Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

kız çocuk

Güçlü Bir Kız Çocuğu Yetiştirmek

Güçlü bir kız çocuğu yetiştirmek için ne yapmalıyız?

Kız çocuğunuzun dünyayla, kadınlıkla vede kendisiyle barışık bir şekilde büyümelerinde yardımcı olmak elinizde…

Güçlü kızlar, kendilerinden emin bir şekilde büyürler. Harekete geçmeyi, hayatları söz konusu olduğunda pozitif seçimler yapmayı vede başkaları için iyi şeyler başarmayı öğrenirler vede yaşadıkları dünyanın son derece farkındadırlar. Duygularını ifade ederler, başkalarının duygu ve düşüncelerini ilgili bir tavırla kabul ederler. Güçlü kızlar, kendilerini sever, “yapabilirim” tavrıyla büyürler.

Elbette ki onlar da, herkes gibi güvensiz, şüphe dolu anlar yaşayacaklardır; ancak bu duygular, tehlike arz etmezler, çünkü güçlü kızlar, sorunlarla başa çıkmayı bilirler. İşte size güçlü kız çocukları yetiştirmenize yardımcı olacak birkaç uzman fikri;

Bir şeye tutkuyla bağlanmasını sağlayın

Sevdiği bir aktivite ile meşgul olmak, kızınıza karşılaştığı mücadelelerle baş etme olanağı tanıyacak vede böylelikle özgüveni ve direnci artacaktır. Bir tutkuya sahip olmak, kızınızın mesela online dizilerde kaybolmasındansa basketbol oynamasını veya bir enstrüman çalmasını sağlayacak.

Karar verme süreçlerinde aktif olmasına izin verin

Mümkün olduğu sürece, hayatı hakkında yapıcı kararlar almasına izin vermelisiniz. Kendi kıyafetlerini seçmesine izin verin mesela, belirli sınırlar dahilinde. Katılacağı okul sonrası aktiviteleri kararında söz sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki, en çok neden hoşlandığını veya nelerden zevk almadığını anlayabilmesi için yeni bir şeyler denemesi gerekiyor. Daha açık fikirli olun mutlaka.

Aileniz için hangi değerlerin önemli olduğunu tanımlayın

Bu değerleri ifade ediş yollarını düşünün bir kez mümkünse örneklerle. Kızınızın öğrenmesini istediğiniz bu değerleri günlük hayatınızda ona nasıl gösterebilirsiniz ki? Kızınızın büyüdükçe hangi özellikleri vede güçlü yönleri edinmesini istiyorsunuz? Bu özelliklerin, ebeveynlik yöntemlerinizle yansıtıldıklarından emin olun mutlaka. Unutmayın ki, onun ilk rol modeli sizsiniz.

Problemlerini kendi kendine çözebilmesi için teşvik edin

Ebeveyn başa geçtiğinde, kız çocukları genelde durumla başa çıkabilmek için gereken üstesinden gelme becerilerini edinemezler. Kızınızdan bir durumla başa çıkmada kullanabileceği üç strateji düşünmesini isteyin vede olası sonuçların neler olabileceğini sorun ona.

Ne yapmak istediğine kendisi karar vermeli. Kararına katılmasanız da, kızınızın kendi hayatı üzerinde kontrol sahibi olmasına izin vermiş vede ona kendi kararlarından kendisinin sorumlu olduğunu göstermiş olacaksınız.

Fiziksel risk alması için teşvik edin

Risk almaktan kaçınan kızların özgüvenleri, risklerden kaçmayan ve onlarla yüzleşen kızlara kıyasla daha zayıf oluyor. Kızınızı konfor alanının ötesine gitmesi için desteklemelisiniz. Atletik olmayan kız çocuklarına bile genç yaşlarda fiziksel yeterlik vede özgüven geliştirebilmeleri için yardım etmek çok önemlidir.

Kızların birlikte hareket etmelerini sağlayın

Okulda işbirliği içerisinde çalışan veya problemlerini birlikte çözen kızlar, büyük riskler almada ve sorunlarla yüzleşmede çok daha iyi olurlar. Bu kızlar, inanılmaz bir başarı vede yeterlik hissine sahip olurlar; dolayısıyla özgüvenlerinde büyük yükseliş görülür. Kızınızı ekip aktivitelerine veya takım çalışması gerektiren organizasyonlara katılması için teşvik edin.

