Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Kaygılı çocukların ebeveynleri için 8 ipucu

Kaygılı çocukla başa çıkmanın doğru vede yanlış yolları vardır. Siz öncelikle bu doğru yolları öğrenin.

Bu telaşlı dünyada bir çocuk yetiştirmek hiç de kolay bir iş değildir. Ve ne kadar iyi bir ebeveyn olmaya çalışırsanız çalışın, yorgun düştüğünüz zamanlar mutlaka olacaktır. Çocukların karşılaştığı çeşit çeşit zorluklar, onların düşük benlik saygısı nöbetleri, endişe vede hatta yoğun anksiyete yaşamasına sebep olabilir.

Bazen bir yetişkin için önemsiz vede küçük görünen bir durum bile çocuktaki kaygıları tetikleyebilir ve bu onun fiziksel ve zihinsel tavrını değiştirmesine sebep olabilir. Mesela; diğer çocuklarla sosyalleşemez, okulda başarısız olur, iştahı azalır veya uyku problemleri yaşayabilir. Bu durumlarla başa çıkmanın doğru ve yanlış yolları vardır ve ne yaptığınıza bağlı olarak durum iyileşebilir veya gittikçe daha kötü bir hal alır. Eğer çocuğunuz anksiyeteden muzdaripse, bu kanıtlanmış yaklaşımları denediğinize emin olmalısınız.

1- Her şeyin yolunda olduğunu söylemektense güvende hissetmelerini sağlamalısınız

Birisine her şeyin yolunda olduğunu söylemek, onun duruma dair kendisini daha da kötü hissetmesine sebep olabiliyor vede muhtemelen bu sakinleştirme amaçlı gönülsüz girişimler biraz da irrite edicidir.

Halbuki hiçbir sözcüğe ihtiyacınız yok, sadece eyleme geçin. Eğer çocuğunuzun probleminin kaynağını biliyorsanız, çözüm için adım atmaya başlayın sadece. Mesela; siber zorbalıkla ilgili bir sıkıntı yaşıyorsa, ona  sosyal medyada güvenlik vede gizlilik ayarlarını nasıl geliştireceğini gösterin.

2- Nefes egzersizleri öğretin

Anksiyete atakları esnasında, zihin endişelere odaklandıkça telaş ivme kazanır vede kalp atışları hızlanır. Aşırı heyecanlanma sonucu tüm vücut alarma geçecek vede rahatsız edici fiziksel sonuçlar yaşanacaktır. Bunu önlemenin en basit vede etkili yollarından birisi nefes egzersizleri yapmaktır.

Bilmiyorsanız hemen öğrenmeli vede çocuğunuza da öğretmelisiniz. Sadece 5 dakika boyunca alınan yavaş ve derin nefesler bile, beynin mantık bölümünün çalışması için gerekli zihinsel yatışmayı da sağlayabilir.

3- Çocuğunuzla etkileşim kurun vede kaygılarının neden kaynaklandığını anlayın

Bir insanın diğerinden neden rahatsız olduğunu veya kolayca çözülebilecek bir problemi neden bu kadar büyüttüğünü anlamak her zaman kolay olmayabilir, özellikle de arada büyük bir yaş farkı varsa.

Yapılması gereken onun kaygılarını küçümsemek değil, duruma onun gözünden bakabilmek vede empati kurmak olmalıdır. Arada sırada korkmanın ve kaygılanmanın son derece doğal olduğunu öğrenmelerini sağlayın vede bununla nasıl savaşabileceklerini…

4- Hayal güçlerinden faydalanın vede kaygılarından uzaklaşmasına yardımcı olun

Çocuklarınıza nasıl hissettiklerini paylaşmayı vede nefes egzersizlerini öğretmek iyi bir başlangıçtır, ama kendini tekrarlayan endişe döngüsünden çıkmaları için zihinlerini dağıtmayı bilmek de oldukça önemlidir. Belirli bir problem üzerinde odaklandıkları sürece, asla rasyonel düşünemeyeceklerdir.

Onlara ilginç vede rahatlatıcı bir konuma doğru zihinsel yolculuklarında eşlik edin. Kendilerini hangi şartlar altında daha rahat ve sakin hissettiklerini öğrenin vede bu koşullara ulaşmalarını sağlayın. Hayal gücünün görkeminden faydalanmaktan hiç çekinmeyin.

5- Kaygı vede korkuların doğasını bilimsel bir bakış açısı ile anlamalarını sağlayın

Çocuklar mantıklı açıklamalara sandığınızdan çok daha anlayışlı yaklaşır vede üstelik neyin nasıl çalıştığını öğrenmeyi her zaman severler. Tabii ki ona sağlıklı bilgiler vermek için öncelikle kendinizi durumun psikolojik vede biyokimyasal ayrıntıları ile donatmanız gerekmektedir. Yaşadıklarının doğal vede normal olduğunu bilmeleri için bilimsel açıklamalardan faydalanmak, çözüm sürecini de hızlandıracaktır.

6- Yardıma ihtiyacı olduğunda sizin orada olacağınızı mutlaka bilmesini sağlayın

Kaygı, çocuğunuzu sakinleştirdikten vede onunla konuştuktan sonra kolayca, kendiliğinden ortadan kaybolmayacaktır. Her stresli durum geri dönüşünü tetikleyecektir. Bu yüzden bir güven atmosferi oluşturmanız çok önemlidir. Çocuğunuz kaygılarını sizinle her zaman paylaşabileceğini vede onlar için elinizden geleni yapmak için orada olduğunuzu bilmelidir. Bu güven, onlara problemleri ile yüzleşmeleri için güç verecektir.

7- Mantığını kullanmasını öğretin

Her zaman yaslanacağı biri olduğunu bilmesi kendisini güvende hissetmesine yardımcı olsa bile çocuğunuz duygularını kendi kendine kontrol etme yeteneğini de kazanmalıdır.

Çocuğunuz bir kez çeşitli yöntemlerle sakinleştikten sonra, daha mantıklı bir yaklaşım ile tekrar olayı inceleyebilmeli vede bu da negatif iç sesi bastıracak akıllı cevaplar üretmesinden geçer. Çocuğunuza mantığını kullanmayı öğretin.

8- Kademeli olarak konfor bölgesinden çıkmasını sağlamalısınız

Eğer çocuğunuz panik atak geçirdikçe, kaygıları ile savaşmaya çalışıyorsanız, bu sadece geçici bir çözüm olacaktır. Anksiyete ile yaşamak dehşet vede üzüntü vericidir ve olaylar, anılar ya da sözcüklerle yeniden ve yeniden tetiklenebilir. Spesifik olarak sebepleri bulmalı vede bunların üzerine gitmelisiniz.

Çocuğunuz yavaş yavaş korkuları ile yüzleşmeye vede rahatsız olduğu durumlarla nasıl başa çıkabileceğini öğrenmeye başladığında, bu korkular yok olmaya başlayacaktır. Onun konfor alanından çıkmasına vede endişeli hissetmesini engelleyecek mekanizmaları, zihinsel araçları ve becerilerini geliştirmesine  yardımcı olun.

kaynak:ht.hayat.com