Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

susuzluk

Çocuklarda susuzluk anksiyeteye neden oluyor

Çocuklarda susuzluk anksiyeteye neden oluğunu biliyor muydunuz?

Özellikle sıcak günlerde yeterince su içmeyen çocuklarda kaygı bozukluğu belirtileri görülebiliyor.

Su içmek, vücudumuzun temel fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için hayati bir ihtiyaçtır. Susuz kalındığında baş dönmesi, kas yorgunluğu, baş ağrısı, yorgunluk vede mide bulantısı gibi belirtiler ortaya çıkabiliyor. Görülen işte bu belirtilerin anksiyete belirtileri ile çok benzer olması da kaygılı bir ruh haline davetiye çıkarıyor.

2009 yılında Tufts Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, yeterli su tüketimi vede ruh hali arasında önemli bağlantıları ortaya çıkardı. Okuldaki sporcu öğrenciler üzerinde yapılan araştırmada yeterince su içmeyen öğrencilerin daha öfkeli, gergin vede yorgun hissettiği görüldü.

Aynı şekilde genç erkekler üzerinde 2012 yılında yapılan başka bir araştırmada ise, susuz kalmanın ruh halini etkilediği, enerji seviyesini düşürdüğü vede net düşünme kabiliyetini azalttığı görüldü.

Suyun rahatlatıcı gücü

Suyun vücudumuzdaki en önemli işlevlerinden biri, hormonları vede kimyasal iletileri gerekli hayati organlara iletmede rol alıyor olması. Sadece sindirim ve boşaltım işlevleri için bile su, en önemli faktörlerden biri olmaktadır. Aynı şekilde sinir sisteminin de doğru çalışabilmesi için metabolizmada yeterince su bulunması mutlaka gerekiyor.

Bu yüzden yeterince su içmediğimizde, anksiyete semptomlarına benzer belirtiler ortaya çıkabiliyor. Özellikle çocukların susuz kalmamasının önemine dikkat çeken uzmanlar, yetişkinlerin çocuklara yeterince su içmeyi alışkanlık haline getirmeleri konusunda destek olmaları gerektiği konusunda bizleri uyarıyorlar.

Çocuklar gerçekten susuz kaldıklarında bunu hisseder vede su içmeye yönelirler ancak önemli olan, çok fazla susuz kalmadan da vücutlarındaki su dengesini sağlayabilmeleri.

 Sıcak havalara dikkat

Çocukların bir günde alması gereken su miktarı yaşına, kilosuna, genel sağlığına vede cinsiyetine göre değişebilir. Fakat 8 yaşından büyük çocukların günde en az ortalama 10 bardak su tüketmesi gerekiyor. Sıcak yaz günlerinde daha aktif olan, açık havada zaman geçiren vede yorulan çocukların yeterli su alımına özellikle dikkat edilmesi gerekiyor.

Susuz kalan çocuklarda cilt vede ağız kuruluğu, yorgunluk gibi belirtilerin yanı sıra kaygı bozukluğu belirtileri de ortaya çıkabilir. Kendini gergin hisseden çocuklar huysuz davranabilir, nedensiz ağlamalara yönele biliyorlar. Yetişkinler kendini kaygılı hissettiğinde bunu tolere etmek için neler yapmaları gerektiğini çoğu zaman bilirler fakat çocuklar sinirli ve gergin olduğunda bizler gibi kendilerini iyi etmeye çalışmaya yönelmezler.

Eğer özellikle sıcak yaz günlerinde çocuğunuzun huysuz davrandığını fark ediyorsanız, öncelikle yeterince su aldığından mutlaka emin olun. Eğer idrarının koyu renkli vede kokulu olduğunu fark ediyorsanız, bu da susuz kalmanın önemli belirtilerinden biridir. Yeterince su içen bir çocukta yada yetişkinde idrar daima açık renkli ve kokusuz olmalıdır.

Bezlenen bebeklerde 6 ile 8 saat boyunca hiç çiş görülmemesi yada bezde çok az miktarda koyu sarı çiş görülmesi de susuz kalındığının belirtisidir. Ağlarken gözyaşlarının akmaması da ciddi bir susuzluk belirtisi olabileceği unutulmamalıdır.