Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Emzirmeye yeni başlayanlar için öneriler

Emzirmeye yeni başlayan anneler için öneriler

Birçok kadın hamileliğinde doğuma hazırlanmak için oldukça vakit harcar. Peki emzirmeye hazırlık yapmayı hiç düşündüğünüz oldu mu?

Eğer hamileyseniz, muhtemelen bebeğiniz için alınacak listeniz hazırlanmıştır, internette bebeklerle ilgili görüşleri okuyor, doğumla ve doğum sancısıyla ilgili kendinizi eğitmeye çalışıyorsunuzdur. Peki bebeğinizi emzirmek için hazırlıklarınızı yapmayı düşündünüz mü?

“Öğrenecek ne var ki bunda?” diye düşünüyorsunuzdur. Emzirmek doğal bir süreçtir, sadece göğsünüzü bebeğinize verin ve o da emsin, değil mi? Keşke bu kadar basit olabilseydi, Son 20 yıldır, özellikle emzirme ile ilgili sorunlar baş göstermekte. Emzirme sorunlarının bazıları basitken bazıları daha zorlayıcı olabiliyor. Son zamanlarda yapılan bir araştırma bu gözlemleri doğrulamakta. Henüz 3 günlük bebekleri olan annelerin onda dokuzunun bir sorunla karşılaştığı görülmüştür.

Emzirmek doğal bir eylem olabilir fakat öğrenilmesi gerekli unsurları da vardır. Kadınların pek çoğu emziren birinin hiç yanında bulunmamıştır. Bu yüzden kendi bebeklerini emzirmek, onların ilk deneyimleri olabiliyor. Bu dört unsur emzirme döneminizin ilk haftasını sizin için çok daha kolay hale getirecek.

1) Yeni doğan’ın ihtiyaçları

Bebekler yaşamını sürdürebilmek için bazı reflekslerle doğuyorlar. Beslenmek için emme vede aranma (ağzıyla arama) refleskleri vardır. Bebeğinizin emme hareketleri yapması, ağzını açması yada ağzıyla aranması onun sizle konuşma yoludur. Size “Anne, beni şimdi emzir” demesinin bir yoludur.

Eğer ağlamaya başladıysa “Kibar olmaya çalıştım ama gönderdiğim sinyalleri algılamadın neyazık ki. Şimdi daha zor yoldan deniyorum şansımı” diye sesleniyordur.

Bir anne bebeğinin erken acıktığı işaretini alırsa eğer bebeğini daha sık emzirir. Bu da emzirme dönemi için mükemmel bir başlangıç olur. Sık emzirme annenin vücuduna süt üretmesi için sinyal verecektir.

2) İkinci gece oburluğu

Zaman zaman 2 veya 3 günlük bebeklerin bütün gece emzirilmek istemesiyle ilgili şikayetler görülüyor.

Bebeğin 2. gecesi sizi aldatabilir. Bebek sıklıkla emzirilmek ister vede annenin göğüsleri yumuşaktır. Birçok insan bundan yeterli sütü olmadığı anlamını çıkarır ve böylece mamaya ihtiyacı olduklarını düşünebilirler.

Bu sık emzirme süreci oldukça normaldir. Bebeğiniz tam olarak yapması gerekeni yapıyordur zaten. Sık emzirmek vücudunuza daha fazla süt üretmesini belirtecektir. Bu doğal işleyişi mama ile bozarsanız işte o zaman süt yetersizliği ortaya çıkıyor. Son 24 saatte bebeğiniz altını ıslatmış yada kakasını yapmışsa, bekleyin ve emzirmeye devam edin. Bir süre sonra daha çok yutkunma sesi duyacaksınız ve böylece bebeğinizi çok daha mutlu göreceksiniz!

3) Meme ucu acısına katlanmak zorunda değilsiniz

Meme ucu hakkında bir çok korku hikayesi vardır fakat böyle olmak zorunda değil. Emzirmenin ilk haftasında meme ucunun hassas olması oldukça yaygındır. Size oldukça acı veren meme ucu çatlaması yada kanaması bebeğinizin meme ucunuza çok fazla baskı yaptığını gösterir.

Emzirme pozisyonunuzu ayarlamanızın size oldukça yardımı olacaktır.  Eğer bu tüyolar size yardımcı olamadıysa, tamamen emzirmekten vazgeçmeden önce mutlaka emzirme konusunda yardım alabileceğiniz bir uzmana görünün. Bunun nedeni daha karmaşık ve farklıysa, erken tedavi, emzirmeye devam etmenize yardımcı olabilir.

4) Size destek olacak insanları arayın

Bebek sahibi olmak hayatınız boyunca sizi en çok zorlayacak olan bir görevdir. Hayatını nasıl değiştirebileceği inanın tahmin bile edilemezsiniz. Doğumu henüz yeni atlatırken vede partnerinizle ilişkinizi yeniden düzenlemeye çalışırken emzirme sürecini de öğrenmeye çalışmak zorunda kalacaksınız.

Araştırmaya göre emzirmede başarılı olabilmenizin anahtarı da partnerinizin desteğinde bulunuyor. Eğer partneriniz yoksa, bir arkadaşınızdan yardım isteyebilirsiniz. Aklınızda sabahları bebeğinizin tuvaletini yapmasıyla ilgili sorular olduğunda sizi destekleyecek ve ne kadar önemli bir iş yaptığınızı söyleyecek birine ihtiyacınız var olacak.

Emzirme ile ilgili pozitif tecrübeler paylaşabileceğiniz arkadaşlarınızı yada ailenizi kendinizi yakın tutun. Aklınızdaki sorular için onlara güvendiğinizi ve onların desteğini istediğinizi mutlaka söyleyin. Eğer sizi destekleyen, güvendiğiniz bu insanlardan günlük ev işlerinizle ilgili de yardım isteyebilirseniz, bu sizin için mükemmel olacağına eminiz.

Emzirme sürecinin ilk haftası oldukça zorlayıcıdır. Bu 4 tüyoyu bilmeniz sizin için bu süreci çok daha kolay hale getirecek. Unutmayın ki kısa sürede her şey yoluna girecektir. Sütünüz bebek için her zaman doğru ısıda hazır olup size yeni doğan bebeğiniz tadını çıkarabilmeniz vede onu kucaklayabilmeniz için size daha çok zaman verecektir.

Kaynak: Haberturk.com