Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

bölgesel yağlanma

Bölgesel yağlanmalar nasıl giderilir?

Lazer teknolojisinin her geçen gün daha çok yer edindiği sektörümüzde klasik liposuction ameliyatlarını çok daha verimli vede az riskli hale getiren lazer yardımlı liposuction bölgesel incelmede çığır açmıştır. Estetik Plastik Ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Onurkan İdacı konu hakkında bize bilgiler verdi.

Hem kadınların hem erkeklerin her yaşta en büyük kozmetik sıkıntılarından biri olan vücut kontur bozuklukları liposuctionın yapılmaya başlanmasıyla çözümlenir hale geldi.

Neden lazer teknolojisi kullanıyoruz?

 

Teknolojinin ilerlemesiyle yağların dışarı alınmadan önce eritilmesinin verimliliği arttırdığı vede yine lazerin etkisiyle sağlanabilecek cilt sıkılaşmasının da ameliyat sonrası en büyük problem olan düzensiz cilt görünümü ve sarkmaları ortadan kaldırabileceği saptanmıştır. Bu da işlemin en önemli avantajını teşkil ediyor.

İşlemin lazer yardımlı yapılmasının diğer faydaları da; komplikasyon riskinin daha düşük olması, şişlik morluk gibi ameliyat sonrası bulguların daha az görülmesi, iyileşme süresinin daha kısa olması ve korsenin daha kısa süre kullanılabiliyor olmasıdır.

Lazer liposuction hangi bölgelere yapılır?

Vücudun yağ depolayan her bölgesine uygulanabilen prosedür bölgenin genişliğine göre lokal veya genel anestezi altında uygulanabilmektedir. Sadece lazerle uygulanan lazer lipolizle yağların eritilmesine çoğu zaman liposuctionla yağların dışarı alınması eşlik eder ve verimlilik en üst düzeye çıkar. Gıdı, karın,kol, bel, meme, bacak, kalça, sırt, diz içleri gibi pek çok bölge işlemin hedef alanına girmektedir.

Lazer Liposuction nasıl yapılır?

Lazer liposuction ameliyatı sırasında 3 aşama bulunur. Açılan küçük deliklerden önce lazer probuyla yağ hücrelerini bertaraf etmek için gereken enerji verilir, sonrasında ise liposuction uygulanan bölgeye hemen ardından tekrar lazer uygulanarak sıkılaştırma ve toparlanma sağlanır.

İlk aşama olan lazer yardımıyla  yağların eritilmesi işlemine lazer lipoliz deniliyor. Bunu liposuction işlemi ile yağların dışarı alınması izler ki bu durumda verimlilik en üst düzeye çıkarıyor. Yağ alımının ardından uygulanan lazer ciltaltı dokuya daha yakın bir seviye hedeflenerek yapılmaktadır. Bu son aşamadır vede yağların alınması sonrasında boşta kalan cildin sıkılaştırılması amaçlanmaktadır.

Lazer liposuction ameliyatı sonrası

Hasta çoğu kez aynı gün taburcu edilerek ertesi günden itibaren günlük hayatına dönüş sağlanır. İşlem sonrası uygulanan korsenin 3 hafta kadar kullanılması önerilir. Olası morluk ve şişlikler birkaç günde geçerken ödemin ve sertliklerin azalması birkaç haftayı bulabiliyor. Hangi bölgeye uygulanırsa uygulansın iz kaygısı taşınmayan bir ameliyattır.

Lazer liposuction uygulanan bölgelerde tekrar yağlanma olur mu?

Hastaların prosedürle ilgili en çok merak ettikleri konuların başında işlem yapılan bölgenin eski haline dönme olasılığı geliryor. Fizyoloji gereği yağ hücreleri kilo alımı sırasında sayıca çoğalmaz; var olan belli sayıdaki hücrenin her birinin hacimleri artar böylece bölge yağ depolayarak genişler. Uyguladığımız lipoliz ve liposuction işlemlerinde yağ hücrelerini bertaraf ettiğimiz için bölgedeki hücre sayısını azaltmış oluyoruz.

Dolayısıyla bölgede kalan çok daha az sayıdaki yağ hücresinin büyüyerek kaplayabileceği hacim azalmış oluyor. Kısaca işlem yapılan bölgeler eskisine göre daha az yağ depolayabilme potansiyeline sahip oluyorlar. Bu da hemen akla kilo alınırsa vücudun başka bölgelerine anormal yağ depolanabileceği sorununu getirir fakat pratikte durum şehir efsanesi olmaktan öteye geçmez.

http://www.milliyet.com.tr/bolgesel-yaglanmalar-nasil-pembenar-detay-estetik-2881753/