Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Kilo vermenizi sağlayacak yiyecekler

Yiyerek kilo vermenizi sağlayacak yiyecekler

Tüm diyetleri vazgeçilmezi olan sebzeleri, tahılları ve nicelerini listemizde alt alta göreceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Belki de diyetiniz boyunca uzak durmanızın söylendiği yada aklınızın ucundan dahi geçmeyecek etkileri olan yiyeceklerle karşılaşacaksınız. İşte sizin için hazırladığımız listemiz;

Patates

Tatlı patateslerin sağlığa ne kadar da yararlı olduğunu duyuyoruz ama aynı zamanda beyaz patatesin de ne kadar yararlı olduğunu biliyor musunuz? C vitamini vede potasyum açısından zengin olan patatesten bir hafta içinde 5 porsiyon yiyen birinin kilo kaybetme konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadığı yapılan araştırmalarla kanıtlandı.

İşte burada porsiyon kontrolü devreye giriyor. Her öğün için dev patatesler seçmeyin, üstü peynirle kaplanmış, kremalanmış  yada yağlanmış, aşırı yağda kızartılıp çılgınca ketçaplanmış patatesten uzak durun. Bunun yerine orta boy patatesleri tercih edin, zeytinyağı vede tuz ile afiyetle tüketin.

Kahve

Sabah keyfiniz için içtiğiniz bir fincan kahve, harika bir antioksidan kaynağı, beyninizi korumak, kanser riskini düşürmek gibi pek çok faydayı beraberinde taşıyan bir içecek aslında.

Tüm bu faydalarının yanında, hormon salgısını artırarak tokluk hissini yaratıp açlık hissinizle başa çıkmanızı da sağlıyor kahve. İki şeye dikkat etmeniz gerekiyor, çok fazla krema veya şeker kullanmamak ve kahvaltıyı oldukça az yapıp bir sonraki öğünün dozunu fazlaca kaçırmamak.

Sirke

Araştırmalara göre, salatanıza eklediğiniz bir miktar sirkenin bile açlık hissinizi kontrol etmenizi sağladığını ve insülin duyarlılığını geliştirerek kan şekerinizi düzenlemenize yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca çorbanıza, salatanıza veya ızgaralanmış proteinlerinize eklemeniz ekstra kalori almadan, yemeğinizin lezzetini katbekat artırmanızı sağlayacak.

Küçük bir de uyarı; asidik yapısından dolayı ağzınızı, gırtlağınızı ya da sindirim sisteminizi rahatsız edebilir. Bu sebeple küçük miktarlarla beslenme düzeninize dahil ederek sizdeki etkilerini gözlemleyebilirsiniz.

Kimyon

Eğer henüz sizin baharatlarınız arasında yerini almadıysa hayatınız için oldukça önemli bir tadı es geçiyorsunuz demektir. Kimyonun kilo kaybına, kolesterolü düzenlemeye vede hazmı kolaylaştırmaya etkileri olduğu yapılan araştırmalarla ortaya çıkmıştır.

Aynı zamanda da oldukça iyi bir demir kaynağı olan baharat, oksijenin kaslarınıza taşınmasına ve vücudunuzun enerji seviyesini yükseltmeye büyük bir destek sunuyor.

Patlamış mısır

Kilo kaybetmeye çalışırken televizyon keyfinizin vazgeçilmezlerinden feragat etmenize gerek yok. Cin mısırı, tahıldır, yani kilo verme faaliyetinizi düzenli bir şekilde yürütmenizi sağlayacak lifleri içeriyor.

Bitkisel lifler içerdiği için gut bakterisinin gelişimi konusunda da rol oynar ki, bu da aslında beden sağlığını desteklerken bir yandan da kilo almanızı önler. Hidrojenize edilmiş vede trans olmayan bir yağla patlattığınız mısırları afiyetle yiyebilirsiniz.

Makarna

Tam tahıllı olduğu vede porsiyonlarınızın ayarını yaptığınız sürece makarna da oldukça sağlıklı bir seçenek haline gelebilir. Böyle olunca da kan şekerinizde ani yükselmelere yol açmayan bir gıda haline gelen makarna, yine de onu nasıl bir sosla yediğinize bağlı olarak niteliğini değiştirebilecek düzeyde.

Yarım tabak yediğinizde bile 160 kalori vede 14 gr yağ alacağınız ağır kremalı soslar ya da avokado sosundan uzak durun. Ev yapımı soslar deneyin, közlenmiş domates ve otlarla düşük kalorili ve antioksidan seviyesi yüksek soslar kullanmayı deneyin. Porsiyon kontrolüne gelince de İtalyan tarzını benimseyin vede bir tabak yiyin.

Tavuk çorbası

Sebzeli tavuk çorbası, hem protein içeriyor hem de almanız gereken diğer besin değerlerini almanızı sağlıyor bize. İçine dilediğiniz sebzeyi vede zenginleştirici otu koyabilirsiniz ama makarna türevi kombinasyonları kullanmayın.

Hamurlu olan her türlü içerik kan şekerinizin yükselmesine yol açacak ve aslında istediğiniz sağlıklı öğünü de elde edememiş olacaksınız. Diyet için sıvı tüketilebilecek seçenekler her zaman harikadır ve siz de kendi damak tadınıza  uygun lezzeti keşfedin ve beslenme düzeninizin kurtarıcısı ilan edin.

Kaynak:Haberturk.com