Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Sağlıklı Beslenme Yöntemleri

Sağlıklı bir yaşam sürmek için beslenmemize çok dikkat etmeliyiz. Eğer dengeli ve sağlıklı bir beslenme tarzımız yoksa hayatımızın özellikle de orta yaş ve sonrasındaki bölümünde ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini unutmamalısınız. Sağlıklı beslenme için alınacak önemli adımlar ise;            

1- Gıda türlerini alırken vücudumuz ve sağlığımız için faydalı olanları seçmeliyiz. Bunlar;  hububatlar, sebzeler, meyveler, et ve süt ürünleri ve protein açısında zengin olan besinler olmalıdır.

2- Egzersiz yapmak ve bunun yanında alınacak gıdaların miktarını ayarlayıp, dengeyi sağlamak önemlidir.

3- Günlük kalori ihtiyacımız için gerekli gıdaları tercih etmeliyiz.

Günlük gerekli kaloriden fazlasını almak vücudun dengesini oldukça bozabilir. Sağlıklı ve dengeli beslenmek için kararlı olmak gerekir.

Hububatlar;
Hububatlar iyi bir besin kaynağı ve elyaf yönünden de çok zengindir. Kolesterolün düşük seviyede bulunmasını sağlar vede kabızlığı önlemede yardımcı olurlar. İçinde elyaf bulunduran besinleri günlük mutlak tüketmememiz gerekmektedir. Mısır, buğday, kepek, çavdar, yulaf, yulaf ezmesi, bunların içinde bol miktarda elyaf bulunuyor. Bir diğer elyaf içeren besinler de ceviz, keten tohumu, kabuklu kuru yemişler, meyve ve sebzeler, bakliyatlardır.

Süt Ürünleri;

Süt ürünlerinde ekşimeyen, kaymak bağlamayan, ürünlerden uzak durmaya çalışmalısınız. Özellikle homojenize edilmiş uzun ömürlü kutu sütlerini kullanmamaya özen gösterin. Sütün homojenize yapılmasında çok fazla basınç uygulanır bu sütün içinde bulunan süt proteinlerinin moleküllerinin yapısının değişmesine neden olmaktadır. Proteinlerin molekül yapısı değiştiğinde birçok hastalığa neden oluyor.

Proteinler;
Protein açısından zengin olan et ürünlerini tüketirken fırın veya ızgarada pişirin. Et alırken az yağlı olmasına özellikle dikkat edin. Beyaz eti daha çok tüketmeye çalışın. Yumurta, protein açısından çok zengindir ve A,D,K, vitaminlerini içinde barındırır. Özellikle çinko ve magnezyum miktarı yüksek, omega-3 ten de zengin bir besindir. Mümkün oldukça köy yumurtasını tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.

Dikkat edilecek diğer hususlar ise; yemeklerde kullanılan tuz sofra tuzu yerine kaya tuzu kullanmak, margarinden, et yağlarından ve kanatlı hayvanların derilerinden uzak durmak şekeri mümkün olduğu kadar az tüketmek sağlığımız açısından çok faydalı olacaktır.

Yağlar;
Ülkemizde ne yazık ki yemeklerimizde çok sıklıkla katı yağ tüketilmektedir. Sağlıklı bir beslenme için bütün bu katı yağlardan biraz uzak durmamız gerekmektedir. Elbette az miktarda tüketilmekte yarar vardır fakat her yemekte katı yağ kullanmak günlük olarak bir çay kaşığından fazla katı yağ tüketmek zararlı olacaktır. Yağlar içerisinde güvenle tüketebileceğimiz en yaralı yağ ise zeytinyağıdır.