Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çocuklarda iştahsızlık sorunu nasıl çözülür?

Çocuklarda iştahsızlık sorunu çözme yöntemleri nelerdir?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fikret İşbilir anne babaların en büyük sıkıntılarından biri olan çocuklardaki iştahsızlık sorununun çözümüyle ilgili sorularımızı yanıtlıyor…

iştahsızlık

İştah tanım itibariyle, yemek yeme arzusudur fakat kimi çocuklarda bu istek o kadar azdır ki anne ve baba bir süre sonra endişelenmeye başlar ve yetersizlik hisseder. Her yaşta görülebilen iştahsızlık durumu özellikle ilk 4 yaşta ve ergenlik döneminde belirginleşmektedir.

İŞTAHSIZLIĞIN BAŞLICA SEBEPLERİ NELERDİR?

İştahsızlık, bazen vücudun herhangi bir enfeksiyona verdiği tepki olarak da gelişebilmektedir. En sık idrar yolu enfeksiyonlarında, üst solunum yolu enfeksiyonlarında, paraziter hastalıklarda,  geniz eti büyümeleri, vitamin eksiklikleri,  kabızlık,bazı metabolizma hastalıklarında daha nadir olarak ise çocukluk çağında görülen kanser vakalarında vede romatizmal hastalıklarında gözlemlenebilmektedir.

Hastalıklardan kaynaklanan bu iştahsızlık durumu 2 ile 3 hafta kadar sürebilir fakat süre daha da uzuyorsa gerekli tetkikler yapılarak önlem alınmalıdır.

UZUN SÜREN İŞTAHSIZLIK DURUMU ÇOCUĞUN BÜYÜMESİNİ ETKİLER Mİ?

İştahsızlığın uzun sürmesi, çocuğun büyüme vede gelişmesini etkileyebilir. Bu durumda gerekli kalori alımı sağlanamayacağından vücudun yapı taşları olan protein, hormon, vitamin vede mineraller eksik kalacak ve gelişim sekteye uğrayacaktır.

FİZYOLOJİK SEBEPLER DIŞINDA İŞTAHSIZLIĞIN BAŞKA SEBEPLERİ DE OLABİLİR Mİ?

İştahsızlık bazen çocuğun psikolojisi ile ilgili de olabilir. Hiperaktif  veya tam tersine içine kapanık çocuklarda iştah değişikliği gözlemlenebilir. Eğer büyüme vede gelişme normal seyrindeyse (boy ve kilo ayrıca baş çevresi takibi) yani normal standart tablodaki ölçümlerde ise telaşlanmamak gerekir.

“PEYNİR SEVMİYORSA EĞER BÖREĞİN İÇİNDE YEDİREBİLİRSİNİZ”

Genelde toplumumuzda gürbüz çocuğun sağlıklı, zayıf çocuğunsa mutlaka bir sorunu olduğu düşünülür. Bu nedenle aileler de panikler ve iştahsız veya zayıf çocuğa yemesi yönünde telkinlerde hatta kimi zaman baskıda bulunurlar.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fikret İşbilir, “Bazen çocuk ailenin istediği tarzda yemediği halde normal boy vede kiloda olabilir. Bu durumda ailenin tavrı ısrarcı olmaması gerekir. Sevmediği besinleri alması konusunda ısrar edilmemeli veya sevdiği diğer besinlerle karıştırılarak yemesi sağlanmalıdır. Mesela; peynir sevmeyen bir çocuğa bu gıda börek ya da makarna içerisinde yedirilebilir’ dedi.

Dr. İşbilir, “Daha küçük yaş grubu için ise besinler süslenerek veya değişik şekiller verilerek, sevimli tabaklar hazırlanabilir, çocuğun o besine karşı ilgisi artırılabilir” önerisinde bulundu.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, çocuğun zamanından önce bazı besinlere alıştırılmaya çalışılmasıdır. Özellikle ilk 6 ayda bebeğe sadece anne sütü verilmeli, sonrasında ise kademeli olarak diğer gıdalara geçilmelidir. Ek gıdaya başlarken 3 gün kuralı uygulanmalıdır.

3 GÜN BOYUNCA SADECE 3 KAŞIK YEMEK

Bebek için her yeni besine başlarken mutlaka 3 gün kuralı uygulanmalıdır. Doğduğu andan itibaren ilk kez karşılaşacağı gıdaya karşı alerji, duyarlılık vede hazmetme durumu olup olmadığı takip edilir. Bu ilk karşılaşmada amaç, bebeği doyurmak değil ona gıdayı tanıtmak olduğundan ilk başta o besinden sadece 3 kaşık verilmesi de yeterli olacaktır.

Çocuğun yeme alışkanlığının kötü etkilenmemesi için dikkat edilmesi gereken diğer durumlarsa; çocuğun yemek öncesi abur cubur yememesi, su veya meyve suyu içerek midesini şişirmemesi, televizyon başında beslenmemesi, gerekirse aile ile aynı sofraya oturması, beslenme için acele etmemesi, porsiyon vede çatal kaşığın çocuğa göre hazırlanması ve sofranın çekici hale getirilmesidir.

kaynak:posta.com.tr