Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Bebek Beslenmesi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Her Kafadan Bir Ses;

Bebek Beslenmesi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Zaman zaman anne sütünün bebeğine yetmediği vede bebeğini yeterince iyi besleyemediğin gibi düşüncelere kapılıyorsun öyle değil mi? Bu tarz düşünceler, istemeden de olsa bebeğini beslerken hatalar yapmana neden olabiliyor.

Senin için, küçük yavrunu beslerken bu yanlışları yapmaman için bebek beslenmesinde yaygın olarak yapılan hataları açıkladık. Eğer bunlardan herhangi birini yapıyorsan, vakit erkenken önlemini almalısın. Şimdi bebek beslenmesi nasıl olmalı, öğrenme vakti geldi!

1. Anne sütüne verilen önemin azalması

  • Bebeklerin ilk altı aylık dönemlerinde, büyümeleri vede gelişimleri normalse tüketmeleri gereken tek besin, anne sütüdür. Tamamlayıcı beslenme döneminde olan bebekler; enerji, protein vede mikro besin ihtiyaçlarının büyük bir kısmını anne sütünden temin etmeye devam ederler. Bu sebeple bu dönemde, bebeklerin sık aralıklarla emzirilmesi gerekir.
  • Bebeklerin farklı besinleri sindirim yetenekleri gelişmemişken, erkenden inek yada keçi sütüne başlamak; bal, portakal, mandalina gibi yüksek asitli meyveler ve patlıcan gibi sebzeler vermek alerjiye sebep olabilir.
  • Anne sütünün yetersiz olduğuna ancak uzman doktor karar verebilir ve onun tavsiyesiyle bebek mamasına ve ek gıdalara başlayabilirsin.
  • Ayrıca sana bu konuda bir de tüyo verelim. Anne sütünün yeterli olup olmadığını bebeğinin çişini takip ederek anlayabilmen mümkün. Bebeğin 24 saat içerisinde en az 5 ile 6 kez altını ıslatıyorsa anne sütüyle doyuyor demektir.

Doktorun sütünün yeteriz olduğunu söylediyse eğer yani bu senin kuruntun değilse, yardımcı olalım.

2. Bebeklerde ek gıdaya erken başlamak

Genç annelerin en çok endişe ettiği konulardan biri, bebeklerinin doymuyor olma ihtimalidir. Bu sebeple de bebeklerde ek gıdaya erken başlamak gibi hatalara düşebiliyorlar. Sen de böyle endişelere kapılarak bebeğini boş yere hazır mamalarla, ek gıdalarla besliyor olabilirsin.

Eğer bebeğin anne sütüne devam ediyorsa, “Eyvah sütüm yetmiyor, bebeğime mama vermeliyim.” gibi düşüncelere kapılarak erkenden bebek mamasına geçme sakın. Uzmanlar ek gıdaya 4. aydan önce başlanmamasını öneriyorlar.

Emzirme devam ederken, 6.ayda küçük miktarlarda tamamlayıcı besinlere başlayabilir vede zamanla miktarları artırabilirsin.

3. Bebeğim kesin acıkmıştır, öğün sayısını arttırmalı mıyım?

Tamamlayıcı beslenmede aylara göre günlük öğün sayısı nasıl olmalı?

6-8 aylık bebek beslenmesi            2 ile 3 kez

9-11 aylık bebek beslenmesi          3 ile 4 kez

12-14 aylık bebek beslenmesi        3 ile 4 kez

Öğünlerde verilen besinlerin enerji yoğunluğu düşükse veya bebeğin anne sütüne devam etmiyorsa, öğün sıklığını arttırmalısın. Fakat öğün sıklığının gerekenden daha fazla olmasının da anne sütünün daha az alınmasına yol açtığını söyleyelim.

4. Bunlar az, biraz daha yemeli!

bebek beslenmesi

Bir bebeğin porsiyonu, erişkin bir insanın porsiyonunun neredeyse yarısından da azdır. Bu nedenle bebeğini gereğinden fazla miktarda gıda ile beslenmeye zorlamaman gerekiyor. Önemli olan günlük beslenme programına uygun içerikli besinlere yer vermen olacaktır.

