Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Uykusuzluk Kilo Aldırır mı? Yoksa…

Uykusuzluk Kilo Aldırır mı? Yoksa kilo mu kaybettirir?

Her gece aldığımız uykunun miktarı vede kalitesi, ertesi günümüzün tonunu belirler. İyice dinlenmiş olduğumuzda, zihnimiz ve bedenimiz, daha iyi işler. Yorgun olduğumuzda ise, her şey, çok daha güçtür bizim için. Huysuzlanırız; odaklanamaz, bazen de hasta oluruz. Yetersiz uyku, uzun vadede, sağlığımızın hemen hemen her yönünü etkilemektedir. Cildimizden, bağışıklık sistemimize veya sağlıklı bir kiloda kalabilme becerimize kadar.

Yetersiz uyku, birkaç sebepten ötürü, kilo artışına neden oluyor. Hem miktar hem de kalite bakımından yeterli uyumak, birçok hormonun, açlık belirtisinin vede fiziksel becerinin düzenlenmesinde elzemdir. Uyumadığımız zaman ise, yemek yeme ve aktivite alışkanlıklarımız şu şekilde etkileniyor:

Yorgunluk, iştahı kontrol eden hormonları bozar vede sürekli acıkmaya sebep olur

“Uykusuz bir beyin, acıkan beyindir.” diyor Tucson, CanyonRanch uyku tedavisi yöneticisi Dr. Param Dedhia. Açlık belirtilerini düzenlemekle sorumlu birçok hormon vede beyin kimyasalı vardır; fakat ana öğeler, leptin ve grehlindir. Leptin, iştahınızı köreltir, grehlin ise iştahınızı açar. Yeterince uyumadığınız zaman, leptin seviyesindeki düşüş ve grehlin seviyesindeki artış sonucunda, iştahınız ciddi derecede açılacaktır.

Yorgun beyniniz yalnızca besin istemekle kalmaz; istediği, özellikle şekerli, tuzlu vede yağlı besinlerdir.

Sebebi ise, tam olarak net değil; ancak Clayton Uyku Enstitüsü’nden Dr. Joseph Ojile, yorgun beyinlerimizin, bize, hızlı bir şekilde enerji sağlayabilecek gıdalar tüketmemiz gerektiğini söylüyor olabileceğini belirtiyor. “O kalorileri, uyanık kalabilmek için istiyorsunuz. Şeker vede karbonhidratlar, kısa vadede de olsa, uyanık kalmanızı sağlar.”

Ayrıca Sleep dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre de uyku yetersizliği, beyindeki kanabinoid  reseptörlerini etkileyerek acıkmamıza sebep oluyor.

Uyku yetersizliği, metabolizma hızını düşürür

Yalnızca sağlıksız besinlerden çok miktarda yemekle kalmıyorsunuz; aynı zamanda da vücudunuz bunları daha yavaş bir şekilde işliyor. Araştırmalara göre de yalnızca bir haftalık uyku yetersizliği bile, metabolizmaya müdahale edebiliyor; özellikle de vücudun glükozu işleme yetilerini bozarak insülin direnci yaratabiliyor.

İnsülin direnci, şekerleri parçalayıp verimli bir şekilde enerji olarak kullanmaktansa, vücudun şekeri fazlasıyla depolamasına sebep oluyor. Araştırmalara göre bu durum, uzun vadede yeterince uyumamak ve bu insülin direncini tecrübe etmek, tip 2 diyabet riskini artırıyor.

Daha fazla uyumak bu etkileri tersine çevirebilir; ancak özveri gerektirir

Kilo artışıyla mücadele ediyor vede artık nefesinizin tükenmeye başladığını hissediyorsanız, daha fazla uyumak, iyi, sağlıklı bir ilk adım olabilir. İyi bir gece uykusu uyumanın ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz; fakat kaliteli bir gece uykusunu daha olası yapabilmek adına hemen bu akşam yapabileceğiniz birkaç şey var.

Dedhia, her gece, sabırsızlıkla bekleyeceğiniz bir yatma vakti rutini yaratmayı öneriyor bizlere. “Bir ritüel oluşturun, yalnızca sizinle ilgili olan.” diyor. İster kitap okumak olsun, isterseniz ılık bir duş, mumlar veya müzik; yatmadan önce rahatlamaya vede gevşemeye vakit ayırın. Yatmadan önce elektronik aletleri bırakmak, kafeinden uzak durmak gibi yöntemlerle de uyku kalitenizi artırabilimeniz mümkün.

Kaynak:Haberturk.com