Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

İlişkilerde Herkesin Bir Tipi Var

İlişkilerde Herkesin Bir Tipi Var

Kanada’da bulunan Toronto Üniversitesi’nden bilim insanları, 9 yıl boyunca çiftleri vede farklı yaş gruplarından ailelerin ilişkilerini incelemesi sonucu, ilişkilerde herkesin bir “tipi” olduğunu duyurdu.

çiftler

Toronto Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Yoobin Park ve Geoff MacDonald 332 insanın geçmişte vede güncel olarak yaşadıkları romantik ilişkilerini inceledi.

İncelemenin amacı ise, romantik ilişki yaşadıkları insanlarda sabit bir ortak özelliğin olup olmadığıydı.

İLK İLİŞKİLER, SONRAKİLERİ BELİRLİYOR

Yapılan araştırmada da, “Hep aynı insanlar beni mi buluyor?” serzenişinin doğru olduğu belirtildi. Yaşanan ilk ilişkilerin, kişilerin gelecekte ilişki yaşayacağı kişilerin karakterini de belirlediği bildirildi.

332 kişinin katıldığı araştırmada, kişilerin yaşadıkları eski vede yeni ilişkilerinde, ilişki yaşadıkları insanların hoş, vicdanlı, sosyal ve nevrotik olup olmadıkları soruldu.

Bununla birlikte, “Genellikle mütevazıyımdır”, “Birçok farklı ilgi alanım var”, “Plan yapar vede planlara uyarım” gibi cümleleri derecelendirmeleri istendi.

ESKİ VEDE YENİ EŞLER ARASINDA BENZERLİKLER VAR

Araştırmayı yapanlardan biri olan Geoff MacDonald, “Araştırma sonuçlarına göre, eski vede yeni ilişkilerdeki tesadüfler insanların gerçekten de bir “tipi” olduğunu gösterebilir. Bizim çalışmamız neden insanların benzer kişilikler seçtiğini göstermiyor. Ancak eski vede yeni eşler arasındaki benzerlikler kayda değer” dedi.

ESKİ İLİŞKİLER BECERİ KAZANDIRIYOR

Yoobin Park ise, “Titiz bir çalışma yaptık vede sadece bir kişinin eski ilişkilerini değerlendirmedik. Uzun bir süre çift ilişkilerini gerçek zamanlı izledik. İnsanlar her ilişkilerinde partnerlerinin kişiliklerine göre stratejiler geliştiriyor. Eğer yeni partnerinizin kişiliği eskisiyle benzer ise de öğrenmiş olduğunuz beceriler yeni bir ilişki başlatmakta etkili oluyor” dedi.

OLUMSUZ ETKİLERİ DE VAR

Park, ayrıca bunun olumlu olduğu kadar olumsuz etkileri olduğunu da belirtti vede şunları söyledi: “Aynı sorunları tekrar tekrar yaşarken kendinizi bulabilirsiniz vede bir partnerdeki aynı kişilik özelliklerine yönelmenin, problemlerinizin tutarlılığına nasıl katkıda bulunduğunu düşünmek isteyebilirsiniz”

Kaynak:DHA