Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Evlilikte mutlu olmak için ne yapmalı?

Evlilikte mutlu olmak vede mutlu yaşamak için nelere dikkat etmelisiniz?

Mutlu bir evlilik yaşam stresi ile başa çıkmayı kolaylaştırırken, mutsuz bir evlilik ise büyük bir stres kaynağıdır.

Hatta tatmin edici olmayan bir evliliği sürdürmek hayatın diğer alanlarındaki stresi de oldukça artırabilir. Tükenmiş vede yorgun evlilikler, sürekli kavga vede tartışma ile geçen evlilikler kadar kötü olmasa da çiftler için problem haline gelebilir.

Bazı araştırmalara göre, birlikte eğlenebilmek evli çiftlerin mutlulukları için en önemli unsur. İlişkide yaşanan monotonluk çiftlerin sıkılmalarına ve birbirlerinden uzaklaşmalarına neden oluyor. Mutlu bir evliliğin anahtarı da “hiç kavga etmemek” değil, çiftlerin aralarındaki anlaşmazlıkları, birbirlerine olan saygılarını yitirmeden, uzlaşarak çözebilmeleridir.

Yaşamda karşılaşılan problemleri birlikte çözmeye çalışmak, çiftlerden birinin sıkıntılı olduğu zamanlarda diğerinin ona destek olması çiftleri birbirlerine yakınlaştırıyor aslında. Bununla beraber, mutlu ve monotonluktan uzak bir evlilik için, çiftlerin ilişkilerinde heyecan yaratabilmeleri çok önemli.

Peki, bir yanda hayatla boğuşurken, diğer yandan evliliğinize nasıl heyecan katabilirsiniz? İşte size birkaç öneri;

Mutlaka haftada bir gece kendinize zaman ayırın ve birlikte bir şeyler yapın

İdeali, evden uzaklaşın. Yemeğe veya sinemaya gidebilirsiniz. Hatta bir gece kulübüne gidip, sabaha kadar dans edin mesela. Bu size eğlenmeniz, yeni yerler keşfetmeniz vede baş başa birlikte olmanız için bir fırsat.

Düzenli olarak yeni şeyler deneyin

Hafta sonlarınızda veya tatillerinizde sürekli aynı şeyleri yapmayı bırakın. Daha önce yapmadığınız şeyleri yapmaya çalışın. Birlikte ata binmeyi veya dans etmeyi öğrenin. Farklı restoranlara gitmeyi deneyin. Bu tür birlikte yapacağınız etkinlikler yaşamınızdaki stresi azaltmaya yardımcı olur vede birlikte yeni şeyler öğrenerek, gelişmenizi sağlar.

Birbirlerinizin yaşamlarına aktif olarak katılın

Eşinizin hayatına her an dahil olun. İş arkadaşları ile tanışabilirsiniz. Gün sonunda evde buluştuğunuzda, gün içerisinde neler yaşadığınızı, mutluluklarınızı, problemlerinizi paylaşın eşinizle. Çocuklarınız varsa eğer onların hayatına da birlikte dahil olun. Bu şekilde yaşamın ve ebeveyn olmanın getirdiği stres azalacaktır.

Daha fazla eğlenin

Birlikte eğlenmeyi ilişkinizin bir parçası haline getirin. Espiri anlayışınızı geliştirin hatta değiştirin. Hayattan vede birbirinizden zevk almaya bakın. Sorumlulukların vede stresin eğlenmenize engel olmasına izin vermeyin.

Bu önerileri uygulamak hayattan daha fazla zevk almanıza, stresinizin azalmasına vede evlilikteki mutluluğunuzun artmasına yardımcı olabilir. En azından deneyin, mutlaka faydasını göreceksinizdir.

Daha farklı bilgiler için;http://www.milliyet.com.tr/pembenar/mutlu-evliligin-sirlarini-acikladi-1412965

ht.hayat.haberturk.com