker bakteri çeşidini azaltıyor

113 hastadan en yüksek düzeyde meyve, sebze ve tahıl tüketen 46’sının daha fazla Ruminococcaceae bakteri ailesi üyesine sahip olduğu belirlendi. Daha da önemlisi aynı 46 hasta kanser terapisine en olumlu yanıt verenler arasında oldu.

İşlenmiş et ürünleri ve yüksek şeker tüketen hastalarda ise bu bakterilerin giderek azaldığı ve tümörlerinin de terapiye rağmen büyüme gösterdiği de tespit edildi. Çalışmada tüm hastaların % 40’ı probiyotik desteği aldıklarını belirtti. Spencer “Pek çok hasta probiyotik almanın sağlıklı olduğunu düşünüyor ancak durum kanser hastaları için böyle olmayabilir” diye açıklama yaptı.