Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Akıllı oyuncaklar yaratıcılığı besliyor

Akıllı oyuncaklar yaratıcılığı besliyor mu?

Dijital Oyun Tasarımı Bölüm Başkanı Dr.Öğr. Üyesi Nuri Kara, akıllı oyuncakların çocuklara bilişsel görevleri gerçekleştirebilecekleri teknolojiyle zenginleştirilmiş bir ortam sunduğunu söyledi ve “Akıllı oyuncaklar çocuklarda yaratıcılığı besliyor” dedi

akıllı oyuncaklar

Teknolojik yeniliklerin oyun vede oyuncak sektörünü de etkilediğini ifade eden Dr.Öğr. Üyesi Kara, klasik oyuncakların yerini artık akıllı oyuncaklar almaya başladığını belirtti. Kara, “Oyuncaklar, çocukların gelişim süreçlerini doğrudan etkilemektedir.

Akıllı oyuncakların kullanıldığı ortamlarda bulunan çocuklar, yalnızca fiziksel etkileşime girmiyor ayrıca yeni nesil oyuncaklar sayesinde hem fiziksel hem de sanal gerçekliği bir arada deneyimleme fırsatı yakalıyor.

Karışık gerçeklik olarak adlandırılan vede her iki gerçekliği bir arada bulunduran ortamlardaki çocuklar, katılımda aktifleşiyor ve oyuncakları ihtiyaçlarına göre manipüle ederek kendi kendine öğrenir hale geliyor.

Mesela, akıllı hikâye anlatma oyuncaklarını deneyimleyen çocuklar, pelüş oyuncakları manipüle ederek değiştirdikleri sanal içerik sayesinde kendi hikâyelerini yaratma yoluna gidiyor. Çocuklar bu sayede yaratıcılığı, yansıtıcı düşünme vede hayal etme güdülerini geliştirme imkânı yakalıyor” diye konuştu.

‘AMACA YÖNELİK MOTİVASYON SAĞLIYORLAR’

“Akıllı oyuncaklar, çocukların belli bir amaca gönelik ihtiyaç duyduğu motivasyonu da sağlıyor” diyen Dr.Öğr. Üyesi Kara “Buna ek olarakta, akılda tutma ve düşünme becerilerini geliştirdiği için, bilişsel birer materyal olarak görülüyor. Akıllı oyuncakların çocukların gelişimine dahil olmasını kolaylaştıran etmenlerin başında ise çocukların teknolojik materyallere olan ilgisi gelmekte.

Bir diğer önemli etmen de, bu oyuncakların çocukları düşünme, yaratıcılık, hayal etme becerilerini teknolojik ortamla entegre etmede benzersiz bir role sahip olması olarak öne çıkıyor.

Hikâye anlatımı, matematiksel düşünme, kavram öğrenme aktiviteleri, akıllı oyuncaklarla uygulanabilecek bilişsel aktivitelere en güzel örnekler olarak dikkat çekmekte” ifadelerini kullandı.

“FANTASTİK OYUN İÇSEL DUYULARI ARTIRIYOR”

Teknoloji odaklı, yapılandırılmış vede anlamlı bir örüntüye sahip olan akıllı oyuncakların, fantastik oyun aktivitelerine de zemin hazırladığını kaydeden Dr. Öğr. Üyesi Kara, “Fantastik oyunlar, çocukların içsel duygularını vede hislerini herhangi bir kısıtlama olmaksızın yansıtmalarına olanak sağlayan otantik bir aktivite olarak öne çıkıyor.

Bu otantik ortam hem fiziksel gerçekliğin hem sanal gerçekliğin bir arada bulunduğu karışık gerçeklik ortamını sunuyor. Bu sayede çocuklar, hem fiziksel gerçekliğe bağlı kalmıyor hem sanal gerçekliğin bileşenlerinden faydalanıyor” dedi.

Kara, akıllı oyuncakların, çocuklar vede sistem arasında karşılıklı etkileşim yaratabilen teknolojilerle donatıldıkları için sahip oldukları etkileşimli yapı itibariyle çocukların karışık gerçeklik ortamında aktif olarak yer almalarını sağladığını da sözlerine ekledi.

kaynak:DHA