Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Gebelik Öncesi Gözden Geçirmeniz Gerekenler

Gebelik Öncesi Gözden Geçirmeniz Gerekenler vede Detayları

Bebek sahibi olmaya karar verdiğinizde veya gebe olduğunuzu öğrendiğinizde aşağıdaki soruların yanıtlarını aramalısınız. Bu soruların bazılarının sizinle doğrudan ilgili olmadığını düşünseniz bile yinede tümünü yanıtlamalısınız. Bazı sorular eşinizle ilgili olduğu için onunla da mutlaka konuşmanız gerekecektir. Aklınıza takılan diğer konularda ise doktorunuza danışabilirsiniz.

1- Kızamıkçık aşısı oldunuz mu?

aşı

Kızamıkçık (rubella) hastalığı bebeğin iç organlarının geliştiği erken gebelik döneminde bebekte önemli bozukluklara neden olabiliyor.

Bu sebeple gebeliğe karar verdiğinizde doktorunuza başvurarak bu hastalığa karşı bağışıklık olup olmadığını bir kan testi ile öğrenmelisiniz. Kızamıkçığa karşı bağışıklığınız yoksa eğer doktorunuz aşınızı yapacaktır. Kan testini, tasarladığınız gebelikten en az 3 ay önce yaptırmalısınız.

2- Sizin veya eşinizin ailesinde kalıtsal bir hastalık var mı?

Hemofili vede kistik fibroz gibi bazı hastalıklar kalıtsaldır.Sizin veya eşinizin yakın akrabaları arasında kalıtsal bir hastalığı olan varsa bunun bebeğinize geçme riski vardır. Bu sebeple gebe kalmadan önce doktorunuza başvurmalısınız.

Gerekli görülürse kalıtsal hastalıklar ile ilgili bazı merkezlerde risk düzeyi saptanabiliyor . Genellikle kalıtsal olarak geçen hastalıklarda, çocuğun gerçek bir risk taşıması için, hem anne hemde babanın aynı hastalığa neden olan geni taşınası gerekiyor.

3- Kronik bir hastalığınız var mı?

Şeker, kalp veya sara gibi bir hastalığınız varsa gebelikten önce doktorunuzla görüşmelisiniz. Hastalığınız sebebiyle kullandığınız ilaçların gebe kalmanızı güçleştirebileceği veya bebeğinizi olumsuz etkileyebileceği düşüncesiyle doktorunuz tedavinizi değiştirmek isteyebilir.

Soru ve Yanıt

“Bebek sahibi olmak için en uygun yaş nedir?”

En uygun yaşlar 20 – 30 arasıdır. doğum aralıklarının en az 2 yıl olmasını sağlayarak hem kendinizi hemde bebeğin sağlığını daha iyi koruyabilirsiniz. 35 yaşın üzerindeki annelerde problemli gebelik riski yüksektir, fakat sağlıklı vede kendine dikkat eden annelerde bu risk azdır. İleri yaşlarda mongol (Down sendromu) çocuk sahibi olma riski de oldukça yüksektir. 18’nden küçük kadınlarda fazla olan ölü doğum vede düşük kilolu bebek doğurma riski, annenin sağlığına göstereceği özenle azalır.

4- Doğum kontrol hapı kullandınız mı ve Halen kullanıyormusunuz?

Gebe kalmadan uzunca bir süre önce doğum kontrol haplarını bırakmak en iyisi olacaktır. Böylelikle vucudunuzun doğal adet düzeni geri gelecektir. Hap kullanmayı, gebe kalmayı tasarladığınız zamandan en az 3 adet dönemi öncesinde bırakmanız uygundur. (Bu süre içerisinde prezervatif yada diyafram kullanabilirsiniz) Adetleriniz düzenli hale gelmeden gebe kalırsanız bebeğinizin beklenen doğum zamanını belirlemek güçleşir.

5- İşinizin gebeliğiniz açısından herhangibi bir riski varmı?

Sizin veya eşinizin işi radyasyon, kimyasal maddeler, kurşun veya anestetik maddeler (narkoz) ile ilgiliyse bu, gebe kalma şansınızı etkileyebilir ya da bebeğinizi riske sokabilir. Gebe kalmadan önce daha güvenli bir işe geçmeli veya işyerinizde risklerden kaçınabileceğiniz  bir konuma atanmanızı istemelisiniz. Ağır yük kaldırma ile ilgili bir işiniz varsa, doktorunuz bunu değiştirmenizi önerecektir.

6- Kilonuz ne durumda?

Gebe kalmanızın en az 6 ay öncesinden başlayarak kilonuzun boyunuzla orantılı bir düzeyde kalmasını mümkün oldukça sağlamalısınız. Bu kilonun altında veya üstündeyseniz doğru kilonuza ulaşmak için ne yapmanız gerektiğini doktorunuza danışın. Çok önemli bir sorun olmadığı sürece gebelik sırasında rejim yapmanız sakıncalı olacağını unutmamalısınız.

7- Sağlıklı Besleniyor musunuz?

Çoğunlukla taze besinlerin oluşturduğu dengeli bir beslenme düzeniniz varsa hem gebe kalma hemde sağlıklı bir bebek sahibi olma olasılığınız oldukça yüksek demektir.

8- İçki veya sigara kullanıyor musunuz?

Gebeliği tasarladığınız andan itibaren sigara içmeyi vede alkol almayı bırakmanız gerekir. Sigara vede alkol hem kadının hemde erkeğin çocuk yapabilme yeterliliklerini azaltır.

Sigara vede içki doğumdan hem önce hemde sonra bebeğe zarar verebilir.

9- Sporla aranız nasıl?

Formda kalabilmek için günde en az yirmi dakika yürüyüş veya yüzme gibi bir egzersiz yapmalısınız.

Farklı kaynaklar;https://www.ntv.com.tr/galeri/saglik/hamile-kalmadan-once-yapmaniz-gereken-10-sey,j6VB0Ml_vEWmi327-2Wqug

Kaynak: annelik ve gebelik bakımı