Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Sık Görülen Kadın Hastalıkları

hastalıklar

Kadınlarda sık görülen hastalıklar ve belirtileri

Kadınların yılda en az bir kez jinekolojik muayeneden geçmesi gerekmektedir. Bu muayenelerle ciddi hastalıkların önüne geçiliyor, üstelik erken teşhis sayesinde birçok hastalık ilerlemeden önlenebiliyor.

Rahim ağzı kanseri

Cinsel yolla bulaşan HPV mikrobu, rahim ağzı kanserinin temelindedir. Önlenebilir bir hastalıktır ve smear testiyle tanısı çok önceden konulabilmektedir. Kişinin kendi bağışıklık sistemiyle iyileşebilen bir hastalık olduğu için ne yazık ki bir ilacı bulunmamaktadır. Sigaradan uzak durmak ve ayrıca cinsel partner sayısını kısıtlı tutmak iyileşme yolunda atılacak önemli adımlardır.

Adet düzensizliği

Normalde adet süresi 3 ile 7 gündür. Adet başlama gününün 2 ile 3 gün değişmesinde sıkıntı yoktur, ancak bir aydan sık aralıklarla tekrar eden kanamalar için doktora danışılmalıdır.

Seyrek adet görme

Seyrek adet görme durumu ise, polikistik over kaynaklıdır. Polikistik yumurtalıkla, polikistik yumurtalık sendromunu birbirinden ayırmak gerekmektedir. Her polikistik yumurtalığın tedaviye ihtiyacı tabiki yoktur. Polikistik yumurtalık sendromu kişide gelecekte diyabet, rahim kanseri, ciltte bozulmalar, kilo artışı gibi sorunlar yaratabilir. Bu hastalıkların çözümü için, genelde doğum kontrol ilaçları kullanılması gerekir.

Sık adet görme

Sık adet görme, adetin “20 günde bir” in altına olması demektir. Düzenli bile olsa sürekli kanıyor olmak, kadının hayat kalitesini oldukça bozar. Bu hastalığın altında, hormonal sebepler yatmaktadır.

Ara kanamalar

Ara kanamalar ise, leke tarzı kanamalardır. Hastanın, rahim ağzından başlayarak rahminin en tepesine kadar detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir. Leke tarzı kanamalar, en çok, küçük poliplerle ortaya çıkıyor. Bunlar, rahime giden yolun herhangi bir yerinde olabiliyorlar. Tanısını koymakta çok kolaydır.

Polikistik over

Yumurtalıklardaki yumurta sayısı doğuştan zaten bellidir. Her yıl yumurtanın sayısı, bir miktar azalarak adet döngüsünün düzenini belirlemektedir. Her kadın için bu döngü değişmektedir. Bazı kadınlar 25 günde bir bazıları ise 30 günde bir adet görebilirler.

Hastanın adet görememesi, sivilcelerinin olması, saçlarının dökülmesi, erkek tipi tüylenme şikayetleri söz konusuysa eğer buna ek olarak da yumurtalıklarında polikistik görülüyor ve hormonlarında bir değişiklik saptanıyorsa, kişiye polikistik over sendromu tanısı konacaktır.

Erken menopoz

Yumurta sayısındaki azalmayla beraber normalde 40’lı yaşlardan sonra gebelik şansı azalmaktadır. Son yıllarda artan erken menopoz vakalarının nedenleri arasında, yanlış beslenme alışkanlıkları, ailesel yatkınlık, sigara kullanımı ve kanser ilaçları bulunmaktadır.

Çikolata kisti

Çikolata kisti adet sancılarında artış gösterir. Çikolata kistinin tedavisinde doğum kontrol hapları kullanılmaktadır. Kist belirli bir boyuta ulaştığında minimal invaziv cerrahi yöntemle çıkarılabiliyor. Kistler gebeliği önleyici değildir, fakat tüplerde varsa ve tıkanıklığa sebep olduysa gebeliği engeller.

Bazı hastaların gebeliği sırasında kistler baskılanır, küçülür veya kaybolurlar. Ancak gebelikten sonra hastanın hormonal döngüsü yerine geldiğinde, kistler tekrar sorun başlayabilir.

Sistit

Sistit ise, en sık görülen üriner sistem enfeksiyonudur. En sık karşılaşılan türü ise, balayı sistitidir. Evlendikten sonra, birkaç hafta içerisinde ortaya çıkmaktadır. Kısa süreli antibiyotik kullanımı ile tedavi edilebilir. Sistit, sık sık tekrarlanıyorsa, vajinal enfeksiyonların araştırılması gerekir.

Sistite sebep olabilecek bakterilerin tedavisi de mümkündür. Diğer yandan gebelik sırasında da sistitler görülmektedir. Çünkü, gebeliğin ikinci 3 aylık döneminden itibaren, idrar yaptıktan sonra geride kalan idrar miktarı da artacağı için, idrar yolu enfeksiyonu daha sık olmaktadır. Bu sebeple idrara sık çıkılmalı, idrar son damlasına kadar yapılmalı ve bol su tüketilmelidir.

Vajinal enfeksiyonlar

Cinsel ilişki sıklığı, antibiyotik kullanımı, temiz olmayan havuz ve deniz suları, vede sentetik iç çamaşırları vajinal enfeksiyonlara neden olabiliyorlar. En sık görülen vajinal mantar, diğeri de vajinal bakteriyel vajinozistir.

Vajinal bölge için sabun kullanımı asla önerilmemektedir. Bakteriyel vajinozis, hastanın özellikle koku şikayetiyle başvurduğu bir enfeksiyon şeklidir. Mantar gibi baskın bir kaşıntı şikayeti genellikle yoktur. Doktor önerisiyle, hasta için tedavi planı çıkarılarak tedavi edilebilir.