Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çocuklar Nasıl Yas Tutar?

Yakınını kaybeden çocuğa nasıl davranılır? Peki nasıl yas tutar?

Aileden birinin veya evcil hayvanının ölümü ile yüzleşen çocuklar, tıpkı yetişkinler gibi sağlıklı bir yas sürecine ihtiyaç duyarlar. Böyle durumlarda gerektiğinde bir uzman yardımı almaktan asla kaçınılmamalıdır.

Yas süreci bizler için de zordur fakat çocuklar, bir yakınını kaybetmenin verdiği duygularla nasıl baş edeceğini hiç bilemeyebilir. Bir aile büyüğünün, bir kardeşin veya bir evcil hayvanın ölümü çocuk için anlaşılmaz ve acı verici durumlara neden olur.

Oysa ne kadar zor olursa olsun, bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmak doğru danışmanlık alındığında çocuklar ve yetişkinler için de mümkündür. Bazı çocuklar, yas süreçlerini yara almadan atlatabiliyorlar. Fakat bazı çocuklar için bu süreç, özellikle doğru yönetilmediğinde, ileride kaygı bozukluğu (anksiyete), depresyon vede benzeri psikolojik rahatsızlıklara yol açabilir.

Çocuklar kendi kendilerine yas süreci geçirirlerken öfke, suçluluk veya başkalarını suçlama duygularıyla baş edemeyebilirler. Bu yüzden uygun bir uzmanla görüşüp yas danışmanlığı almak hem ailenin, hem de çocuğun bu süreci daha sağlıklı atlatmasına oldukça yardımcı olacaktır.

Yas danışmanlığı nedir?

Özellikle yas konusunda çalışmış vede süreçler hakkında bilgili ve deneyimli uzmanlar, psikologlar, pedagoglar ve psikoterapistler; yas sürecinden geçen kişilere destek olmak konusunda eğitimlidirler. Rahatsız edici duyguları vede düşünceleri ifade etmeyi kolaylaştıracak şekilde iletişim kurarak, doğru yönlendirmeler yaparlar ve sürecin daha sağlıklı ve hasarsız atlatılmasına destek olurlar.

Bir yakınını kaybetmiş çocuk için yas danışmanlığı sürecinin faydaları nelerdir?

  • Çocuğun duyguları onaylanır. Yas terapisi uzmanı, çocuğun olumlu yada olumsuz duygularını ifade etmesini sağlayacak güvenli bir alan yaratır ve öncelikle bu duygularda bir yanlışlık olmadığını, böyle hissetmesinin normal olduğunu anlamasını sağlar.
  • Öfke, üzüntü, korku vede kafa karışıklığı gibi duyguları tanır ve bu duygular üzerinde konuşacak cesareti bulur.
  • Çocuklar yas danışmanlığı sürecinde, kayıplarını onurlandırmayı öğreneceklerdir. Kaybettiği kişinin veya evcil hayvanın onun için ne anlama geldiğini vede onu sağlıklı bir şekilde nasıl hatırlayabileceği konusunda fikir edinirler.

Yas danışmanları, süreci idare etme konusunda özellikle ailedeki herkese kolaylık sağlarlar.

Yas danışmanlığı desteği bir kaç farklı şekilde alınabilir

Yas grupları: Ülkemizde hala pek yaygın olmasa da grup terapileri oldukça kısa sürede kişide etki gösterebiliyor. Çocuklar için özellikle kendi yaş grubundan vede benzer deneyimlerden geçen çocuklarla bir arada olmak ve güvenli bir alanda sosyalleşerek duygularını ifade etmek, yas sürecini atlatmayı oldukça kolaylaştırır.

Bireysel terapi: Çocuklar bireysel olarak yas danışmanlığı almadan önce özellikle ebeveynlerle görüşülmesi gerekir. Çocuğun genel durumu hakkında bilgi alan terapist, daha sonra çocukla bire bir görüşerek yaşına uygun aktivitelerle, bazen resim yaparak, bazen konuşarak çocuğa yönelik terapiyi gerçekleştirebilir.

Aile terapisi: Ailedeki diğer kişilerin, anne ile baba ve kardeşlerin de katıldığı terapi seansları, hem çocuk için güvenli alan yaratılmasını kolaylaştırır hem de ailece yaşanan yas sürecinin birlikte daha kolay atlatılmasını sağlar. Ailedeki büyükler, kendileri de bir yas sürecinden geçiyorken bu sayede çocuğa nasıl sağlıklı bir şekilde yaklaşması gerektiğini öğreneceklerdir.

Ne zaman yas danışmanlığı alınmalı?

Çocuğunuz yas sürecinde bazı olumsuz belirtiler gösteriyor olacaktır. Gündelik davranışlarını gözlemleyip birkaç haftadan uzun süren belirtilerin devam ettiği fark edilirse, bir yas danışmanına başvurmak şüphesiz en iyi seçenek olacaktır.

  • Sıklıkla ölümle ilgili kötü rüyalar yada kabuslar görüyorsa.
  • Daha önce kolayca gerçekleştirdiği aktivitelere ilgisi oldukça azaldıysa.
  • Sıklıkla baş ağrısı, karın ağrısı yada herhangi bir medikal nedeni olmayan fiziksel semptomlar görülüyorsa.
  • Sorunlu davranışlar görülüyorsa.
  • Okul performansında düşüş gözlemlenmeye başladıysa.
  • Sosyal aktivitesi azalırsa.
  • Başka bir yakınını kaybetme korkusunu ifade etmeye başladıysa,

hiç vakit kaybetmeden bir uzmana danışmak gerekiyor demektir. Okulunuzun psikolojik danışmanından tavsiye isteyebilir yada çocuk doktorunuza uygun bir uzman önermesi için danışabilirsiniz.

kaynak:ht.hayat.com