Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Kilolarınızdan hormonlarınızı sıfırlayarak kurtulun

Fazla kilolarınızdan hormonlarınızı sıfırlayarak kurtulun

İdeal kilonuza kavuşmak için yaptıklarınız yeterli mi?

Spor ve ideal beslenmenin yanında kilo vermenizde asıl etkili olan nedir?

Hormonların kilo almak veya vermek üzerinde bir etkisi var mı?

Vücudunuzda faaliyet gösteren kaç hormon olduğunu biliyor musunuz?

Hormonlar, sizi ideal kilonuza nasıl kavuşturur?

Bütün bu soruların yanıtı vede ideal kiloya uzanan yola dair açıklamalar, Diyetisyen Emre Uzun bizi bilgilendiriyor…

fazla kilo

Kilo vermek için kendimizi spora adarız, bir bakarız ki verilen kilolar teker teker geri alınmış… Uzun süreli diyetler yaparız, sonra yine bir bakarız ki canımıza tak etmiş, yine vazgeçeriz. Oysa Diyetisyen Uzun, “Neden kilo veremiyorum?” sorusuna en doğru yanıtı hormonlarımızın vereceğini söylüyor ve ekliyor;

“Harvard Üniversitesi mezunu bir doktor var, adı Sarah Gottfried… Yazdığı “Hormone Reset Diet” (Hormon Sıfırlama Diyeti) adlı kitabı ABD’de vede ardından tüm dünyada epey yankı buldu. Dr. Gottfried, bu kitabında metabolizmamızı sadece 21 günde “fabrika ayarlarına” geri döndürebileceğimizi vede hem ideal kilomuza hem de sağlığımıza kavuşabileceğimizi anlatıyordu. Bunun anahtarı ise sadece hormonlarımızdaydı…”

Hormonlar, kilolarımız üzerinde gerçekten o kadar etkili mi?

Elbette… Yağı nerede vede ne kadar depoladığımızdan tutun da doymak bilmez iştahımız, yeme isteğimiz, hatta herhangi bir yiyecek için hissettiğimiz bağımlılığa kadar kilo almamıza sebep olan her şeyi hormonlar yönetmekte! Dolayısıyla ideal kilomuza ulaşmak için hormon seviyemizi düzenlememiz şart oluyor.

Vücudumuzda ne kadar farklı hormon var?

İnsan vücudunda 7 farklı hormon faaliyet gösteriyor;

Kortizol, tiroit, testosteron, büyüme hormonu, leptin, insülin vede östrojen…

Zaten 21 günde fabrika ayarlarına dönebilmemiz vede yaklaşık 7 kilo verebilmemiz için bu hormonların tümünü verimli çalıştırmak ve hormon reseptörlerinin gelişmesini sağlayan bir beslenme şekli geliştirmek şart.

Hormon diyetine göre, 21 günde 7 kilo vermek mümkün olarak gösteriliyor…

Çünkü yapmanız gereken tek şey 3 günlük evrelerden oluşan bir diyet uygulamanız vede sırayla et ve alkol, şeker, meyve, kafein, tahıl, süt ürünleri ve toksin içeren gıdaları tüketmemek gerekiyor!

 • Öncelikle 21 gün boyunca her 3 günde bir beslenmenizden bazı gıdaları çıkarıyorsunuz,
 • İlk çıkardığınız gıdaları da 21’inci günün sonuna dek tüketmemeye devam ediyorsunuz. Peki neydi o gıdalar?
 • Mesela şeker, rafine gıdalar vede alkol hormon seviyelerini olumsuz etkiliyor,
 • Alkol, kortizon seviyesini artırarak bel çevresini yağlandırıyor, östrojen seviyesini de yükselterek kalça vede göğüslerde yağ birikimine neden oluyor,
 • Yani ilk 3 gün et ve alkol almayarak östrojen seviyenizi dengeliyorsunuz,
 • Sonraki 3 gün meyve yemeyi bırakıyorsunuz vede bu sayede tokluk hissi vererek ve yağ yakımını hızlandıran leptin hormonunu düzenliyorsunuz.
 • Böyle adım adım ilerleyip 21 günü tamamladığınızda, hem hormonlarınız birbiriyle uyum içinde çalışmaya hem de iyileşen metabolizmanız sayesinde fazla olan kiloların yanı sıra depresif ruh halinden de kurtulmaya başlıyorsunuz.

Bu basamakların beslenmede uygulanması halinde kişide herhangi rahatsızlık yoksa vede düzenli spor ile beslenmesini destekliyorsa kişinin kilosuna göre 4 ile 7 kg arası kayıp mümkün olabilir.

“Hormon sıfırlama reçetesi” nedir?

 • 1., 2. vede 3. günlerde; Et ve alkol tüketmeyerek östrojen seviyenizi sıfırlıyorsunuz,
 • 3., 4. vede 6. günlerde; Şekersiz beslenerek vücudunuzdaki insülini dengeliyorsunuz.
 • 6., 7., 8. vede 9. günlerde; Meyve yemeyi bırakıp tokluk hissi veren vede yağ yakımını artıran leptin hormonunu düzenliyorsunuz.
 • 9., 10., 11. vede 12. günlerde; Kafeini bırakıp stres seviyenizi düşürüyorsunuz. Böylece kortizol hormonunuz da dengeye girecek,

 • 12., 13., 14. vede 15. günlerde; Tahıl yemeyi bırakıyorsunuz. Bu da tiroit hormonunu yeniden aktive ediyor. Bu sayede insülin vede leptin hormonları da düzenleniyor,
 • 15., 16., 17. vede 18. günlerde; Süt ürünleriyle vedalaşıyorsunuz. Bu da büyüme hormonunu sıfırlamanızı sağlayacak.

18., 19., 20. vede 21. günlerde; Toksin içeren her şeyden uzak durarak testosteron hormonu seviyenizi normal düzeye getiriyorsunuz.

Hormonlar, vücudumuzun pek çok fonksiyonunu öyle veya böyle etkiler ve bunlar arasında bağışıklık sistemimiz, davranışlarımız, düşünme şeklimiz, motivasyon seviyemiz hatta iç organlarımızın çalışma düzeni bile yer alır. Vücudumuzdaki sistemler arası iletişim bile hormonlar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Dolayısıyla hedef 21 günde 7 kilo vermek gibi görünebilir fakat amaç daima hem sağlıklı hem de saat gibi işleyen bir vücut olmalıdır. Ayrıca her zaman beslenmede çeşidin zengin tutulması, kişinin günlük lif vede vitaminlerini besinlerden tam olarak sağlaması her zaman ön planda olmasına dikkat edilmelidir.  

kaynak:posta.com.tr