Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Saçlarınız için kullanacağınız bakım kürlerinin neler olabileceği konusunda bilgi edinmek istiyorsanız sizler için hazırlanan tariflere göz atamanız gerekiyor.

Saçlarınıza bakım yapmak için birçok farklı kriteri göz önünde bulundurmanız zaman zaman gerekebilir. Saçlarınıza bir kere boya yaptırmış olmanız bile sonrasında bakım yaptırmanız şarttır. Hatta boya yaptırmamış olsanız bile bakım yapmanız gerekiyor. Saçlarınızın boyanmasında organik saç boyalarından destek alsanız bile bakım yapma zorunluluğunuz vardır. Nedeni ise, saçlarınız gün içerisinde güneşe, rüzgara, toza, kimyasallara maruz kalır ve bunlar da yıpranmaları arttırır.

Boyalı saçlara nasıl bakım yapılır?


Vereceğimiz tarifleri kullanarak boyadan yıpranmış saçlarınızı sağlıklı bir görünüme kavuşturabilmeniz mümkün. Sadece boyalı saçlar için değil boya kullanılmamış saçlar için de arada bir bu tarifleri saçlarınıza uygularsanız saçlarınızın daha sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayabilirsiniz.

İlk tarifte kullanılacak malzemeler aloevera ve biradır. Evet, yanlış duymadınız bira ile saçlarınızı daha da güzelleştirebilirsiniz. Yarım bardak birayı iki adet aloevera sapı ile karıştırmanız gerekiyor sadece. Tabi önce aloeveranın özünü bardak içine sıkacaksınız. Üzerine de zeytinyağı biraz ekleyeceksiniz. Tüm hepsini iyice karıştırıp kökten uca doğru saçınıza süreceksiniz. 15 dakika bu maskeyi saçınızda beklettikten sonra sadece ılık su ile durulamanız yeterli olacaktır.

Bir başka bakım tarifi de avokado ile yapılıyoruz. Avokadoyu tükettiğinizde de harika bir toksin atıcı olarak vücudunuza yarar sağlamakta. Fakat biz saçlarımıza sürmek için kullanacağız. Avokadoyu ezip buğday tohumu ile karıştırmanız gerekmektedir. Daha sonra ise hazırladığınız karışımı da saçlarınıza sürüyorsunuz. Bu maskenin bekleme süreci 1 saattir. 1 sonunda yine saçlarınızı ılık suyla yıkıyorsunuz ve bakımınızı tamamlamış oluyorsunuz.

Boyalı saçlarınızı yıkarken şampuan seçiminize de özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Boyalı saçlar için çıkarılan şampuanları tercih etmeniz daha faydalı olacaktır. Böylelikle hem rengini daha uzun süre korursunuz hem de saçlarınızın sağlığını kazanmasına yardımcı olursunuz.

Bazı şampuanların fiyatları dudak uçuklatan cinsten olabilir fakat bunları edinmek zorunda değilsiniz. Standart şampuanlar arasında da işinize yarayacak ürünler bulabiliyorsunzu.

Örnek vermek gerekirse, bu konuda Dove ve Head&shoulders şampuanları size oldukça yardımcı olacaktır. Loreal ve Kerastase markalarına ait renk koruyucu şampuanlar da bütçesini saç şampuanları konusunda daha geniş tutabilecek kişilerin tercihleri arasında yer alabiliyor. Unutmayın ki, bu markalar kalitelerini dünya çapında kanıtlamış markalardandır.

Saçlarınıza her gün bakım yapın

Saçınıza bakım yapmanız için illa kür hazırlamanıza gerek yok. Gündelik olarak bazı şeyleri alışkanlık haline getirerek de saçlarınızın bakımlarını sağlayabilirsiniz. Sıcak su saçlarınızın her zaman düşmanıdır. Soğuk su ile yıkamanız da oldukça fayda vardır. Yine saçlarınıza şekil verirken çok sıcaklık yani fön makinesi kullanmamaya çalışın.

Ne kadar yüksek sıcaklık uygularsanız saçlarınız o kadar zarar görecektir. Özellikle saçlarınız boyalı ise, sıcaklığın yüksek olması saçlarınızdaki boyanın ömrünü de azaltacaktır. Saçlarınızı düzenli aralıklarla boyuyorsanız eğer boyadıktan sonra iki gün saçlarınızı yıkamamanız tavsiye edilir.

Saçlarınızı güneşten korumalısınız. Yaz aylarında güneş koruyucu kremleri sadece cildiniz için değil saçlarınız için de kullanın mutlaka. Şapka takmaya özen gösterin ki güneşin yıpratıcı etkisinden saçlarınız korunabilsin.

Saçlarınızı çok farklı bir renge boyamak istiyorsanız bir anda, öncelikle geçişleri yavaş yavaş sağlayacak şekilde yapmaya özen gösterin. Kullandığınız boyaların içerisindeki amonyak oranını da çok yüksek olanlar arasından asla tercih etmeyin.

Zeytinyağı ile saç bakımı

Zeytinyağı ile saç bakımı yaparak da saçlarınızı eski canlılığına kavuşturabilmeniz mümkün. Ve hatta eskisinden bile daha iyi hale getirebilirsiniz. Saç tipine ve saçınızın ihtiyacı olan bakıma göre seçtiğiniz kürleri uygulamaya başladığınızda 2 ile 3 hafta arasında saçlarınız canlanmaya başlayacaktır.

Kepekten şikayetiniz varsa, zeytinyağı kullanarak bu saç derisi probleminden kurtulabilirsiniz. Zeytinyağını direk olarak saçınıza uygulayın vede belli bir müddet saçınızda bekletin. Masaj yaparak iyice saç derinize işlemesini sağlamalısınız. Haftada iki kere uyguladığınızda kepek sorununu hızlı bir şekilde çözüme ulaştığını göreceksiniz.. 

Saç uçlarınızdaki kırıklar için yine zeytinyağından yardım almayı unutmayın. Saç uçlarınıza zeytinyağını direk olarak uygulayıp yarım saat boyunca saçınızda bekletin. Daha sonra ılık su ile saçınızı durulayın.

Saçlarınızın donuk gözükmesinin önüne geçmek vede parlaklığını arttırmak için her gün damla halinde zeytinyağını saçlarınıza sürerek güne başlayabilirsiniz. Yarım saat ile 2 saat süresince zeytinyağınız saçınızda bekletmelisiniz. Kahkül kullanan biriyseniz kahküllerinize de bakım yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var

Kıvırcık saçlıysanız kahküllerinize sürekli olarak fön çekmeniz gerekiyor. Tabi bu durumda kahküllerinizin çok yıpranmasına sebep oluyor. Duş sırasında kahküllerinize yapacağınız bakımı saç bakım kremlerini kullanarak kolayca yapabilirsini aslında. Ayrıca argan yağı da saçlarınızın bakımı için kullanabileceğiniz saç ürünleri arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Birde,evden çıkmadığınız zamanlarda kahküllerinize herhangi bir işlem yapmazsanız yıpranmalarının önüne geçmiş olursunuz. Hatta saçlarınızda 3 ile 4 saat bekleterek uygulanması gereken kürleri bu zamanlarda uygulamanız saç sağlığınızı korumanız açısından oldukça yararlı olacaktır.

Hem duşta hem de duş sonrasında saçlarınız için hazırlanan nemlendirici kremleri kullanmanızda fayda vardır. Her duş sırasında da şampuan kullanmamaya özen göstermelisiniz. Eğer çok sıkıntı yaratmayacaksa saçlarınızı saç kurutma makinesi ile kurutmazsanız çok daha sağlıklı olacaklardır.

elele.com