Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çocuk yetiştirirken bu 10 yanlışa dikkat edin!

Çocuk yetiştirirken yapılan 10 yanlış!

Sonradan “nerede hata yaptım!” dememek için, çocuk yetiştirirken bu 10 yanlıştan kaçının!

Yeni nesil anne ve babalarda ‘‘mükemmel olma ve mükemmel çocuk yetiştirme” isteği hızla yaygınlaşıyor. Hepsi de çocuklarının kendine güvenli, başarılı, sağlıklı, kendi ayaklarının üzerinde duran bireyler olmasını amaçlarken, tüm iyi niyetli çabalarına rağmen zaman zaman hayal kırıklığı yaşayabiliyorlar. Kendilerini bazende “nerede yanlış yaptıklarını” sorgularken bulabiliyorlar.

Psikolog Nazan Ülkü, anne ve babaların “çocuğunu kıyaslamak”, “onunla arkadaş gibi olmak”, “sürekli koruyup kollamak”, “aç kalmasın diye yemeğini yedirmek” gibi yanlışlara zaman zaman düşebildiklerini belirterek;

“Oysa ebeveyn olarak en önemli görevimiz çocuğumuzu hayata hazırlamaktır. Kişiliğin temelleri ilk 5 yılda atılır vede birinci derecede sorumluluk anne vede babalarındır. En önemli eğitim; ailede yani anne babanın öncelikle birbirlerine, sonra çocuğa karşı olan tutum ve tavırlarıdır” diyor. Ülkü, günümüzde anne ve babaların çocuk yetiştirirken düştükleri 10 yanlışı anlattı, çok önemli uyarılar vede önerilerde bulundu:

Sürekli koruyup kollamayın

Hiç şüphesiz anne ve baba çocuğunu tehlikelerden korumalı ve güvenliğini sağlamalı. Fakat “sana güveniyoruz ama etrafa güvenmiyoruz”, “yabancılar tehlikelidir” gibi cümleler çocuğun kaygılı vede ailesine bağımlı bir birey olmasına yol açacağından bu tür sözler yerine, ona tehlikelerle ilgili yol gösterici olun vede ihtiyacı olan bilgi ve donanımı kazandırın.

Arkadaş gibi olmayın

Çocuklar her ne kadar özgür olmak isteseler de anne vede babanın rehberliğine ihtiyaç duyar. Oysa sizin arkadaş gibi yaklaşımınız durumunda ona ebeveynlik yapacak kimse kalmayacaktır. Büyüme çağındaki bir çocuğun kurallara, bu kuralların uygulanması için gözetene ve yol gösterene ve gerektiğinde sınırlara ihtiyacı vardır. Çocuğunuza arkadaş gibi değil, yol gösterici birer anne ve baba olarak yaklaşın.

Her istediğini almayın

Günümüzde anne ve babalar maddi imkanları olmasa bile çocuklarına her istediklerini satın almaya çalışıyorlar. Çoğu zaman fedakarlık yaptıkları için de ondan daha fazla başarılı olmasını, daha mutlu olmasını vede kendilerini daha çok sevmesini bekliyorlar.

Ancak böyle bir beklenti hem de “Benim onun yaşında hiçbir şeyim yoktu, onun her şeyi olmalı” diyerek her istediğini almak son derece yanlıştır. İhtiyaç dışı sunulan maddi imkanlar çocuğa fayda yerine zarar veriyor. Paranın kıymetini anlamamasına, kazanmadan harcamaya alıştığı için tembelliğe alışmasına yol açıyor.

Olumsuz davranışlarına odaklanmayın

Psikolog Ülkü, “Elbette çocuklarımızın eksik yönlerini geliştirmek için yol gösterici olmalıyız. Fakat, “Hiç bir şeyi beceremiyorsun”, “Sakar”, “Tembel” gibi etiketlemelerle çocuğun öz güvenine kurşun sıkmış oluruz adeta. Bunun yerine kişiliğini değil davranışlarını eleştirmek, yapıcı olmak, doğru davranışları övmek her zaman işe yarayacaktır” diyor.

