Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Aşk Acısı Geçer mi? Nasıl Geçer?

Aşk Acısı Geçer mi?  veya Nasıl Geçer?

Artık ayrılma vakti geldi… Kavga etmeden dostane bir şekilde ayrılsak bile ne olursa olsun canımız yanıyor. İlişkinin bitişi yoğun gönül yaraları getirebiliyor. Bu durumu atlatmak kolay olmayacaktır ama yinede acınızın biraz daha hafiflemesini istiyorsanız bu yazıyı okumanızda fayda var!

İşte aşk acısına karşı yapmanız gerekenler

İyice düşünün

Dönüp ilişkinize baktığınızda, ölçüp tarttığınızda, olumlu ve olumsuz yönleri görmeye başlayınca aslında ne kadar iyi bir karar verdiğinizi sizde anlayacaksınız. İlişkinin içinde olumlu yönler iki taraf içinde daha fazla olsaydı zaten ayrılmazdınız. Her ne kadar ilişkinin içinde zevk aldığınız ortak noktalar bitmemiş olsa bile eninde sonunda bitecekti ve ayrılık yine kaçınılmaz olacaktı.

Üzülmek için kendinize zaman verin

Ayrılık sonrası korku vede öfke sizi saracaktır. Duygularınızı saklamayın ve onları mutlaka yaşayın. Ağlamak istiyorsanız ağlayın, bağırmak istiyorsanız da bağırın. Duygularınızı kabul edin. Sizin için bütün bu üzüntülü, sıkıntılı günleri atlatmak için gereken bir zaman vardır. Bazen bu durum uzun sürebilir ama unutmamalısınız ki hayatta her şey ne yazık ki ölüm bile unutuluyor.

Yazı yazın

Bir günlük tutun mesela. Ayrıldığınız kişiye söylemek istediklerinizi, hissettiklerinizi, düşüncelerinizin hepsini buraya yazın. Yazma eylemi istediğiniz her şeyi söyleme özgürlüğü sağlayacaktır size. İçinizde tuttuklarınızı günlüğe yazın. Defterle işiniz bittiğinde onu çok iyi bir yere saklayın veya yakın.

Ona ait her şeyi kaldırın

Evinizde, arabanızda, iş yerinizde ona ait ve onu hatırlatacak ne kadar eşya varsa hepsini atın. Uzmanlar eski sevgili eşyaları için “duygusal yapışkanlık” diyorlar. Ayrıldığınız kişiyle bağlantılı kişileri bile bir süre hayatınızdan uzak tutmak bu dönemi daha kolay atlatmanıza oldukça yardımcı olacaktır.

Egzersiz yapın

Bir psikoloğa gitseniz bile size rahatlamanız için hafif bir ilaç verebilir. Kendinizi ilaçlarla kandırmak yerine durumu kabullenin ve doğal antidepresan yerine geçebilecek olan spora başlamanız daha faydalı olacaktır. Haftada 5 kez 30 dakika süren egzersiz hareketleri antidepresan etkisi gösterecek ve sizi çok rahatlatacaktır. Ama bu konuda tutarlı olmanız gerekmektedir. Vücudunuz serotonin ihtiyacını bu şekilde karşılayacak vede siz eskisi kadar mutlu olabileceksiniz.

Arkadaşlarınıza ve kendinize zaman harcayın

Ya içinize kapanın veya dışa dönük olun. Uzmanlar her iki durumda da kişilik özelliğini benimsemenin önemli olduğunu belirtmişlerdir. Dışa dönük olmak vede konuşmak kafanızın dağılmasında size çok yardımcı olacaktır. İnsanların fikirlerini almak size de yeni bir bakış açısı kazandıracak.

İçinize kapanırsanız bir süre yalnızlık size iyi gelecek, durumu kafanızda çözümledikten sonra insanlarla iletişime geçmek vede yeniden hayata döndüğünüzde sıkıntılı günleri tek başınıza atlattığınız için kendinizi güçlü hissedeceksiniz. Ama bizim önerimiz çok kişiyle görüşmek veya hiç kimseyle görüşmemek yerine en yakın arkadaşınızla evde vakit geçirebilirsiniz.

Kaynak:Haberturk.com