Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Hurmanın faydaları nelerdir? Sağlığımıza yararları…

Hurmanın faydaları nelerdir?

Hurma yemenin sağlığa yararları vede daha fazlası

Günlük beslenme alışkanlıklarında da popülerleşen hurmanın yararları saymakla bitmiyor. Ölçülü yenildiği takdirde diyetinize inanılmaz katkılar sağlayan hurmayı günlük olarak tüketmemiz gerekir.

Peki, hurmanın faydaları nelerdir? Diyetisyenler,  gençlik iksiri olduğuna dikkat çekiyorlar. İşte size hurmanın faydaları..

Günlük beslenme alışkanlıkları arasında da popülerleşmeye başlayan hurmanın inanılmaz yararları var. Günde 2 ile 3 adetten fazla yememek gerekir. Besleyici değeri yüksek olan hurma, kansere karşı doğal bir ilaçtır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Melisa Karataş, içeriğindeki kalsiyum, magnezyum, demir, sodyum, potasyum, kükürt, klor, fosfor mineralleri, A ve B grubu vitaminler yönünden zengin olan hurmanın tam bir gençlik iksiri olduğunu söyledi.

HURMANIN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Beslenme ve Diyet Uzmanı Karataş, günde 2 adet tüketilen hurmanın kabızlık, sindirim problemi, zayıflık, iştahsızlık, kalp problemleri, mide bulantısı vede hatta kanser başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucu olabileceğini dile getirdi. Karataş, “Hurma en az 20 farklı aminoasit içeriği ile hücre yaşlanmasına karşı koruyucudur ve bir nevi gençlik iksiridir” diyerek şu bilgileri verdi:

“Hurma içerdiği A vede B gurubu vitaminleri nedeni ile hem sinir sistemine hem de görmeye çok iyi gelir. Her bir hurma ortalama 20 kalori içeriyor. Dolayısıyla, porsiyon kontrolü yapmak çok önemli. Günde 2 ile 3 adetten fazla yememek gerekir. Besleyici değeri yüksek olan hurma, kansere karşı da doğal bir ilaçtır. Demir eksikliği olanlar tüketebilirler.

Doğum öncesi vede sonrasında anneler için faydalıdır. İçeriğindeki oksitosin hormonu benzeri bir madde ile doğumu kolaylaştırır, süt miktarını artıracaktır. B6 vitaminlerinden vede magnezyum mineralinden zengin olması sebebiyle depresyona karşı da koruyucudur.”

Ayrıca bakabilirsiniz; Şok diyet 15 günde 7 Kilo verebilirsiniz

kaynak:Sabah.com