Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

8 Adımda Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

8 Adımda Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

Anne sütünün yeterli olup olmadığı her zaman emziren annelerin en önemli konusudur. Sütünün bebeğin için yeterli olmadığını düşünüyor vede süt üretimini arttırmak istiyorsan bu yazıyı okumanı öneriyoruz.

Süt üretimi sadece anne sütünü arttıracak yiyecekler vede içecekleri tüketmekle artmaz. Sakin olmak, huzurlu olmak, dinlenmiş olmak vede bize kızacaksınız ama uyumuş olmak da çok mühimdir. Bunun yanında fiziksel olarak da emzirmeye engel bir durum asla söz konusu olmamalıdır.

Peki öyleyse bir bakalım, acaba anne sütünü neler artırır?

1. Önce emzirme sıklığını iyi ayarla!

Doğumdan sonra sütün bazen hemen gelmeyebilir. Sütün 1 ile 3 gün arasında yavaş yavaş gelecek ve bebeğin emdikçe artacaktır. Yenidoğan bebeğini, onun istediği sıklıkta emzirmen çok önemlidir. Emzirme sıklığının ilk zamanlarda günde 8 ile 10 kez olması normaldir. Önerilen de bebeğin 2 saatte bir emzirilmesidir.

Başlarda, emzirme sıklığın fazla, fakat emzirme süren az olacaktır. Çünkü bebeğin çabuk yorulacaktır. Günler geçtikçe emzirme sıklığın azalır vede emzirme süresi artar. 3. aydan başlayarak emzirme sayısı günde 4-5’e, altıncı ay itibariyle de 3-4’e iner.

2. Memen emzirmeye hazır mı?

Ağrısız vede sızısız emzirebilmen, bebeğinin daha rahat emmesini sağlar. Meme ucunda çatlaklar, memede ağrı, meme ucunun emzirmeye engel olması gibi problemler emzirmene engel oluryor.

Emzirememe veya sütü boşaltamama da sütü azaltan faktörlerdendir. Bu durumda sorun ne ise ona yönelik tedbir almalısın. Mesela; meme ucunun çıkması için masaj yapılabilir ya da süt pompası kullanabilirsin.

Çatlak kremleri ile çatlak tedavisi de yapmalısın. Problemin ne olduğuna bağlı olarak uzman yardımı almak ta bazen gerekli olabilir.

3. Doğru emzirme pozisyonunu bul!

Emzirme pozsiyonunun doğru olması, bebeğinin memeni doğru bir şekilde kavraması ile sütü daha iyi çekebilmesini sağlayacaaktır. Bu yüzden bebeğin memeni ne kadar kuvvetli çekerse süt salınımı o kadar çok artacak.

4. Memenin iyice boşalmasını sağla!

Süt salınımının artması için en kritik faktörlerden biri de memenin iyice boşalmasıdır. Bu nedenle;

  • Henüz bir memen tam olarak boşalmamışsa diğer memeni vermemen.
  • Bebeğin en son hangi memeni emdiyse bir sonraki emzirmeye o memeden başlaman.
  • Bebeğin memeyi tam olarak boşaltamıyorsa veya sütün azsa her beslenme sonrasında süt pompası ile sütünü sağman önemli.

5. Süt pompası kullanımını öğren!

Süt pompası, doğru kullanıldığında anne sütünü artırmaya yardımcıdır.

Bebeğin henüz çok kuvvetli bir şekilde memeyi ememiyor olabilir. Emiş gücü yüksek bir süt pompası, süt salınımının artmasını süt pompası sağlayacaktır.

Süt vermemen gerektiği bazı durumlar söz konusu olabilir. Emzirirken bazı ilaçlar kullanman gerekebilir vede bu ilaçları kullanırken doktorun emzirmeni istemeyebilir. Bu gibi durumlarda süt salınımının devam edebilmesi için vücuda uyarı vermen gerekiyor. Sanki bebeğini emziriyormuşçasına sütünü sağman gerekir.

6. Süt yapan yiyeceklerle beslen!

Bu dönemde anne sütünü arttıran gıdalarla beslenmen gerekli.

7. İyi ve yeterli uyu!

Biliyoruz, bu özellikle doğumdan sonraki ilk günlerde pek de mümkün değil; bu yüzden olabildiğince kaliteli yumak diyelim. Bebeğin uyurken mutlaka uyumanı öneririz. Bu dönemde küçük küçük de olsa ev işleri yapmamaya çalışmalısın. Arkadaşlarından, ailede yardım isteyebileceğin kim varsa ondan çekinmeden yardım istemelisin.

8. Huzurlu ol!

Yeni hayata uyum sağlamak şüphesiz ki hiç kolay değildir. Bir de eve giren çıkan herkesin bir fikri olması, “Ayşe’nin gelininde çok süt varmış çünkü çok hoşaf içiyormuş.” gibi cümleler keyfini kaçıracaktır. Çevreden gelen bu gibi yorumları kafana asla takma lütfen. Ne yazık ki kültürümüzde her yeni annenin başına geliyor bu durum.

Seni mutlu edecek şeylere odaklanmaya çalış mutlaka. Bu yorgunluk içinde sana kendini iyi hissettirebilecek güzel bir müzik dinlemek, biraz kitap okumak, sadece boş boş dinlenmek, arkadaşlarınla sıcak bir kahve içmek gibi şeyler mutlaka vardır. Zamanını ayarlayarak haftada birkaç saati bunlara ayırabilirsin mesela.

Farklı bilgiler için;Anne Sütünü Artıran Yiyecekler