Kızınızın, onu yalnızca kendisi olduğu için sevdiğinizi bilmesini sağlayın

Mesela kızınızı sağlıklı bir şekilde beslenmesi için teşvik edin; fakat bu konuda saplantılı olmayın. Kızınızın düşüncelerini mutlaka dinleyin, özgünlüğünü takdir ederek olmak istediği kişiyi olabilmesi için yardımınızı esirgemeyin. Kızınız, oluşturmaya çalıştığı kişiliği geçerli olarak görmenize ve yavaş yavaş ortaya çıkan genç kadını fark etmenize ihtiyaç duyacaktır.

Denk geldiğinizde kavgalara müdahale etmeden geçmeyin

Kız çocukları ile ilişkisel şiddet (dedikodu, dışlama gibi) vede fiziksel şiddet hakkında konuşun. Fakat tüm kızların acımasız oldukları sonucuna varmayın, gruplaşan kızlar gördüğünüzde “kız çocukları işte…” gibi şeyler söylemekten kaçının.

Bunun yerine, kızların ilişkisel güçlerini vede adalet duygularını onaylayın, öfke gibi güçlü duygularını tanımlamalarına yardımcı olun, ilişkilerindeki değişimleri etkileyecek daha doğrudan ve olumlu yöntemler uygulamaları için destek verin.

Kızınızı dinlemeye düzenli zaman ayırın

Kızınızın, anlayışlı vede dinlemeye hevesli olacağınızı bildiği sabit ve tahmin edilebilir zamanlar yaratarak (arabadayken ya da yürüyüş yaparken gibi), nihayetinde iç dünyasına girmenize izin vermesini sağlayabilirsiniz. Problemlerini onun için asla çözmeyin; yalnızca yaşadıklarını sınıflandırmak için sizi kullanmasına izin verin.

Kendi kendine bulacağı yanıtlar ile nihayetinde yaşamak için kullanacağı yöntemler olacak. Sadece dinlemek, müdahale etmeden ona konuşması vede kendini keşfetmesi için ona güvenli bir alan açmak, hem özgüvenini sağlamlaştıracak hem de kendi yolunu bulması için ona yardımcı olacaktır.

Kızınızın daha küçükken medya ve popüler kültürle olan ilişkisini sınırlandırın

Bu sınırlama, kızınızın kendi fikirlerini, yaratıcılığını vede hayal gücünü doğrudan yaşayacağı deneyimlerle geliştirebilmesini sağlayacaktır. Büyüdükçe, medyanın mesajlarını yavaşça almaya başlayacak zaten. Bu sayede başlangıçta kurallar vede rutinler oluşturarak kızınızın kendi deneyimleri üzerinde kontrol sahibi olabilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Ona filmlerdeki cinsellik ile gerçek hayattaki cinsellik arasındaki farkı anlatın

Kızınızla yaşına uygun bir şekilde seks ve cinsellik hakkında konuşmanız  çok önemlidir. Kızınız büyüdükçe, medyadaki imgelerle sağlıklı cinsellik arasındaki farkı anlamasında yardımcı olmanızın önemi gittikçe artacak Karşılıklı anlayış içerisindeki tartışmalarla bu farkı anlamasını sağlayabilirsiniz. Seksin çoğunlukla aşk, yakınlık veya duygular olmaksızın resmedildiğinden bahsedebilirsiniz.

Kızınız uygun yaşa geldiğinde, ona seksin dahil olduğu olgun, sağlıklı vede sevgi dolu bir ilişkinin ne olduğunu anlatmaya başlayabilirsiniz. Kadın olmak, adet görmek ile ilgili sorularını sizinle paylaşabileceğinden emin olun mutlaka. Ona sunum yapar gibi anlatmak yerine, konuşmaya ihtiyacı olduğunda sizinle her şekilde konuşabileceğini bilmesini sağlayın.

Birlikte eğlenin

Güçlü bir kız çocuğuna sahip olmak sizin için heyecan verici ve enerji dolu olabilir. İkinizin de keyif aldığı aktiviteler bulun vede bunları düzenli olarak birlikte yapın. Kızınız büyüdükçe bu bağlantıyı kaybetmemek için çabalamalısınız. Zor anlarla karşı karşıya kaldığınızda paylaştığınız bu özel bağa sahip olduğunuz için emin olun ki şükredeceksiniz.

kaynak:h.hayat.com