Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Kahvenin telvesini sakın atmayın! Bakın ne işe yarıyor

Kahvenin telvesini sakın atmayın! Bakın ne telve işe yarıyor

Türk kahvesi veya filtre kahve yaptıktan sonra ortaya çıkan telveyi çöpe atmak yerine çeşitli alanlarda yeniden kullanabilirsiniz. Kahve telvesi evde birçok işinize yarayabileceği gibi güzelliğinize de katkı sağlayacak. İşte telvenin kullanım yerleri…

Buzdolabınızda koku önleyici olarak kullanabilirsiniz…

Kahve telvesini küçük bir kap içerisinde, buzdolabı rafına yerleştirip kötü kokuyu önlemek için kullanmanız mümkün. Dahası, eşit oranda karbonat ekleyerek de hazırladığınız kahve telvesi vede karbonat karışımını buzdolabında koku önleyici olarak kullanabilirsiniz.

kahve telvesi

Telvenizi mum yaparken kullanın

Evde mum yapmayı seviyorsanız veya kalan mumları eritip değerlendirmek istiyorsanız, hazırladığınız mum içerisine kahve telvesini karıştırıp, muma hoş bir kahve kokusu kazandırabilirsiniz.

Selülitleriniz den kurtulmak için kullanın

Kahve gibi kafeinli içecekleri çok sık tüketmek selülite yol açsa da, cilde dışarıdan masaj yolu ile kafein içeren ürünleri kullanmak selülitin giderilmesini sağlayacaktır. Bunun için de kahveden geriye kalan telveyi selülitli bölgelerde düzenli olarak masaj yaparak uygulayın ve telvenizide değerlendirmiş olun.

Kahve telvesine zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, gibi sabit yağlar ekleyerek de masaj yaparken cildin nemlenmesini de sağlayabilirsiniz. Kahve telvesinin evinizde vede cilt bakımınızda yeniden kullanımını denediğinizde bir daha kahve telvesini çöpe atmayacaksınız.

Bitkilerinizin toprağına ekleyin

Saksı veya bahçenizde bitkileriniz varsa toprağını zenginleştirmek için kahve telvesini toprakla karıştırıp bitkiye ekstra vitamin ve mineral sağlayabilirsiniz. Kahve çekirdeği magnezyum, potasyum yönünden zengindir vede toprağa karıştığında da bitkiyi beslemeye yardımcı olur.

Cildinizde peeling olarak kullanabilirsiniz

Hassas vede kuru ciltler için önerilmemekle birlikte cilt bakım rutininde peeling kullananlar, Türk kahvesi telvesini birkaç damla zeytinyağı ile karıştırıp yüzüne peeling olarak uygulayabilir. Filtre kahve telvesini de (daha büyük parçacıklı olduğu için) vücudunuzda peeling amacıyla yine az miktarda zeytinyağı ile karıştırıp ölü deriyi temizlemek için kullanmak mümkündür.

Tencerenizde oluşan lekeleri çıkarmak için kullanabilirsiniz

Kahve telvesini tencerelerde kalan lekeleri ovarak, temizlemek için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bulaşık süngeri vede kahve telvesi tencerenizin pırıl pırıl olmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte, kesme tahtasındaki lekeleri çıkartmak için de deneyebilirsiniz.

Köpeğinizi yıkarken kullanabilirsiniz

Köpeğinizin şampuanına eklediğiniz kahve telvesi hem pirelerle savaşacaktır hem de tüylerini parlak vede sağlıklı hale getirecektir.

Kaynak:posta.com.tr