Protein vede besin değeri yüksek bebek çorbaları (özellikle etle zenginleştirilmiş tarhana veya sebze çorbaları), bebek beslenmesinde çok faydalı. Aynı şekilde besin değeri yüksek, mineral vede vitamin içerikli yiyecekleri ve özel üretilmiş tahılları da tamamlayıcı gıda olarak kullanabilirsin.

5. Bebeğin öğünlerine ekmek eklemek

Buğday unundan yapılmış ekmek, bebeklerin sindirimi için uygun değildir vede besin değerleri de bebeğin ihtiyacını karşılamak için yetersizdir. Bebekler, metabolizmaları yetişkinlerden farklı olduğu için yetişkinlerin tükettiği tahılları sindirmekte bebekler güçlük çekerler.

Tamamlayıcı beslenme döneminde, bebeğin için besinsel ihtiyaçlarını karşılayacak sindirimi kolay tahılları tercih etmen gerekmektedir. Ayrıca bu tahılların hem demirle zenginleştirilmiş hem de çeşitli olması çok önemli.

6. Besinleri bulamaç haline getirerek yedirmek

  • Enerjisi yüksek olan besinleri bulamaç halinde verirsen, bebeğinin tat vede lezzet duygusunu baskılarsın. Sonra gelsin (yani gelmesin) besin reddi.
  • Uzun süre bulamaç kıvamında yemek yedirirsen çocuğun büyüdüğü zaman da bu şekilde yemek yemeyi alışkanlık haline getirecektir.

Bu sebeple bebeğine besinleri bulamaç haline getirmeden yedirmeni öneriyoruz.

7. Bebek yemeklerinde blender kullanımı

  • Ek gıdaya geçişlerde yapılan en büyük hatalardan biri de tüm gıdaları bebeğe ayrı ayrı vermek yerine, yiyecekleri karıştırarak ve pütürsüz bir şekilde blender’dan geçirerek vermek.
  • Bebeğin maksimum 8. ayını tamamladıktan sonra pütürlü gıdalara alışmış olmalıdır. Pütürlü gıdalara ne kadar geç alışılırsa, ilerleyen zamanlarda yutma problemi vede yediklerini öğürme gibi problemlerle karşılaşma olasılığı o kadar artar. Bu nedenle bebeğine 7. aydan itibaren blender kullanmadan, pütürlü gıdalar vermeni tavsiye ediyoruz.

Bebeğine; 7 ile 8 aylık bebek beslenmesinde daha pütürlü gıdaları, 8 ile 12 aylık bebek beslenmesinde ise çatalla ezilmiş katı gıdaları vermelisin. 1 yaşından itibaren de evde pişen yemeklerden yemeye başlatabilirsin.

8. Bebek yemeklerinde şeker ve tuz kullanımı

Zaman zaman, yaptığın çorbalara vede hazırladığın yiyeceklere lezzetsiz olduklarını düşünerek tuz ilave edebilirsin. Ancak bebekler 1 yaşına girene kadar onların yemeklerine vede çorbalarına tuz ilave edilmemesi gerekiyor. 1 yaşından sonra da az tuzlu yemeklerle beslenmeleri önemlidir. Bu doğrultuda 1 yaşından önce bebeğine tuz vede sofra şekeri vermemelisin.      

9. Bebe bisküvisinin öğün çeşidi olarak kullanılması

   

Bisküviler, yüksek miktarda şeker vede yağ içeren gıdalardan biri. Bu nedenle bebek beslenmesinde bisküvi kullanmanı hiç önermiyoruz. Uzmanlar da bisküvileri öğün çeşidi olarak tavsiye etmiyorlar zaten.

Bebeğin farklı gıdaları kabul etsin diye mamaların içerisinde birkaç adet bisküvi verebilirsin. Fakat öğün olarak mama şeklinde yedirme.

10. Bebek yemeklerinde sıklıkla et suyu vede kemik suyu kullanılması

  

Bebek beslenmesinde kullanılması gereken gıda, suyundan ziyade etin kendisidir. Yalnızca et suyu kullanımı, bebek yemeklerinde lezzet artırıcı bir işlev görecektir. Etin yalnızca yağı, et suyuna geçer vede proteini kendisinde kalır. Bu sebeple eti, pişmiş ve ezilmiş olarak bebeğine vermelisin. Eğer kabul etmiyorsa bebek çorbalarına kıyma olarak da eklemeyi deneyebilirsin.

Farklı bilgiler;

Bebek Beslenmesi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler