Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

inatçı

Çocuğum İçin İnatçı Diyorsunuz…

Çocuğun inatçılığını önlemek için yapılması gerekenler nelerdir?

“Çocuklar neden inat ederler?”,

“İnatçı çocuğa nasıl yaklaşılmalıdır?”

işte inatçı çocuklar hakkında bilmeniz gerekenler…

Söz dinlemiyor, bağırıyor, ağlıyor, kendini yerden yere atıyor… “Hayır” ise onun en favori kelimesi… Çocuklarda en sık 2 ile 6 yaş arasında ortaya çıkan ve ebeveynleri oldukça zorlayabilen “inatlaşma” sanılanın aksine bir sorun değil, duygusal gelişim ile benlik algısı oluşumunun olağan bir parçasıdır

Psikolog Sena Sivri, engellenme hissi ortaya çıktığında çocuğun öfkelenmesinin vede kendi dediğini yaptırmaya çalışmasının onun gelişim sürecinin sağlıklı ilerlediğinin bir göstergesi olduğuna dikkat çekerek, “Çocuklar haz ilkesiyle hareket ederler, benmerkezci bir yapıları vardır vede hep kendi istedikleri olsun isterler.

Kurallar ve engellenmelerle karşılaştıklarında da bunları kabul etmek istemez, itiraz ederler. Bireysellik gelişimi için gereklidir bu inatlaşma hali ve aslında çocuğun “ben de varım” deme şeklidir” diye açıklıyor. Peki çocuklar genelde hangi durumlarda inatlaşıyorlar?

Psikolog Sivri, çocukları inatlaşmaya iten 8 nedeni anlattı, ebeveyn olarak neler yapılması gerektiği konusunda önemli öneriler vede uyarılarda bulundu.

Aşırı otoriter davranıyorsanız

Aşırı otoriter yetiştirme tarzına sahip ebeveynlerin çocuklarında bu otoriteye karşı inatlaşmanın çok daha yoğun görüldüğü yapılan araştırmalarda ortaya konmuştur.

Ne yapmalı?

Çocuklarda 2 ile 6 yaş arasındaki inatçılığın gelişim sürecinin normal bir parçası olduğunu unutmayın ve reddedici, inatlaşmaya yönelik veya cezalandırıcı tepkiler vermeyin.

Israrcı bir tutum sergiliyorsanız

Çocuğun “hayır” dediğine, herhangi bir açıklama yapmadan ısrarcı olunması da inat etmesine neden olabiliyor. Bu dönemde bireyselliğini ispat etmeye çalışan vede sorgulayan çocuk için tek başına “hayır” yanıtı alması engellenme duygusundan başka bir sonuca yol açmıyor.

Ne yapmalı?

Neden ısrarcı olduğunuzu sakince açıklamalısınız, çocuğunuzun bu duruma dair başka soruları varsa sorularını yanıtlamalısınız.

Her istediği şeyde “hayır” diyorsanız

Çocuğun her isteği şeyde “hayır” cevabı ile karşılaşması da inatçılık sorununa neden olabilen bir başka önemli etken. Çünkü çocukların en ihtiyaç duydukları şey kabullenme vede sevgi hissidir. Sürekli “hayır” cevabı çocukta reddedilme vede engellenme duygularını uyandırdığı için inatçılığını pekiştirecektir.

Ne yapmalı?

İster nedeni aşırı yoğunluk, isterse çocuğun taleplerinin o an gerçekleştirilemiyor olması olsun, isteklerinin tümünü reddetmemelisiniz. Zaman, mekan vede şartları uygun hale getirerek isteklerini gerçekleştirmesine alan tanıyın. Gerçekten “hayır” olanın neden “hayır” olduğunu anlatın. Erteleme gereken durumlarda da bunu izah ederek yapın mutlaka.

İlginize ihtiyaç duyuyorsa

Bazen çocuklar ebeveynlerinden ihtiyaçları olan ilgiyi alamadıklarında huysuzlaşıp, inatlaşarak bu ilgiyi almaya çalışıyorlar.

Ne yapmalı?

Ne kadar yoğun olursanız olun, onunla etkili zaman geçirmeye özen göstermelisiniz. Dikkatinizi bozacak her şeyden uzaklaşarak sadece çocuğunuza zaman ayırın mutlaka.

Evde kurallar net değilse

Bir gün izin verilen şeye ertesi gün “hayır” denildiği durumlarda sorgulamaları arttığı ve kafaları karıştığı için çocuklar inatlaşmaya başlarlar.

Neler yapmalı?

Kurallarınız mutlaka net olmalı, çocuğunuz için anlamsız kalmamalı. Ne, ne zaman neden evet; ne, ne zaman, neden hayır bilgisini onun anlayacağı dilde anlatmanız çok önemlidir.

Ebeveynleri olarak farklı tutumlar sergiliyorsanız

Annenin ‘evet’ dediğine babanın “hayır” demesi ya da babanın “evet” dediğine annenin tam aksine olumsuz yaklaşması durumunda çocukların kafası karışıyor, bunun sonucunda inat edebiliyorlar.

Ne yapmalı?

Ebeveyn olarak aynı çizgide hareket etmeye mutlaka özen gösterin. Çocuğunuza karşı tutumunuz vede koyduğunuz kurallar aynı olmalı. Birinizin “hayır” dediğine, diğeriniz asla “evet” dememeli.

Hatalı ödüllendirme yoluna gidiyorsanız

İnatlaştığı bir konuda ebeveynin sözünü dinledi diye coşkulu onaylama vede ödüllendirmeler, sanılanın aksine inatlaşmayı pekiştiriyor. Çünkü böylelikle çocuk her inatlaştığında ödüllendirileceğini öğreniyor.

Ne yapmalı?

Hatalı ödüllendirmeden kaçının. Bu, çocuğunuzda “Sorun çıkarırsan istediğimi alırım” algısı oluşmaması için çok önemli.

Siz de inatçı bir kişiliğe sahipseniz

Çocuklar inatçılık konusunda ebeveynlerini rol model olarak alıyorlar. Anne babalarının aralarındaki iletişimi sürekli gözlemliyor vede onların birbiriyle iletişimini modelliyorlar.

Ne yapmalı?

Anne baba olarak çocuğunuza iyi bir rol model olmalı, inatçı davranışlar sergilemekten özellikle kaçınmalısınız.

Çocuklarda inat ne zaman bir sorunun habercisidir?

Çocuğunuzda inatçı tavırlar geliştiğinde onunla konuşarak, gerekçelerini dinlenmeli ve ebeveynler olarak kendi gerekçelerinizi de onun anlayacağı bir dilde anlatmalısınız Peki, inatçılık çocuklarda ne zaman bir sorunun habercisi olabiliyor? Psikolog Sena Sivri, inatçılığın ancak engellenme vede kuralla karşılaşma anları dışında da çok yoğun yaşandığı takdirde altında bir sorun yatabileceğine işaret ederek,

“Çocuk kendisine, çevresine yada eşyalara zarar vermeye başlamışsa, sürekli küskün, kızgın vede öfkeli tavırlar gösteriyorsa, işte o zaman inatçılığın normal gelişim sürecinin bir parçası olmaktan çıkıp sorun haline dönüşmüş olduğundan bahsedebiliriz. Bu durumda bir uzmana başvurmak çok önemlidir” diyor.

kaynak:ht.hayat.haberturk.com