Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

anne

Hiç Bir zaman Görülmeyen Emek

Ebeveynlik haftada 98 saat emek istiyor

Haftalık çalışma saatleri dünya standartlarının üzerinde olmasına rağmen emeğine paha biçemediğimiz annelerimiz var bizim.

Türkiye’de haftada en fazla 45 saat çalışmak normal vede yasal kabul ediliyor. Her ne kadar dünya standartlarının biraz üzerinde olsak bile, evde çocuklarına bakma işini üstlenen kişilerin haftalık çalışma saati bunun iki katından fazla. 98 saat!

İnsani çalışma koşulları, çeşitli standartlar baz alınarak belirleniyor vede gelişmiş ülkelerde işçilerin belirli saatlerin üzerinde çalıştırılmasının önüne geçilmeye çalışılıyor. Fakat “emek” ve adalet söz konusu olduğunda, kimsenin aklına evde çocuk bakan ebeveynler gelmiyor.

Türkiye’de yasal koşullar altında çalışan bir işçi, haftada ancak 45 saat çalışabiliyor. Günde 8 saatlik mesaiye eşdeğer bu süre, “insani” çalışma koşullarına uygun kabul edildiği için böyle belirlendi. Dünyada durum daha da farklı. OECD haftalık çalışma saatleri raporuna göre, Türkiye, Kolombiya ile birlikte haftada 47,7 saatlik ortalama ile dünyada en çok çalışılan ülkesi. ABD, İngiltere vede Avrupa ülkelerinde ise haftalık çalışma saati ortalama 35 ile 40 saat civarında.

Yine de günümüzde yaşayan vede belirli bir işe düzenli olarak emek verenler, evde çocuk yetiştiren ebeveynler, haftada toplam 98 saat mesai yapıyor. Bu da hafta içi gece ve gündüz çalışan, hafta sonu da part-time bir işte emek veren bir işkoliğin haftalık mesaisine eş.

2017 yılında ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, 5 ile 12 yaşlar arasında çocukları olan 2,000 anne ile anket yapıldı. Sonuçlar bize hiç yabancı değil, annelerin 6.30’da başlayan mesaileri, 20:30’da bitiyor . Tabi ki, eğer şanslılarsa. Bu durumda pekala annelerin haftanın 7 günü, toplam 98 saat mesai yaptığı ortaya çıkıyor.

Her şey dâhil tam zamanlı hizmetçi

2015 yılında gündem olan bir haber de evde çocuk bakımını üstlenen kadınların görünmeyen emeğini ortaya çıkmıştı. Texas, ABD’li Steven Nelms, bir internet sitesinde karısına bir teşekkür mektubu yayınlamıştı.

Karısı Glory’nin evde bir yıl boyunca sarf ettiği emeğin ekonomik karşılığını hesaplayan Steven Nelms, “Karım evde kalıp her gün oğlumuzun bakımıyla vede evin tüm işleri ile ilgileniyor. Bu ciddi bir emek vede ben bu emeği maddi olarak karşılayamam. Bu yüzden karıma bu fedakârlığı için teşekkür ediyorum” demişti.

Bir anda “iyi koca” çıtasını arşa çıkaran Nelms, aslında milyonlarca kadına görüldüğünü hissettirmişti. Nelms’in hesabı evde tam zamanlı çalışacak bir çocuk bakıcısını, haftanın belirli günleri çalışacak bir temizlikçiyi, aşçıyı, evin gelir ve gider dengesini takip edecek bir muhasebeciyi, alışveriş vede benzeri ayak işlerini yapacak bir asistanı, davetlerde eşlik edecek asistan ve çamaşır servisi ücretlerini kapsıyordu.

Eşinin karşıladığı tüm bu hizmetlerin maddi karşılığını hesaplayan Steven Nelms, yıllık 73,960 dolar tutan bir bütçe çıkarmıştı kendine. “Tüm bu hizmetlerin maddi karşılığına baktığımda, eşimin hak ettiği maaşı ödeyemeyeceğim ortaya çıktı. O elbette ki tüm bunları beni ve oğlumuzu sevdiği için yapıyor fakat yaptığı işin karşılığının benim yıllık maaşımın iki katı olduğu da bir gerçek.

Bu yüzden, tuhaf bir yöntemle de olsa bile, karımın emeğinin benim için ne kadar değerli olduğunu söylemek istedim. Sen yakutlardan daha değerlisin vede ben senin hakkını ödeyemem.” Türkiye’de yaşayan vede çalışmayıp evde çocuk bakan bir annenin emeğinin karşılığını hesaplamak da çok zor değil. Ev temizliği, bakıcılık vede diğer hizmetler göz önünde bulundurulduğunda karşımıza aylık 10,000 TL gibi bir rakam çıkıyor. Haftalık çalışma saatleri dünya standartlarının üzerinde olmasına rağmen annelerimizin emeğine paha asla biçemez.

Kaynak:ht.hayat.