Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

kilo verme

Doğumdan Sonra Nasıl Forma Gireceksiniz?

Doğumdan Sonra Forma Girmenin Yöntemleri?

“Doğumdan sonra eski forma ne zaman dönülür? Doğum sonrası kilo verme teknikleri nelerdir? Doğum sonrası kilo verirken nelere dikkat etmeniz gerekir?” Doğum sonrası forma girmek için bilmeniz gerekenler…

Bebeğiniz nur topu gibi kollarınızda, mışıl mışıl uyuyor… Sizin de göbeğinizde ki “nur topu” hala duruyor!  Fakat bunun geçici olduğunun bilincindesiniz ve sağlıklı olarak eski formunuza kavuşmak istiyorsunuz. İşte biz de tam bu sırada devreye giriyoruz.

Emzirme dönemini de içine alan, doğumdan sonra forma girmenizle ilgili size formüller sunacağız. Yazımızı okuyunca sağlıklı biçimde kilo vermenin kısa süreli değil, uzun soluklu bir yol olduğunu sizde anlayacaksınız.

1- İlk 6 ay zayıflama diyeti uygulamayın

Öncelikle emzirmenin yoğun olduğu ilk altı ayda kilo vermek için hiçbir zayıflama diyeti uygulamayın. Ama tabii ki aşırı yağlı,  unlu ve şekerli gıdaları çok fazla tüketmemeye çalışın. Ayrıca sütüm olacak diye kilolarca tatlı yemenize gerekte yok. Çünkü şeker ve şekerli besinler sütünüzü arttırmayacak.

2- Ayda 1-2 kilodan fazla vermeyin

Hamilelikle birlikte aldığınız fazla kilolardan kurtulmak için ayda 1 ile 2 kilodan fazla vermemelisiniz. Yoksa kısa vadede çok hızlı verdiğiniz kilolarınıza geri döneceğinizi unutmayın.

3- Dengeli beslenin

Araştırmalara göre, doğru beslenmedikçe formunuzu korumak ve sağlığınız için yaptıklarınızdan tam bir yarar elde edemeyeceğinizi ortaya koyuyor. Çünkü sağlıklı vede iyi bir yaşam sürdürmek için vücudunuzun; metabolik, büyüme, onarım, toksin giderme ve yenilenme fonksiyonlarını en iyi şekilde yerine getirebilmesi gerekli. Bu görevleri yerine getirmek için; zengin ve dengeli besinler alımına özen göstermelisiniz.

4-Sağlıklı beslenmenin inceliklerini öğrenin

Sağlıklı beslenme aslında yeterli ve dengeli beslenmedir. Vücudumuzu oluşturan hücrelerin düzenli ve dengeli çalışması için besin öğelerinden (yağlar, karbonhidratlar, proteinler, vitaminler vede mineraller) yeterli miktarda almalıyız. Vücudumuzun tüm besin maddelerine ihtiyacı olduğu bir gerçek. Tek taraflı beslenmek, mesela sadece protein veya karbonhidratla beslenmek yanlıştır.

5- Enerji ihtiyacınızı karşılayın

Vücudumuzun enerjiye ihtiyacı da var. Günde 2000 kalori alması gereken bir kişi, 1400 kalori alıyorsa, vücut az enerji almaya alışıyor demektir. Sadece birkaç gün 2000 kalori bile alsa zamanla kilo artışı oluyor. O zaman da “Su içsem yarıyor” diyorlar. Aslında bunun nedeni, az kaloriyle yaşamaya alışmak ve daha sonra fazla kalorili beslenmeye başlamak.

6- Almanız gereken kalori miktarınızı bilin

Az kalori almak metabolizma hızının da düşmesine neden olacaktır. Böylece enerji dengesizliği oluşur. Her pazartesi diyete başlayanların, kilo dengesi en çok bozulan kişiler arasında yer aldığını biliyor musunuz? Kiloyu korumanın bir matematik hesabı olduğuna değinen uzmanlar, kısır döngünün aynı kaloride kalmayı başarmakla vede egzersizle kırılacağını belirtiyor.

7– Düzenli beslenin

Düzensiz ve kötü beslenme yenileme sistemini aksatır. Cildiniz canlılığını, tazeliğini kaybeder ve bunların yanında en önemlisi hastalıklara yatkınlığınız artar. Yorgunluk, çabuk yorulma, baş ağrınız olabilir. Zamanla düşünce ve hafıza sistemi bulanıklaşır. Bu nedenden dolayı, düzenli ve sağlıklı beslenmeye dikkat edin. Ayrıca dengeli beslenmenin yaşam kalitemizi artırdığını sakın unutmayın.

8- Yeme alışkanlıklarınızın farkında olun

Kilo vermek isteyenlere sevmedikleri yiyeceklerden oluşan bir beslenme programının sunulmaması gerekiyor. Yeme alışkanlığınızı, tatlı aşermelerinizi not etmelisiniz. Çünkü yeme alışkanlığınızdan birden tamamen vazgeçmek zor olacaktır. Kısa zamanda diyetten sıkılıp eski düzeninize dönmek isteyeceksiniz.

9- Sebzeleri göz ardı etmeyin

Besin piramidinin alt grubunda yer alan vede sıklıkla tüketilmesi gereken gıdalar olan karbonhidratlardan kompleks olanları mutlaka menünüz de bulundurun. Sebzelerin bile karbonhidrat içerdiğini biliyor muydunuz? Beslenmenizde sebzelere mutlaka yer vermeyi unutmayın.

10- Mineralli gıdalardan faydalanın

Mineraller ise, sağlıklı yaşam için çok gerekli. Mineraller (kalsiyum, bakır, iyot, demir, çinko) sebze vede meyvelerde bulunur. Hücre korunması ve sağlıklı diş, kemik, cilt yapısı için çok önemli. Mineraller kalp ritmi, kan basıncı, vücuttaki sıvı dengesi gibi daha birçok düzenleyici fonksiyonlarda rol oynuyorlar. Düzenli beslendiğinizde zaten mineralleri gıdalardan yeteri kadar almış olacaksınızdır.

kaynak:haberturk.com