“Aç kalır” diyerek yemeğini siz yedirmeyin

Pek çok anne ve baba, çocuğunu kendileri beslemeye devam ediyor, okulda sorun yaşamasın diye çantasını hazırlıyor veya her dediğini yapıyor. Oysa aslında çocuğuna iyilik değil kötülük yapmış oluyorlar. Çünkü çocukların temel alışkanlıklarını doğru dönemde kazanmaları vede pratik yaparak öğrenmeleri, kendilerine güvenen, yeterli bireyler olabilmeleri için çok önemli.

Okula başlayana kadar ebeveynleri tarafından beslenen çocuklar, ödevlerini tek başına yapamıyorlar, birçok konuda başkasına bağımlı hale gelebiliyorlar. Bu sebeple çocuğunuzun işlerini yapmak yerine ona bu işlerin nasıl yapılacağı konusunda yol gösterin, yardımcı olmanız yeterli.

Tutarsız davranmayın

Anne ve baba kurallar ve disiplin ile ilgili hem kendi içinde hem de birbiri ile aynı dili konuşmalı. Çocuğun topluma sağlıklı bir yetişkin olarak katılması için gerekli olan sınırları edinmesi ancak tutarlı bir aile içerisinde mümkün oluyor. Unutulmamalı ki, çocuklar sürekli anne ve babanın sınırlarını test ederler. Bu sebeple kendinizin tutarlı davranacağınızdan emin olmadığınız yeni bir kural ve düzenlemeye başlamayın. Bu kuralları çocuğun bakıcısı varsa ortak uygulayın mutlaka.

Çocuğunuzla uyumayın

Bebekliğinden itibaren çocuğunuza kazandırmanız gereken en önemli alışkanlıklardan biri sağlıklı uyku alışkanlığı olmalıdır. Ayrıca çocukların kendi odalarında vede kendi yataklarında uyumaya alışmaları onların hem bedensel sınırlarını korumalarını hem de yalnız başlarına kalıp kendilerini oyalamalarını vede özgüvenli bireyler olmalarını sağlar.

Kendini yatıştırabilen çocuk kendine güvenli vede sorumluluk alabilen bir yetişkin olacaktır. Öte yandan sağlıklı uykunun sadece çocuğun değil sizin de en temel ihtiyaçlarınızdan olduğunu unutmamalısınız.

Duygusal şantajdan kaçının

Kimi zaman tehditle istenmeyen davranışları durdurmaya çalışmak büyük yanlıştır. “Annesiz kalın görürsünüz”,Senin yüzünden hastalandım” gibi yakınmalar çocuklarda suçluluk duygusunun yerleşmesine vede vicdani gelişiminin yara almasına neden olur. Çocukları suçlayarak duygusal şantaj yapmak yerine yaptıkları davranışların ne tür sonuçlara yol açtığını gösterin, hatasının farkına varmasını mutlaka sağlayın.

Kıyaslamayın

Çocuğunuza iyi niyetle, daha başarılı, daha doğru davranan diğer çocukları örnek göstererek onu motive edebileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bu kıyaslama çocuk tarafından her zaman beğenilmeme olarak algılanıp yetersizlik vede değersizlik duygularının filizlenmesine yol açar.

Kendini yetiştiği aile ortamında değersiz hisseden çocuklar ise hem kıyaslandıkları çocuklara öfke duyar hem de çaba göstermekten kaçınırlar. Çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin, farklı yeteneklerinin ortaya çıkmasına fırsat tanıyın mutlaka.

Hiç ağlamasın diye çabalamayın

Psikolog Ülkü “Anne ve babaların çok sık sordukları sorulardan biri çocuğun ağlarsa psikolojisinin bozulup bozulmayacağı oluyor. Birçoğu, çocuğu huzursuz olmasın diye her istediğini yapmaya çalışıyor. Oysa evde her istediğini elde eden, engellenmeyen çocuk girdiği sosyal ortamlarda kendi istedikleri olmadığı zaman büyük sıkıntı yaşıyor ve öfkeleniyor. Aslında çocuklar olumsuz duygularıyla baş edebilecek kapasiteye sahiptirler yeter ki izin verilsin” diye anlatıyor.

kaynak:ntv.com.tr