Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

magnezyum

Vucudun Gizli Kahramanı Magnezyum

Magnezyumun faydaları nelerdir?

Magnezyum içeren besinler nelerdir?

“Magnezyum nedir? Magnezyumun yararları nelerdir? Magnezyum nelerde vardır? Magnezyum içerek yiyecekler nelerdir?”

Magnezyum hakkında bilmeniz gereken şeyler var!

Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. Ali Kemal Özkan, magnezyum mineralini beslenmenize eklemenizi sağlayacak gıdalar konusunda bize tüyolar veriyor.

Magnezyumun en önemli görevlerinden biri hiç şüphesiz hücresel gelişim için gerekli olan proteinlerin sentezlenmesini sağlamaktır. Vücudun kendi iç iletişiminde kullandığı elektriksel sinyallerin ulaştırılmasında da görevler üstlenen magnezyum, kan basıncı, nöron vede kan dolaşımı arasındaki elektrik uyarılarının stabilize edilmesine de katkı sağlıyor.

Bunlarla birlikte magnezyum, tıpkı kalsiyum ve D vitamini gibi bilhassa sağlıklı kemiklerin oluşumu için büyük önem taşıyor. Ek olarak, ruh halini düzenleyen bir nörotransmiter olan serotoninin yeterli seviyede salgılanmasına da destek sağlıyor.

Magnezyum içeren besinler:

  • Badem, ceviz, fındık gibi kuru yemişler.
  • Nohut, fasulye, mercimek ve börülce gibi baklagiller.
  • Domates, kereviz, ıspanak, soğan ve marul gibi sebzeler.
  • İncir, üzüm, hurma, avokado ve muz gibi meyveler.
  • Buğday, yulaf, çavdar gibi tahıllarda ve tüm tahıllı ekmekler,.Ay çekirdeği ve kabak çekirdeği gibi tohumlar.
  • Yumurta ve somon balığı gibi hayvansal gıdalar, magnezyum deposu gıdalar arasında sayılabilir.

Magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir?

Magnezyum eksikliği, yorgunluk, vücutta halsizlik, sinir, uyku bozuklukları, dalgınlık, iştahsızlık ve depresyon gibi sorunların ortaya çıkmasın sebep olabiliyor. Bu eksiklik ayrıca, kas kramplarına ve kasılmalara, kas seğirmelerine ve titremelere, tansiyon yükselmesine, kalp ritim bozukluklarına, koroner spazm ve mide bağırsak kramplarına da yol açabilmektedir.

Siz istemeden magnezyum oranınızı düşürmüş olabilirsiniz…

Yaşlılık, beslenme bozukluğu, idrar söktürücü ilaç alımı, alkol kullanımı, hamilelik ve emzirme dönemlerinde magnezyum ihtiyacının artması, diyabet, karaciğer ve böbrek hastalıkları, sindirim sistemi emilim kusurları ve ağır egzersizler, vücuttaki magnezyum oranının düşmesine zemin hazırlayabilir.

Magnezyum doktor tavsiyesi ile alınmalıdır

Magnezyum eksikliği belirtisi olan kişiler kan tahlili yoluyla magnezyum seviyelerine baktırmaları gerekir. Tedavide uygun olan magnezyum eksikliğinin gıda yoluyla tamamlanmalıdır. Şikayetler gerilemeye başlayıncaya kadar da bir uzman hekim önerisiyle magnezyum takviyeleri alınabilir.

Haberturk.com