Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Sağlam bir hafıza ve odak için 5 yiyecek

Sağlam bir hafıza, bilinç  ve odak için 5 yiyecek

Demans vede Alzheimer hastalığının artmasıyla, beyninizi ve hafızanızı güçlü tutmak her zamankinden daha önemli. Dünya genelinde 50 milyondan fazla insanın demans olduğu vede bu rakamın 2030 yılına kadar 82 milyona çıkacağı tahmin ediliyor.  Hafızanızı geliştirmek vede kendinizi korumak için elinizden gelen her şeyi yapmak istemez misiniz?

Hangi yiyeceklerden kaçınmalıyız?

Hafızayı ve konsantrasyonu artıran yiyecekleri anlatmadan önce, kaçınmamız gereken yiyecekler hakkında biraz sohbet etmek gerekir. David Perlmutter’in Tahıl Beyin adlı kitabında glüten, işlenmiş karbonhidrat vede şekerlerin beyinde tahribata yol açtığı yazıyor. Bilimsel kanıtlarla, bu yiyeceklerin baş ağrısı veya tam gelişmiş Alzheimer hastalığı gibi rahatsızlıklara katkıda bulunabileceğini açıklanıyor.

Sabah poğaçalarının yaşlandıkça unutkan olmana neden olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Veya şeker yüklü kahve içeceğin? Çok fazla alkol tüketen biriyseniz eğer bu durum kısa süreli hafıza kaybına neden olabilir. Ancak ağır içicilerin uzun vadede hafıza kaybına uğraması çok daha muhtemeldir.  Alkollü içecekleri minimumda tutmak beyni bir bütün olarak korumak ve özellikle de hafızanız için çok etkili bir yöntemdir aslında.

Bununla beraber, kimyasallarla dolu, çok fazla işlenmiş yiyeceğin tüketilmesi beyin sağlığını olumsuz yönde etkiler.  Cıva yükü ağır olan balıkları yemekten kaçınmak, hafızayı korumanın yöntemlerinden bir diğeridir. Kılıç balığı, ton balığı gibi balıklar yüksek cıvalı balıklar iken istavrit, hamsi, sardalye gibi küçük balıklar cıva yükü daha az balıklardır.

Hangi yiyecekleri yiyelim?

İşte beş besin, beyin fonksiyonlarını arttırdığı gibi, aynı zamanda beynin dejenerasyonunu önlemeye yardımcı olan. Bunlar odaklanmanıza vede hafızanızı keskin tutmanıza yardımcı olacak yiyeceklerdir.

1) Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı sağlıklı yağ olarak popüler bir yere sahiptir. Önceden, doymuş yağ içeriği nedeniyle sağlıksız olduğu düşünülüyordu. Fakat hindistan cevizi yağındaki doymuş yağ oranının yüksek olmasına rağmen bu, bitki bazlı bir doymuş yağdır. Hayvansal bazlı doymuş yağlar gibi “kötü” LDL kolesterolü yükseltmek yerine “iyi” HDL kolesterolü yükseltmekle sorumlu olan laurik aside sahiptirler.

Hindistan cevizi yağının Alzheimer hastalarında bilişsel yeteneklerini geliştirdiği biliyoruz.  Hindistan cevizi yağının farklı bilişsel yetenekleri farklı şekilde etkilediğini gösteren çalışmadaki bilişsel yetenekler, dil vede yönelime dayandırılıyor.

Araştırmalar, hindistancevizi yağının, bu nedenle, bir bütün olarak beynin bilişsel kabiliyetlerini iyileştirmemekle beraber, Alzheimer hastalarının dil vede oryantasyonla ilgili özel bilişsel yeteneklerini geliştirmelerine ve bu hastalara günlük aktivitelerde yardımcı olduğunu ortaya çıkarıyor.

Hindistancevizi yağı, Alzheimer’de zaten belirgin beyin dejenerasyon belirtileri olan hastalarda olumlu etki yaratabiliyorsa eğer demans, Alzheimer yada yaşa bağlı hafıza kaybı belirtileri olmayan sağlıklı bir beyin için neler yapabilir, siz hayal edin!

Peki! Nasıl kullanılır: Hindistan cevizi yağı doymuş bir yağ olduğu için oda sıcaklığında katılaşıyor. Kullanmadan önce eritmek gerekiyor. Yulaf ezmenize, kahvenize karıştırabilir yada yemeklik yağ olarak kullanabilirsiniz.

2) Biberiye

biberiye

Biberiye, yemeğinize lezzet katan bir bitkiden çok daha fazlasıdır. Yemek pişirmede yaygın olarak kullanılır fakat mutfak kullanımı dışında tıbbi özellikler de taşır. Biberiyede karnosik asit adı verilen aktif bir madde vardır.  Bu, asit serbest radikallerin verdiği zararların önlenmesine yardımcı olan bir antioksidan görevi görüyor. Biberiyede, karnosol adı verilen bir başka bileşik, karnosik aside benzer davranır. Beyin çoğunlukla yağdır, bu nedenle karnosik asit vede karnosol, yağların oksidasyonunu önlediğinde beyni nörodejenerasyondan korur.

Nasıl kullanılır: Açıkçası biberiye, yemek hazırlığında kullanılır. Çay olarak tüketmek, uçucu yağını kullanmak, çorbalarınıza bir ile iki dal eklemek onu beslenmenize dahil etmenin en kolay yoludur.

3) Zerdeçal

Zerdeçalın faydaları saymakla bitmiyor. Peki, beyin ve hafıza için ne gibi yararları vardır? Hafıza sorunları, Alzheimer ve demans gibi nörodejeneratif hastalıklar genellikle iltihaplanma vede oksidatif hasardan kaynaklanır. Zerdeçal vede kurkumin olarak bilinen aktif maddesi, birçok nöroprotektif özelliğe sahiptir.
Beyinde oksidatif hasara yol açan serbest radikallerle savaşmak için güçlü bir antioksidan görevi görür zerdeçal.

Kurkumin ayrıca inflamasyonu azaltır. Alzheimer inflamasyondan kaynaklandığından, inflamasyonla kadar çok savaşırsanız, hafızanız vede beyniniz o kadar sağlıklı olur.

Zerdeçalın antioksidan, doğal iltihap önleyici özellikleri zerdeçalı beynin sağlıklı kalmasını vede hafızanın keskin kalmasını sağlayan fantastik bir baharat yapar.

Nasıl kullanılır: Zerdeçal, birçok yemeğe eklenebilen bir baharattır aslında. Lezzeti tuzludur vede Hint mutfağında yaygın olarak kullanılır. Zerdeçal çayı yapabilir veya tüketimi kolaylaştırmak için zerdeçal kapsülleri alabilirsiniz. Zerdeçal latte giderek daha popüler hale geliyor, bunu mutlaka deneyebilirsiniz.

Herhangi bir markette kolayca bulabileceğiniz bir baharattır. Karabiber ile zerdeçal tüketmek, zerdeçalın etkilerini artırdığı için çok faydalıdırlar. Araştırmalar karabiber ile zerdeçal tüketmenin kurkumin emilimini yüzde 2000 arttırdığını gösteriyor!

4) Ceviz

Hiç, bir cevizin görünüşünü düşündünüz mü? Eğer düşünürseniz, ceviz kafatasının içindeki bir beyine çok benziyor! Cevizlerin beyin sağlığı için faydalı olması hiç şaşırtıcı değil. Sanki doğa bize hangi organ için ne yiyeceğinizi söylüyor.

Ceviz, fito kimyasallarla doludur vede ayrıca antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Ama ceviz hakkında daha havalı olan ve onu hafıza ve beyin sağlığı için faydalı kılan şey, her düşünce ve hareketinizden sorumlu olan beyninizin nöronları arasındaki sinyalleri geliştirmesi.

Nöronlarınız arasındaki sinyaller hatalıysa, motor becerileri kaybedebilirsiniz ki bunama vede Alzheimer hastalığının belirtilerindendir. Ceviz ayrıca, sağlıklı dokuların oluşmasına da destek veriryor. Yeni dokular oluştuğunda, hafıza kaybına yol açan beynin dejenerasyonunu önleniyor.

Nasıl kullanılır: Ceviz tüketmenin en belirgin yolu sadece onları yemektir! Günün herhangi bir saatinde yiyebileceğiniz bir kuruyemiştir. Cevizleri pesto yada ajvar sosta da kullanabilir, smoothielerinize koyabilirsiniz, salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

5) Sızma Zeytinyağı

Zeytinyağı bir başka sağlıklı beyin besinidir. Akdeniz diyetinde vede mutfağımızda çok popüler bir yağ. Tekli doymamış yağdan zengin olduğu için beyin sağlığı için faydalı antienflamatuar özelliklere sahiptir. Sızma zeytinyağı o kadar güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ki, iltihaplanma için ilaç almak kadar güçlüdür!

Zeytinyağı aynı zamanda da polifenoller olarak bilinen antioksidanları içerir. Yapılan bir araştırmaya göre, zeytinyağı tüketen katılımcıların gelişmiş bilişsel işlevler yaşadıklarını, yani daha iyi beyin işlevlerini yaşadıklarını gösterdi!

Nasıl kullanılır: Zeytinyağı bizim sofralarımızda baş tacı olduğu için nasıl kullanıldığını yazmama dahi gerek yok aslında. Hem yemeklerde hem de salatalarda kullanabilirsiniz. Sebze sularında, içinde yağda çözünen A vitamini gibi vitaminler içeren sebzeler varsa, bedeninizin bu vitaminlerden yararlanabilmesi için bir çay kaşığı zeytinyağı eklemeyi unutmamalısınız.

Kaynak:haberturk.com